خانه / شبکه داده / ارتباطات سیار / شبکه ارتباطات سیار : مؤلفه‌های VLR,HLR (شبکه داده ۴۵)

شبکه ارتباطات سیار : مؤلفه‌های VLR,HLR (شبکه داده ۴۵)

نویسنده: احد رجایی

درکنار MSC  مؤلفة دیگری به نام (Home Location Register) HLR  قرار دارد. HLR  پایگاه داده‌ای است که اطلاعات و پروفایل‌های کلیدی کاربران را ذخیره می‌کند. آنچه در این پایگاه داده از مشخصات و اطلاعات مربوط به کاربران نگهداری می‌شوند عبارتند از :

  • مشخصات فردی کاربر
  • سرویس‌هایی که کاربر از آن‌ها استفاده می‌کند.
  • شماره خط کاربر
  • سرویس‌هایی که کاربر مجاز است از شبکه بگیرد و سرویس‌هایی که مجاز نیست.
  • اطلاعات مربوط بهLocation ) که در شماره قبل درمورد آن توضیح دادیم)

این که کاربر زیر نظر کدام MSC  وVLR  قرار دارد. درمورد VLR  بعداً توضیح خواهیم داد. HLR  مشخص می‌کند، کاربر تحت مدیریت کدام MSC  از شبکه سرویس می‌گیرد.

توجه داشته باشید که کاربر،  وقتی با یک اپراتور کار می‌کند، می‌تواند MSCهای متعددی داشته باشد. مانند مثالی که در شمارة قبل آوردیم که با مسافرت او از تهران به مشهد از مدیریت MSC  تهران به MSC  مشهد منتقل می‌شود و هر دو هم زیر مجموعة اپراتور همراه اول هستند. اما می‌تواند این شرایط نیز پیش بیاید که حتی کاربر از سلولی که در آن مستقر است هم خارج نشود، ولی می‌خواهد به کسی زنگ بزند که تحت مدیریت اپراتور دیگری (برای مثال ایرانسل) است.

به هر حال باید در شبکه معلوم باشد که در سلول‌هایی قرار دارد که تحت پوشش MSC  خود کاربر است یا زیر نظر MSC  دیگری است. فرض کنید کاربر در شهر مشهد است و از منزل به او تلفن بزنند.

در این صورت دیگر MSC  کاربر، دسترسی مستقیم به آنتن‌های BTS  مشهد ندارد و باید برای برقراری مکالمه به MSC  مشهد اطلاع بدهد. زیرا آن MSC  است که BTSهای مشهد را کنترل می‌کند. پس MSC تهران به MSC  مشهد می‌گوید که به BTSهای آنجا اطلاع دهد که گوشی کاربر را صدا بزنند. MSC  تهران از کجا بفهمد که کاربر در مشهد است؟ طبق فرآیندی که در شمارة قبل توضیح دادیم این اطلاعات به دست می‌آید و در HLR   نزد MSC  تهران ثبت می‌شود.

مدیریت پروفایل سرویس کاربر نیز تحت کنترل HLR   است. سرویس‌هایی درHLR   است که خود کاربر می‌تواند تغییرشان بدهد. برای مثال تنظیم کردن Call Forwarding  (دایورت کردن) از جملة آنهاست. وقتی کاربر این تنظیمات را انجام می‌دهد، در حقیقت Service Profile  خودش را در HLR   تغییر می‌دهد.

مشخصات کاربر مانند اینکه گوشی او چیست؟ شماره خطش کدام است؟ و … نیز در HLR  ذخیره می‌شود. شاید تاکنون امتحان کرده باشید که اگر سیم کارتتان را در گوشی جدیدی قرار دهید، پیغام‌هایی را دریافت می‌کنید که چگونه سرویس‌های گوشی جدیدتان را ( برای مثال GPRS  یا SMS, MMS  ) تنظیم کنید. شبکه با تطبیق مشخصات گوشی فعلی با آنچه در HLR  ثبت شده متوجه می‌شود که شما از گوشی جدیدی استفاده می‌کنید. همچنین از دیگر کارکردهای HLR   این است که اطلاعات کاربر را به VLR  می‌دهد.

 VLR (Visitor Location Register) :

شکل ۱)

VLR  یا ثبت کنندة محل Visitor  پایگاه داده‌ای شامل اطلاعات گوشی‌های کاربرانی است که در حال حاضر در حوزة MSC  کاربر قرار دارند. زمانی که کاربر به حوزة MSC  دیگری وارد می‌شود،  VLR ای که به آن MSC  متصل است، اطلاعات کاربر را از HLR   درخواست می‌کند. در این صورت اگر کاربر بخواهد مکالمه‌ای را برقرار کند،  VLR  تمام اطلاعات لازم برای برقراری مکالمه را ارائه خواهد داد و لزومی‌ندارد که هر بار این اطلاعات از  HLR   سوال شود. در یک جمله می‌توان گفت VLR  یک HLR   توزیع شده است و شامل اطلاعات دقیق از محل گوشی است. (شکل۱)

شکل ۲)

فرض کنید که از تهران موقتاً به شیراز برویم و بنابراین MSC  شیراز، ما را شناسایی کند. در کنار آن یک VLR  قرار دارد که مشخصات ما را از HLR  می‌گیرد و نزد خود، ذخیره می‌کند. هر چند اپراتورها این مشخصات را در HLRهای مربوط در مراکز اصلی دارند. بنابراین به محض آنکه کاربری در سلولی قرار گرفت و اطلاعات او از HLR گرفته می‌شود و در VLR آن سلول نگهداری می‌شود. این فرآیند شامل Roamerها و non-roamerها می‌شود. Roamer  کسی است که از یک شبکه به پوشش شبکة دیگری می‌رود. برای مثال کاربر به جایی می‌رود که دیگر همراه اول پوشش ندارد ولی هنوز تحت پوشش ایرانسل قرار دارد. اگر بین همراه اول و ایرانسل قرارداد Roaming  وجود داشته باشد، آنگاه کاربر تحت پوشش شبکه خواهد بود. یا کاربر از ایران به کشور دیگری مانند ترکیه می‌رود. اگر بین همراه اول و اپراتور ترکیه قرارداد منعقد شده باشد، آن کاربر کماکان سرویس موبایل دارد. ولی در آنجا یک Visitor  تلقی می‌شود و VLR  آنجا مشخصات او را از HLRاش می‌گیرد و به صورت موقت به او سرویس داده می‌شود و البته هزینه‌ها نیز محاسبه می‌شود و به اپراتور اصلی اعلام و در صورتحساب کاربر لحاظ می‌شود. (شکل۲)

 

حتما ببینید

شبکة تلفن ثابت (شبکه داده ۲۶)

      احد رجایی در شمارة پیشین نشریه گفتیم به ازای هر خط تلفن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *