خانه / آموزش / وظایفِ دستیار صدا در برنامه‌های تلویزیونی(بخش 3)

وظایفِ دستیار صدا در برنامه‌های تلویزیونی(بخش 3)

احمدرضا مرادی

IFB‌     : یک دستگاه شنیداری یک طرفه است که از آن برای شنیدن صدای آنتن، همکاران و تهیه کننده که می‌تواند با هر کدام صحبت کند استفاده می‌شود.

PL  : این عبارت که مخفف Private Line  است، کانالی ارتباطی بین عوامل تهیه و فنی است.

سیستم  IFB‌  یک سیستم شنیداری یک طرفه است و با یک سیستم ارتباطی ماتریسی مانند سیستم‌های ارتباطیِ ماتریسیِ شرکت‌هایِ Riedel  و Telex  با اتصالات و سیستم تغذیه جداگانه ادغام شده است. این کار توسط یک مدار صوتی و منبع تغذیه انجام می‌شود که سیگنال صدای  IFB‌  را بر روی ولتاژ حامل قرار می‌دهد. باکس  IFB‌  یک دستگاه اکتیو است‌ که با برق منبع تغذیه کار می‌کند. باکس های  IFB‌ و PL  بسیار شبیه به مدار تلفن‌هایی است که با برق کار می‌کنند. به طور معمول باکس  IFB‌ به صورت مستقیم به واحد سیار متصل می‌شود در حالی که منبع تغذیه آن می‌تواند در صحنه قرار گیرد. باکس  IFB‌ می‌تواند به صورت مستقل کار کند و مانند شکل 1 به کمربند گزارشگر کنار صحنه یا به باکس دیگری در کنار صحنه وصل شود(شکل 2 ).

نکته مهم این است که سیستم  IFB‌ تنها راهی است که مجری یا گزارشگر می‌تواند صدای برنامه، همکاران دیگر  و تهیه کننده را بشنود. کنترلر سیستم  IFB‌ مجری یا گزارشگر دارای دو پتانسیومتر مجزا برای میزان صدای شنیده شده برای هر گوشی با دو جک مختلف برای حالت مونو و استریو است‌ . اشتباه رایجی که دستیاران صدا انجام می‌دهند این است که از جک استریو برای اتصال هدست استفاده نـمی‌کنند . با این که هدست مورد نظر در حالت اتصال به جک مونو نیز کار خواهد کرد اما ممکن است قطعی اتصال کامل در هر دو گوش اتفاق بیفتد و یا  فقط به یک گوش صدا برسد. این ایرادها هنگام بازنگری سیستم توسط دستیار صدا خود را نشان می‌دهند.

شکل1- باکس  IFB‌ کمری و گوشی متصل به آن را نشان می‌دهد. دقت کنید به کانکتور یک – چهارم اینچی(Tip – Sleeve ) برای گوشی. در قسمت پایین باکس، جک استریو و مونو برای گوشی نشان داده شده و یا یک هدست استریو وجود دارد.

شکل2- باکس مجتمع و یا به عبارتی رو میزی برای گزارشگر یا مجری. دکمه روی دستگاه خط مجری را Off Air  می‌کند.

استفاده از باکس کنترلر مخصوص مجری که دارای آمپلی فایر میکروفون به لاین، سوئیچ کنترل و سیستم شنیداری  IFB‌ باشد، رایج شده است. این باکس وظیفه تقویت میکروفون‌ها، سوئیچ کردن سیگنال صدا به دو مسیر جداگانه و کنترل بلندی صدا در هر گوش از سیستم IFB‌ را بر عهده دارد. استفاده از این باکس از لحاظ نصب و راه‌اندازی راحت؛ و به سبب کاهش ارتباطات و اتصالات داخلیِ الکتریکی، بسیار قابل اطمینان است. در این باکس، پتانسومتر‌هایی در بالای دستگاه  برای تنظیم Volume  در هر گوش و دکمه‌ای در پایین برای ارتباط با تهیه کننده وجود دارد. در این دستگاه یک کانکتور پنج پینه برای هدست و همچنین یک کانکتور سه پینه در مقابل دستگاه برای اتصال یک میکروفون دستی وجود دارد. به طور کلی استفاده از این باکس به صورت مستقل، از نظر نصب و راه‌اندازی برای دستیار صدا و از نظر کاربردی برای مجری یا گزارشگر، آسانتر است. علاوه براین، استفاده از این باکس مجتمع، فضای کاری کمتری اشغال می‌کند. جک یک چهارم اینچی هدفون در بالا برای اتصال مونو و جک پایینی برای اتصال استریو است. در واحد سیار ، قابلیت Off Air  کردن این سیستم برای کاربری‌های مشخص به درستی تعیین شده است. در برنامه‌های تلویزیونی از یک سیستم ارتباط داخلی با پورت ها و GPIO های قابل برنامه ریزی استفاده می‌شود که می‌تواند به سیستم  IFB‌  متصل شود. پورت مذکور می‌تواند به عنوان یک خط صدا با قابلیت Off Air  شدن و یا هر کاربری و استفاده دیگر تعریف شود. به عنوان مثال، تهیه کننده یا عوامل تولید و فنی می‌توانند کلید Talk Back  در باکس مورد نظر خود را فشار دهند و با مجری‌ها یا گزارشگران صحبت کنند. تهیه کننده می‌تواند به‌طور شخصی و مجزا با مجری‌ای که خط ارتباطی او به دکمه Talk Back  مورد نظر تهیه‌کننده وصل است صحبت کرده و یا اینکه با تمام خطوط  IFB‌ همزمان ارتباط داشته باشد که البته خطوط  IFB‌ می‌تواند بسته به سلیقه تیم تولید و تهیه، به افراد مختلف اختصاص داده شود.

 

 

حتما ببینید

کنتراست: حمیدرضا یعقوبی(مهندس فنی بازنشسته)

مریم خوشچهره مهندس حمید رضا یعقوبی        چهار سال پایان خدمت من در امورکارشناسی و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *