خانه / آموزش / قواعد قاب‌بندی و کارگردانی مسابقات تیر و کمان(بخش ا)

قواعد قاب‌بندی و کارگردانی مسابقات تیر و کمان(بخش ا)

سعید آتشین

پوشش تلویزیونی مسابقات تیر و کمان در بخش مردان و زنان ساختار مشابهی دارد که قواعد کلی آن در همه مسابقات جهانی و المپیک ( انفرادی و تیمی ) حفظ می‌شود. به طوری که در بیشتر مسابقات چینش دوربین‌ها تقریبا به یک شکل انجام می‌شود. اما تعداد آنها ممکن است متغیر باشد. دوربین‌های یک مسابقه تیر و کمان را می توان در سه گروه تقسیم بندی کرد(شکل 1):

الف) دوربین‌های معرف( معرفی فضای مسابقه، موقعیت ورزشکاران و مربیان در محوطه مسابقه )

ب) دوربین‌های اصلی( قاب بندی کمانگیران و هدف )

ج) دوربین‌های حاشیه‌ای( تماشاگران و داوران )

1) دوربین‌های معرف

     این دوربین‌ها که نماهای باز، ارائه و محوطة مسابقه را معرفی می کنند به طور معمول شامل دوربین ریلی و دوربین کرین هستند. نماهای ارائه شده توسط دوربین‌های معرف به طور معمول در زمان‌های استراحت، توقف مسابقه و آماده شدن کمانگیران استفاده می‌شود. البته این امکان وجود دارد که براساس نظر و سلیقه کارگردان و برای ایجاد تنوع بصری بیشتر، وظایف دیگری نیز از دوربین‌های معرف خواسته شود.

1.1. دوربین ریلی R ( Rail )

  این دوربین به طور معمول در بیشتر مسابقات تیر و کمان استفاده می‌شود. در  مسابقات رسمی مسیر حرکت این دوربین‌ها ( که کاربر خاصی آن را از راه دور هدایت می‌کند) مستقیم و به موازات خط پرتاب است. گاهی مسیر حرکتی این دوربین به صورت منحنی ریل گذاری می‌شود. با توجه به کم بودن ارتفاع دوربین و در نتیجه ارائه نمایی از زاویة پایین، نمای این دوربین، احساسی از قدرت و تسلط کمانگیران را به بیننده القاء می‌کند و به جذابیت بصری برنامه می‌افزاید. در شکل 2 و 3 موقعیت ریل، دوربین و جهت حرکتی مشخص شده است.   

1.2.دوربین کرین C ( Crane )

 این دوربین به طور معمول وظیفه ارائه نماهای باز و معرفی فضای مسابقه را برعهده دارد. نماهای حرکتی و شناور که با حرکت بازوی کرین بدست می‌آید بر جذابیت بصری برنامه می‌افزاید.

شکل1

شکل2

مجموعه اشکال3

در شکل 4 موقعیت دوربین کرین در دو جایگاه مختلف نشان داده شده است. جایگاه دوربین کرین براساس نظر و سلیقه کارگردان تعیین می‌شود.

شکل 4

ب ) دوربین‌های اصلی

این دوربین‌ها لحظات اصلی یک مسابقه تیر و کمان را پوشش می دهند. به عبارت دیگر نمای کمانگیر در هنگام پرتاب تیر و همچنین نمای برخورد تیر با هدف را قاب بندی می نمایند. تعیین جایگاه دوربین‌های اصلی و زمان استفاده از آنها بایستی با حساسیت و دقت انجام شود. زیرا مهم ترین صحنه یک مسابقه تیر و کمان را دوربین‌های اصلی به تصویر خواهند کشید.

2.1.دوربین پرتاب T ( Throw )

     یکی از مهمترین دوربین‌های مسابقه تیر و کمان است و نمای کمانگیر را در لحظات آماده شدن تا لحظه پرتاب تیر    قاب بندی می کند. تقریبا در نزدیک ترین فاصله به مسیر پرتاب قرار می گیرد ( مسیر حرکت تیر به سمت

هدف ) و کمانگیر را در لحظات کشیدن زه،نشانه گیری و رها کردن تیر به تصویر می‌کشد. در مسابقات حساس، مانند المپیک ممکن است از دو دوربین که تقریبا در کنار یکدیگر قرار دارند، به عنوان دوربین پرتاب استفاده شود. در این صورت هرکدام از دوربین‌ها مسئول قاب بندی یکی از دو کمانگیر خواهند بود.(شکل 5) با توجه نزدیک بودن جایگاه دوربین یا دوربین‌های پرتاب به مسیر حرکت تیر، احتمال بهم خوردن تمرکز بصری کمانگیران وجود دارد به همین دلیل گاه در مسابقات حساس، دوربین‌های پرتاب را درون یک اتاقک قرار می‌دهند و دریچه‌ای برای لنز دوربین تعبیه می‌کنند.(شکل 6)

 

شکل6

 دوربین پرتاب با توجه به موقعیت و زاویه‌ای که نسبت به ورزشکاران دارد می‌تواند مجموعه نماهای ثابت و متحرک متنوعی از لحظات قبل از پرتاب تیر ارائه کند. تنوع نماهای دوربین پرتاب می تواند از قاب متوسط کمانگیر تا قاب بسته از چهره و حرکات دست و … را شامل شود.(شکل7) بنابراین تصویربردار این دوربین بایستی تبحر بالایی در قاب بندی و  حرکات داشته باشد. حرکت‌های اصلی دوربین پرتاب بدین قرارند: 1.افزایش فاصله کانونی لنز ( حرکت اُپتیکال رو به جلو ) از قاب متوسط به قاب بسته

شکل7

2.کاهش فاصله کانونی لنز ( حرکت اُپتیکال رو به عقب ) از قاب بسته به قاب متوسط

3.حرکت عرضی از کمان به چهره 

 جایگاه دوربین پرتاب در زاویه ای که از چهره کمانگیر ارائه می دهد تاثیر گذار است. بهتر است که دوربین پرتاب در موقعیتی قرار گیرد که بتواند هر دو چشم کمانگیر را در قاب خود داشته باشد. چشم‌ها اولین نقطه‌ای هستند که بیننده تلویزیونی روی آنها تمرکز می‌کند. بنابراین بایستی سعی شود چیزی مانع دیدن چشم‌ها نشود. وقتی که خط زهِ کمان روی چشم قرار می گیرد حس ناخوشایندی به بیننده منتقل می‌شود.(شکل 8)

شکل8

2.2. دوربین هدف  Tg ( Target )

     این دوربین به طور معمول ثابت است و در زاویه روبرو و  نزدیک هدف قرار می گیرد. بنابراین باید در ارتفاع کم نصب شود و در نتیجه کمی زاویه قابی که ارائه می دهد، پایین خواهد بود اما به دلیل بسته بودن قاب تصویر این مورد قابل تشخیص نخواهد بود.(شکل 9)

 نمای دوربین هدف، بلافاصله بعد از نمای دوربین پرتاب و در لحظه رها شدن تیر دیده می‌شود. به طور معمول برای هر کدام از هدف‌ها یک دوربین ثابت اختصاص داده می‌شود. (ادامه این مطلب را در شماره بعد بخوانید.)

 

حتما ببینید

برنامه های خبری – سرگرمی (Infotainment)

احد رجایی مقدمه: برنامه های خبری- سرگرمی، در مثلث روابط بین سیاست ، شهروندان و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *