خانه / شبکه داده / ارتباطات سیار / شبکه ارتباطات سیار : مؤلفة Core در استاندارد GSM (شبکه داده ۴۴)

شبکه ارتباطات سیار : مؤلفة Core در استاندارد GSM (شبکه داده ۴۴)

نویسنده: احد رجایی

در شماره‌های قبل برخی از مؤلفه‌های تشکیل دهنده Core  در GSM را توضیح دادیم . اینک به دیگر مؤلفه‌ها می‌پردازیم.

 ثبت موقعیت مکانی کاربر و به روز کردن موقعیت

Location registration and forwarding of location information

فرض کنید در تهران گوشی خود را خاموش می‌کنید و سوار هواپیما می‌شوید. در مشهد از هواپیما پیاده می‌شوید و گوشی خود را روشن می‌کنید و در همان لحظه دوستی به گوشی شما زنگ می‌زند. سؤال این است که شبکه از کجا متوجه شده شما در مشهد هستید؟ پاسخ این است که وقتی در مشهد گوشی را روشن می‌کنید، فرآیندی طی می‌شود تا گوشی شما خود را به شبکه معرفی کند. طی این فرآیند مشخصات و موقعیت گوشی به شبکه اعلام می‌شود و MSC  قبلی در تهران مطلع می‌شود که دیگر تحت پوشش هیچکدام از BTSهای زیرمجموعه‌اش در تهران نیستید و در پوشش  BTS دیگری در مشهد قرار دارید. در این صورت اگر کسی به گوشی شما زنگ بزند و سیگنال آن به MSC  برسد، متوجه می‌شود که باید در کدام zone  و کدام BTS  گوشی شما را صدا بزند. اگر در حال حرکت باشید، این فرآیند به روز کردن موقعیت، پیوسته رخ می‌دهد و اطلاعات شبکه از موقعیت آن به روز می‌شود.

خدمات پیام کوتاه (SMS (short message service

وظیفة مدیریت کردن SMSها برعهدة MSC  است. درکنار MSC باکسی به نام SMS  وجود دارد و هر وقت SMS ای را کاربری ارسال می‌کند، متن ارسالی را MSC  دریافت می‌کند و به باکس SMS تحویل می‌دهد تا آن را نگه دارد. SMS center  موظف است موقعیت گیرنده را به روز نگه دارد و هر زمان موقعیت گیرنده مشخص شد، متن پیام را به MSC  تحویل می‌دهد تا از طریق کانال‌های سیگنالینگش برای گیرنده بفرستد. در حقیقت باکس SMS  به عنوان دستیار در کنار MSC  عمل می‌کند.

Generation and forwarding of accounting and billing information

شاید مهمترین کار MSC  این است که حساب و کتاب مکالمه‌ها را نگه می‌دارد. یعنی MSC  می‌داند مکالمه از چه زمانی و در چه مکانی شروع و کی خاتمه یافته است. حتی در سیستم‌های امروزی، کارکرد دیگری بنام Hot billing  برای  MSC تعریف شده که MSC  منتظر نمی‌ماند مکالمه تمام شود، بلکه دائم آن را رصد می‌کند که چه مدت از اعتبار شما باقی مانده است و اگر در زمان مکالمه اعتبار تمام شد، یک بوق ارسال می‌کند و مکالمه را قطع می‌کند.

در چند شمارة اخیر نشریه، به مهمترین کارکردهای MSC  پرداختیم. موارد دیگری مانند Support  و  Gateway  نیز وجود دارد که ارتباط بین MSCهای مختلف و Databaseهای گوناگون را برقرار می‌کنند که در بحث‌های آینده، به آنها خواهیم پرداخت. ولی فعلاً به موارد ذکر شده بسنده می‌کنیم و با ذکر دو نکته بحث را به پایان می‌بریم.

نکته اول:

برای آن که برآوردی از مقیاس عملکرد MSC  ارائه کنیم، ذکر این موضوع مفید است که در کشور ما که سیم‌کارت‌های کاربران تلفن همراه اول، به ده‌ها میلیون می‌رسد، تعداد MSCهای اپراتور همراه اول کمتر از ۲۰ است. بنابراین می‌توان فهمید هرMSC   به طور متوسط به میلیون‌ها کاربر خدمت ارائه می‌کند.

نکته دوم:

بر اساس بحث‌هایی که در چند شماره اخیر شده است، می‌دانیم شبکه، به راحتی می‌تواند تشخیص دهد که کاربر در کدام سلول مستقر است اما تعیین دقیقتر موقعیت کاربر نیز شدنی است و از ساز و کاری که توضیح خواهیم داد، صورت می‌گیرد. یکی از کارهایی که گوشی انجام می‌دهد، این است که وضع سیگنال دریافتی از BTSهای مختلف را ارزیابی می‌کند تا با کمک شبکه، مشخص شود برای مکالمة بهتر با کدام BTS  کار کند. غالباً این ارزیابی از سه BTS  صورت می‌گیرد.

چون در این ارزیابی فاصلة کاربر از سه BTS  محاسبه می‌شود، با پردازشی ساده می‌توان موقعیت کاربر را پیدا کرد. توجه داشته باشید که هر BTS  به صورت متناوب سیگنال‌هایی را ارسال می‌کند و طی آن توان ارسالی خود را اعلام می‌کند. بنابراین گوشی و شبکه با دانستن اینکه توان ارسالی از BTS  و توان دریافتی گوشی چقدر است فاصلة گوشی تا BTS  را برآورد می‌کند. در این روش دقت تشخیص موقعیت در حد GPS   نیست ولی موقعیت گوشی باخطای چند ده متر قابل تشخیص است. بدین ترتیب شبکه می‌تواند مکان کاربر را با دقتی بیشتر از تعیین سلول تشخیص دهد. البته همانگونه که توضیح داده شد، این موضوع، مشروط به این است که گوشی بتواند لااقل داده‌های سه BTS  را دریافت کند.

 

حتما ببینید

شبکة تلفن ثابت (شبکه داده ۲۶)

      احد رجایی در شمارة پیشین نشریه گفتیم به ازای هر خط تلفن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *