خانه / کنتراست / کنتراست – مهندس هومن دارابی

کنتراست – مهندس هومن دارابی

 

متولد سال 1345 شهر کرمانشاه هستم. پس از اخذ مدرک کاردانی از آموزشکده فنی تبریز و خدمت سربازی در آزمون استخدامی صداوسیما که در مرکز کرمانشاه برگزار شد شرکت کردم و پذیرفته شدم و  از دی ماه سال 1369 به عنوان کمک مهندس صدا وتصویر در واحد فنی سیمای مرکز کرمانشاه مشغول به کار شدم.

درسال 1378 برای ادامه تحصیل در کارشناسی برق گرایش مخابرات به دانشکده صداوسیما رفتم و همزمان به صورت غیر موظف و به عنوان مسئول اتاق های تدوین شبکه یک سیما مشغول به کار شدم که پس از اتمام تحصیل، با پذیرش درخواست انتقالم به تهران  با عنوان مهندس فنی در این شبکه به کار ادامه دادم.

در سال 1387 بنا به درخواست مدیرکل وقت فنی سیما جهت راه اندازی بخش HD و تولید ویژه دیجیتال به اداره کل فنی سیما رفتم و پس از  راه اندازی این بخش مراحل تولید و پس تولید تعدادی فیلم و سریال با استفاده از تجهیزات این بخش که مطابق با آخرین تکنولوژی HDCam  در آن مقطع زمانی بود با مسئولیت اینجانب به انجام رسید که با ادغام بخش HD و تولید ویژه دیجیتال با واحد لابراتوار فیلم به عنوان مدیر لابراتوار فیلم و تولید ویژه دیجیتال تا پایان دوران خدمت به کار مشغول بودم. از مهرماه سال 1392 در معیت همسر و دو فرزندم دوران بازنشستگی را سپری می کنم.

ویژگی بارز شخصیت حرفه ایم در همه دوران کاری را ، تلاش بی وقفه در جهت شناخت و بررسی دقیق گردش کار و امکان ارتقاء و بهبود عملکرد سیستم ها با کمترین هزینه می دانم. به طوری که در هر مقطع با این نگرش اقداماتی را به انجام رساندم که نمونه هایی از این اقدامات از این قرار است:

  • صدا و سیمای مرکز کرمانشاه: ساختار فنی سیمای صدا وسیمای مرکز کرمانشاه در آن زمان (سال1370) از یک سانتر تلویزیونی سیاه و سفید تشکیل شده بود که امکان بهره برداری همزمان منابع استانی و شبکه های سراسری را نداشت.

زمان خدمت در کرمانشاه

 به عنوان مثال برای ارسال یک زیر نویس استانی باید به طور کلی پخش سراسری قطع و تنها از منابع داخلی استفاده می شد. من با توجه به این نقیصه، توضیحات ، نقشه ها و کاتالوگ های فنی مربوطه که همه آنها هم به زبان فرانسه بود را مطالعه کردم (البته هیچگونه آشنایی با این زبان نداشتم و از یک کتاب دیکشنری فرانسه به فارسی کمک گرفتم). در آن زمان در اتاق های تدوین مرکز، چند دستگاه میکسر شرکت پاناسونیک مدل MX50 داشتیم که با فکر همزمانی سانتر مرکز با میکسر مذکور با مشاوره و همراهی دو تن از مهندسان واحد اقدام به طراحی و اضافه کردن یک برد الکترونیکی به سیستم، قابلیت ادغام منابع داخلی با شبکه های سراسری را ایجاد شد و اولین کپشنی که از مرکز بر روی تصاویر شبکه سراسری حک شد شور و حال خاصی را در کارکنان واحد و مدیریت مرکز ایجاد کرد.

  • اتاق های تدوین شبکه اول سیما: با راه اندازی اتاق های تدوین در دو بخش خطی و غیر خطی(کامپیوتری) با توجه به اهمیت مدیریت بخش آفیش های تدوین، با طراحی یک اتوماسیون که بخش هماهنگی تولید را به اتاق های تدوین مرتبط می کرد به ساخت نرم افزار و زیرساخت ارتباطات مورد نیاز بخش های مختلف اتوماسیون که در طبقات مختلف ساختمان سیما قرارداشت اقدام نمودم که پس از راه اندازی با توجه به ساختار پویا و کاربردی این اتوماسیون و امکاناتی که درجهت مدیریت اطلاعات و استفاده بهینه از تجهیزات در اختیار عوامل قرار می داد از جانب مدیران شبکه و کاربران بسیار مورد استقبال قرار گرفت.
  • واحد لابراتوار فیلم و تولید ویژه دیجیتال: ورود اینجانب به لابراتوارفیلم با شروع مراحل تدوین سریال ماندگار مختارنامه همزمان شد و مدیریت لابراتواری و مراحل پس از تولید این سریال به واگذار شد. این سریال به صورت نگاتیو فیلم برداری شده بود و برای آماده سازی پس از تولید این سریال تجهیزات گران بهای اسکنر دیجیتال و آخرین ورژن سیستم های تدوین 4K از آلمان و ژاپن خریداری شده بود. پس از گذراندن دوره های مختلف اقدام به نصب تجهیزات نمودیم. لازم به ذکر است که نتیجه 8 سال هزینه سازمان و تلاش شبانه روزی عوامل پروژه مختارنامه 5000 حلقه نگاتیو بود که اهمیت بالای حفاظت از هر فریم این سیل عظیم حلقه ها مسئولیت سنگینی را متوجه بخش لابراتوار می کرد. چالش اصلی در این زمینه پیدا کردن حلقه های فیلم مرتبط با هر پلان از شات لیست هر اپیزود تدوین شده فیلم بود. این مرحله از کار که در همه پروژه ها در لابراتوار فیلم به صورت دستی انجام می شد، نقطه ضعف سیستم به حساب آمد که با توجه به حجم بالای حلقه ها و حساسیت بالای سازمان به پخش به موقع هر اپیزود ، با همکاری یکی از دوستان خارج از سازمان و بدون هیچگونه هزینه ای اقدام به طراحی و ساخت یک نرم افزار دیتابیس مربوط به ریز اطلاعات حلقه ها نمودیم  و  با کمک همکاران، اطلاعات مورد نیاز همه حلقه ها را وارد سیستم و نرم افزار نمودیم . از این طریق با وارد کردن فایل شات لیست هر قسمت تدوین شده به نرم افزار، شماره حلقه نگاتیو مربوط به هر پلان استخراج می شد و به این ترتیب یکی از مهم ترین دغدغه های عوامل سریال که پیدا کردن پلان های مربوط به شات لیست تدوین بود  برطرف شد. پس از پایان موفقیت آمیز پخش سریال مختارنامه،  از قابلیت این نرم افزار برای تدوین سریال کلاه پهلوی هم بهره گرفته شد.                                                               زمان خدمت در لابراتوار

    بد نیست در میان همه تجربه های موفق به یک نمونه ناموفق هم اشاره کنم . در اوایل پخش سریال کلاه پهلوی اسکنر لابراتوار که قلب سیستم به حساب می آمد با مشکل فنی مواجه شد که بعداز مکاتبات فراوان باشرکت آلمانی  سازنده،  بخش معیوب مشخص گردید. با مدیرکل وقت فنی مرکز موضوع مطرح و با اعلام  اینکه یک سیم پیچ مشکل دارد راه حل های پیش رو را با ایشان بررسی کردیم که راه حل معقول و اساسی ارسال بخش معیوب به آلمان و انتظار برای تعمیر و بازگشت آن بود. متاسفانه با غفلت از حساسیت و تکنولوژی پیچیده ای که سیستم از آن بهره می برد، روحیه شبه جهادی  بر ما غلبه و تصمیم بر این شد که خودمان اقدام به تعمیر سیم پیچ معیوب بنماییم و شد آنچه که نباید می شد و با این اقدام  نه تنها مشکل برطرف نشد که بخش های دیگر اسکنر هم دچار اشکال شد. البته با همکاری دوستان در شبکه آی فیلم و استفاده از یک سیستم در رزولوشن HD کار ادامه یافت.  هرچند سیستم آن ها به جهت متا دیتا با سیستم تدوین ما همخوانی نداشت ولی در نهایت  طی فرایندی موفق به اتمام پروژه  و پخش بدون وقفه سریال شدیم.

    در آخر باید عنوان کنم که همه کارهایی که ذکر شد هیچگونه منفعت مادی و غیر مادی از طرف سازمان برای من نداشته است. به عنوان مثال نه در مراسمی که رییس وقت سازمان برای تقدیر از عوامل مختارنامه ترتیب داده بود و نه از طرف عوامل سازنده و دیگر مقامات سازمان کوچکترین اشاره ای به زحمات عوامل لابراتوار فیلم نشد.  شاید در مواردی  هیچ یک از مدیران ارشد مجموعه نیز متوجه نشدند که این اقدامات در زیرمجموعه آنها انجام شده است. ولی من هم هیچ منتی بر کسی ندارم و عایدی من از این امور رضایت خاطریست که نتایج کارها برایم رقم زده است.

حتما ببینید

به یاد زنده یاد علی اصغر آزادان

ورود به سازمان سال 1353 مدراک تحصیلی: کارشناسی رشته تولید برنامه‌های رادیو و تلویزیون و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *