خانه / کارگردانی / قواعد فرم در پوشش تلویزیونی سخنرانی (بخش سوم: سخنرانی غیررسمی)

قواعد فرم در پوشش تلویزیونی سخنرانی (بخش سوم: سخنرانی غیررسمی)

نویسنده: سعید آتشین

این نوع از سخنرانی‌ها به طور معمول حالت رسمی ندارند و موضوعاتی که در آنها مطرح می‌شود، جنبه انگیزشی و آموزشی دارد. بنابراین تریبون وجود ندارد و سخنران روی صحنه قدم می‌زند و برای تماشاگران صحبت می‌کند. دوربین‌گذاری برای پوشش تلویزیونی در این نوع از سخنرانی‌ها نیز براساس قواعد سخنرانی رسمی انجام می‌شود. اما الزامات آن به اندازه سخنرانی رسمی شدید و قاعده‌مند نیست. سخنران جایگاه ثابتی ندارد. بنابراین دوربین اصلی که مشرف بر مرکز صحنه(Stage) است نمی‌تواند همیشه از سخنران حالت تمام‌رُخ ارائه دهد. هرچند ترجیح برآن است که دوربین۱ نمای مرجع ارائه کند، اما شناور بودن میزانسن سخنران ایجاب می‌کند که دوربین‌های دیگری که با خط صحنه زاویه دارند نیز سخنران را در نمای متوسط قاب‌بندی کنند. دوربین های مرکزی که عمود بر صحنه هستند. مانند دوربین های ۱و۲ می توانند نماهای متنوعی از سخنران ارائه کنند. مانند نمای تمام قد(Full Shot)، نمای زانو(Knee Shot) ، نمای متوسط(Medium Shot) و حتی نماهای بسته‌تر (در صورت لزوم)

     در اینجا به بررسی دو نمونه از پوشش تلویزیونی سخنرانی غیر رسمی می پردازیم. در نمونه اول(سخنران آقا) از ۴ دوربین استفاده شده است. در مجموعه تصاویر ۱ تا ۴، شماره ۱و۲ از دوربین‌های اصلی (مرکزی) که عمود بر صحنه هستند گرفته شده است. تصویر۳ از دوربین کناری سمت راست که با صحنه زاویه دارد گرفته شده و تصویر۴ نمای باز عکس‌العملی که دوربین روی صحنه آن را ارائه داده است. در نمونه دوم(سخنران خانم) دوربین‌ها فعالیت بیشتری داشته و اندازه نماهای متنوع تری ارائه کرده‌اند. در مجموعه تصاویر سخنران خانم- که از پوشش تلویزیونی یک سخنرانی غیررسمی گرفته شده است- تصاویر۱تا۴ را دوربین‌های اصلی ارائه کرده‌اند. تصاویر ۵ و۶ را دوربین‌های کناری چپ و راست گرفته‌اند.

تصاویر A  و B  را دوربین‌های معرف ارائه داده‌اند و یک دوربین هم برای نماهای عکس العملی C  درنظر گرفته شده است و در سخنرانی‌های خودمانی احتمال اینکه کلام سخنران احساس تماشاگران را درگیر ‌کند وجود دارد. در این موقعیت‌ها (به تشخیص کارگردان) می‌توان از نماهای عکس‌العملی بیشتری استفاده کرد.

 

حتما ببینید

قواعد قاب‌بندی و کارگردانی مسابقات تیر و کمان(بخش ا)

سعید آتشین پوشش تلویزیونی مسابقات تیر و کمان در بخش مردان و زنان ساختار مشابهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *