خانه / آموزش / میراث صدای استریو در صنعت برودکست(بخش 2)

میراث صدای استریو در صنعت برودکست(بخش 2)

احمد رضا مرادی

پژوهش‌های اخیر پیرامون صدای استریو در تلویزیون، بر جنبه‌های فنی گسترش سیستم‌های استریو خاص تا دستورالعمل‌ها و تالیفات کاربردی تمرکز داشته است.

در سال 1985 ، Stan Prentiss  چالش‌ها و موانع را در زمانی که سیستم صدای چند کاناله به طور مشخص برای صنعت تلویزیون کابلی اجرا و پیاده سازی نشده بود، برای صدای استریو در تلویزیون پیش بینی کرد. در ادامه سازمان مربوط به این صنعت ( اتحادیه بین المللی تلویزیون کابلی) ابراز امیدواری کرد که استقبال و تمایل عمومی مردم به صدای استریو، بازار این صنعت را به سمت و سویی سوق خواهد داد که بدون مداخله مقامات دولتی، سیستم صدای چند کاناله را در تجهیزات و تولیدات خود(حتی تجهیزات غیر حرفه‌ای و خانگی که بطور کلی مورد استفاده عموم مردم است) بکار گیرند.

ارائه‌دهندگان سیستم تلویزیون کابلی، همانطور که Stan Prentiss  به آن اشاره داشت ، احتمالا قصد فراهم کردن صدای چند کاناله را دارند که از لحاظ فنی عملی است اما تصمیم نهایی بستگی به کاربران  این سیستم دارد. در پژوهش‌ها و بررسی های انجام شده می‌توان تمایل بیشتر به توضیح و تشریح علمی در مورد چگونگی کارکرد این سیستم و نحوه ادغام آن با بحث های مخابراتی را در خصوص ارسال و دریافت سیگنال در صنعت برودکست دریافت.

در گزارش منتشرشده از مهندس صدا Josiah Gluck  ،  بر اهمیت صدای استریو در VCR ها برای بالا بردن آگاهی عموم در مورد صدای استریو در صنعت برودکست و تجهیزات تلویزیونِ استریو تاکید شده است. در این گزارش Josiah Gluck   معتقد است صدای چند کاناله در تلویزیون، فقط به عنوان یک پروژه فنی و مهندسی، عمومی سازی نـشده بلکه به خاطر ایجاد و فراهم شدن ”حس زیبایی شناسی و لمس نمود‌های هنری“ مقوله صدا برای کاربران خانگی و استفاده عمومی و غیر حرفه‌ای از این صنعت، گسترش یافته است. پژوهش‌ انجام شده ( که هر ماه بخشی از آن در نشریه بسامد ارائه می‌شود) چشم‌اندازی از تاریخچه سیستم استریو و چگونگی اوج گیری آن با تمرکز بر سال‌های شروع آن بصورت آزمایشی و دوران طلایی این صنعت ارائه می‌کند. در ادامه ( و یا در قسمت های بعدی ) ، این مقاله به بررسی نقش فناوری، تولیدات برنامه‌ای و پذیرش توسط مخاطبان در ارزیابی سیستم‌های مخابراتی در مورد صدای تک کاناله و چند کاناله در تلویزیون ایالات متحده آمریکا خواهیم پرداخت.

صدای استریو در تاریخ تلویزیون آمریکا

بیش از چـهـار دهه از انتشار بیانیه کمیته فدرال ارتباطات ایالات متحده آمریکا (FCC)  پیرامون استانداردهای فنی تلویزیون رنگی و عملکرد آن  در عرصه صدای استریو در تلویزیون می گذرد. به همین سبب برخی ممکن است تصور کنند طی سال‌های پیش از آن، تقاضا و تمایلی برای پخش صدای استریو وجود نداشته است. در حالی که تعدادی از تهیه‌کنندگان و برنامه سازان تلویزیون امکانات خلاقانه و خوبی در خصوص معرفی رسمی صدای استریو برای عموم تدارک دیده بودند.

به عنوان مثال Lawrence Welk  در سال 1958 از اینکه مخاطبان از مجموعه آهنگ‌های پخش شدة او از شبکهABC  استقبال چندانی نـکردند، ابراز تاسف کرد. پس از پخش چندین آلبوم با ساختارِ صدایِ استریو، در اول اکتبر سال 1958 مجموعه آهنگ‌های Welk   رتبه اول را در میان برنامه‌های استریو پخش شده به دست آورد. او اعلام کرد که شبکه ABC پیش بینی کرده بود که به زودی مخاطبان تلویزیون به واسطه آلبوم های Welk   نسبت به سیستم پخش استریو تمایل بیشتری نشان خواهند داد و آلبوم های او بوده که به این روند سرعت بخشیده است.

در 75 منطقه، آلبوم های او در کنداکتور پخش رادیوهای محلی قرار گرفت. روزنامه‌هایی مثل The Oregonian خطاب به بیننده‌های تلویزیون این طور نوشتند:

»شما می توانید با قرار دادن رادیو به فاصله 7 تا 10 فوت از سمت راست تلویزیون، صدا را به شکل سه جهته دریافت کنید!« مثال‌های این‌چنینی، گواه ترویج صدای استریو و به طور کلی تغییر پلتفرم پخش صدا و جا افتادن آن در میان فرهنگ عموم مردم در اواخر دهه 50 میلادی است.

شبکه ABC  ایالات متحده آمریکا در این دوران از لحاظ تبدیل فرمت برنامه‌های کنداکتور خود به فرمت تصویر رنگی ضعیف عمل کرد و در دهه 60 میلادی آخرین شبکه‌ای بود که این تغییر را در برنامه های خود ایجاد کرد. اما بررسی بیشتر این دوران آشکار می‌کند که این شبکه گرایش ویژه‌ای به ”پتانسیل‌های صدای استریو در تلویزیون“ نشان داده است. این تمایل ویژه در رونمایی از لوگو مخصوص شبکه در برنامه‌های خود به نام ABC-Paramount  به معنی برنامه ویژه و یا برتر شبکهABC   (که در ابتدا در برنامه های Disney  در سال 1959 استفاده شد) مشهود است. در 30 ژانویه سال 1959، والت دیزنی خودش از یکی از قسمت های  Walt Disney Present  رونمایی کرد که همزمان در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی پخش شد. او به بینندگان و شنوندگان با جزئیات دقیق یاد داد که چگونه برنامه  »داستان پیتر چایکوفسکی« را به صورتِ  استریو با استفاده از  گیرنده‌های AM  و FM  دریافت کنند. به دنبال آن، کارتون Steamboat Willie  که تصویری نـداشت و اولین کارتون صدایی به شمار می‌آمد و فیلم Fantasia  که اولین فیلم با صدای استریو محسوب می شد؛ از این شبکه پخش شد. Disney  ادعا داشت که ما برای اولین بار صدای استریو و تصویر wide  را به تلویزیون آوردیم که در نهایت ترکیب صدای استریو و widescreen ، »صفحه نمایش جادویی« نامیده شد.

حتما ببینید

کنتراست: حمیدرضا یعقوبی(مهندس فنی بازنشسته)

مریم خوشچهره مهندس حمید رضا یعقوبی        چهار سال پایان خدمت من در امورکارشناسی و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *