خانه / کنتراست / کنتراست – مجتبی کدخدازاده

کنتراست – مجتبی کدخدازاده

مریم خوشچهره

مرحوم مجتبی کدخدازاده

در روزهای پایانی دی ماه 96 خبر درگذشت مجتبی کدخدازاده از پیشکسوتان سازمان صدا و سیما منتشر شد که همکاران را در بهت و اندوه فرو برد. ایشان که از مدیران با سابقة صدا و سیما بود، طی چندین دهه فعالیت خود در سازمان، کارهای ماندگار و اثر بخشی را در معاونت‌های صدا و همچنین سیما بر جای گذاشت. از آن جمله، آموزش بازیگران گروه نمایش رادیو و ساماندهی آثار نمایشی  بود.

در سال 1378 – که مرکز تولید و فنی با تصمیم مدیران ارشد سازمان و طراحی آقای دکتر حسن نجفی سولاری تاسیس شد -مرحوم کدخدازاده به عنوان اولین مدیر امور دوبلاژ مرکز تولید و فنی سیما برگزیده شد.

تا پیش از آن شبکه‌های تلویزیونی، واحدهای دوبلاژ جداگانه داشتند و ایشان این واحدها را به صورت متمرکز در امور دوبلاژ اداره کل تولید سیما تجمیع کرد. به همین دلیل او را از معماران ساختار فعلی امور دوبلاژ می دانند.

 

دلنوشته دکتر حسن نجفی سولاری(بنیانگذار مرکز تولید و فنی سیما)  در مورد مرحوم کدخدازاده 

مدیری مجرب با فکری جوان

    استادي در كلاس درس »رفتار سازماني پيشرفته«چه دقيق گفت كه : ” به تعداد افراد در محيط سازماني شما رفتار وجود دارد و اين را در مقاطع مختلف تجربه مي كنيد.“

امروز و بعد از درگذشت استاد كدخدازاده،  اين درس را بهتر درك مي‌كنم.

به خاطر دارم در سال ١٣٧٨ که هنوز مركز توليد و فني سیما بنیان نیافته نبود، آقای کدخدازاده را که از راديو بازنشسته شده بود برای همکاری به ما معرفي كردند. مردی که فکری جوان و توانايي بالا و رفتار سازماني مطلوبی داشت. ایشان در آغاز راه تحول اساسي حوزه توليد تلويزيون در دهه هشتاد، به عنوان مدیر امور دوبلاژ سيما انتخاب شد تا  در مجموعه‌ای با تجهیزات قدیمی، روحی دگر بدمد. کاری که مرحوم کدخدازاده به شایستگی از عهدة آن برآمد و يادگاری از خود برجا نهاد که براي ساليان متمادي در مركز توليد و فني سیما باقي خواهد ماند.

رفتار و منش كدخدا زاده منحصر بفرد بود. او در عین جديّت، مهربان بود. در عین حال که مدافع كاركنان بود، پيشبرد اهداف مركز توليد و فني و ارائة خدمت شایسته به شبكه‌ها برایش در اولویت قرار داشت. او همچنین در برابر بي‌نظمي‌ها رفتار قاطعی داشت.

او آنقدر دوست‌داشتنی و به جهت مدیریت آنقدر کارآمد بود که وقتي به دليل مشغلة کاری و مصّرانه، قصد واگذاری سمت خود را داشت، بيش از يك سال توان دل كندن از وي را نداشتيم. او حتی بعد از رفتن از دوبلاژ در محافل رسمي و خانوادگي همکاران مركز تولید و فنی، با طنز و خنده‌هايش در مرکز توجه بود و با وجودی که به لحاظ سنی از ما بزرگتر بود اما روح جواني و نشاط و اميد را به وجود همگان مي‌دميد. اگر امروز در جاي جاي مركز توليد و فني سیما، در رفتار خوب همكاران و در خدمت رساني عزيزان دوبلاژ آثار معرفت، حسن خلق، ادب و نجابت دیده می‌شود، يادگار و آثار رفتار فردي و سازماني مرحوم استاد كدخدازاده  عزيز است كه هميشه خاطرش برای ما عزیز و یادش همراه ماست. خدا وي را غريق رحمت كند و ما را يادگيرنده رفتار و منش وي بگرداند.

 

 

حتما ببینید

به یاد زنده یاد علی اصغر آزادان

ورود به سازمان سال 1353 مدراک تحصیلی: کارشناسی رشته تولید برنامه‌های رادیو و تلویزیون و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *