خانه / فن آوری / معرفیQR CODE و فناوری های جدید آن

معرفیQR CODE و فناوری های جدید آن

نویسنده: سمیه یعقوبی

   با توجه به گسترش استفاده از گوشی‌های هوشمندتلفن همراه،  استفاده از برخی ابزارها همچون QR-code (quick response code)  یا »رمزینه پاسخ سریع«، در عرصه بازاریابی و ارتباط با مخاطب رشد چشمگیری داشته است. از این رو ‌می‌توان از این فناوری به عنوان میانبری برای انتقال اطلاعات به کاربر استفاده کرد.

برخی شبکه‌های تلویزیونی نیز  از این قافله عقب نمانده و از طریق نمایش تصویر “رمزینه پاسخ سریع” در گوشه قاب خود اطلاعات مربوط به شبکه ، برنامه، راه‌های ارتباطی و … را به راحتی در اختیار مخاطبان قرار ‌می‌دهند.

در حال حاضر برخی از شبکه‌های تلویزیونی صدا و سیما  مانند شبکه‌های سه، پنج، ورزش، امید و قرآن و معارف سیما و …. از QR-Code   برای معرفی کانال‌های ارتباطی شبکه یا برنامه‌ها استفاده ‌می‌کنند.

لذا با توجه به تجربه مثبت استفاده از این فناوری در شبکه قرآن برآن شدیم تا به تشریح آن بپردازیم.

رمزینه پاسخ سریع یاQR-Code  یک رمزینه (بارکُد) دو بعدی با ساختار ماتریسی (صفر و یک) است که دارای ظرفیت پذیرش حجم زیادی از اطلاعات بوده و به منظور رمز گشایی آسان محتویات آن با سرعت زیاد طراحی شده است. این رمزینه‌ ساختار مربعی شکل دارد که در آن اطلاعات به صورت نقطه‌های مربعی کوچک مشکی که به آن‌ها واحد یا Module  گفته ‌می‌شود، بر اساس الگوی استاندارد    (ISO/IEC 18004:2006)  ایجاد می‌شود و غالباً حاوی نشانی وب، پیامک، اطلاعات تماس با فرمت کارت ویزیت، شماره تلفن، قیمت و مشخصات یک کالا به صورت همزمان، یا هر نوع نوشته و داده‌ دیگری باشد.

 دریافت اطلاعات ذخیره شده درQR-Code ها بوسیله اسکن گوشی تلفن همراه یا تبلت از طریق دوربین با قدرت تفکیک مناسب و نرم افزار رمزینه خوان(بارکدخوان) میسر است. در برخی از گوشی‌های تلفن همراه، نرم افزار رمزینه خوان (بارکدخوان) بطور پیش فرض نصب شده  و در برخی دیگر در بخش تنظیمات دوربین تلفن همراه این قابلیت افزوده شده است. لازم به ذکر است تمامی اپلیکیشن‌های اسکنر موبایل توانایی خواندن بارکدهای خطی و مربعی را دارا ‌هستند.

 این فناوری  درسال 1994 بوسیله شرکت Denso Wave  که از شرکت‌های زیر مجموعه تویوتای ژاپن است، ابداع و به منظور ردیابی قطعات در صنایع تولید خودرو استفاده شد. این رمزینه‌ها در ژاپن بسیار فراگیر است و میان بارکد‌های دوبُعدی بیشترین کاربرد را  دارد. به منظور استفاده دقیق کاربران از آنها، تقسیم‌بندی‌های مختلفی برای تولید انواع آنها، در نظر گرفته شده است.

ساختار و نسخه‌های رمزینه‌ پاسخ سریع
ساختار اصلی رمزینه‌های پاسخ سریع، مربع‌هایی با تعداد حداقل 21 × 21 واحد در نسخه یک و حداکثر 177 × 177 واحد در نسخه 4، در رمزینه اصلی هستند. به هر یک از این مربع‌های کوچک واحد یا Module  گفته ‌می‌شود.

جدول 1

یکی از اصلی ترین ویژگی‌های رمزینه پاسخ سریع، ظرفیت بالای ذخیره داده‌های مختلف است که جزئیات آن در جدول یک قابل مشاهده است :

به طور کلی شش نوع رمزینه پاسخ سریع معرفی شده‌اند که عبارتند از:

 • رمزینه پاسخ سریع کاربردی نمونه 1 و 2 (QR-Code Model 1 & Model 2)
 • رمزینه پاسخ سریع کوچک (Micro QR-Code)
 • رمزینه پاسخ سریع ظرفیت بالا (iQR-Code)
 • رمزینه پاسخ سریع مخفی (SQR-Code) یا (SQRC)
 • رمزینه پاسخ سریع شکل دار(Frame QR)
 • رمزینه پاسخ سریع رنگی و منقش (LogoQR-Code) یا (LogoQ)

ویژگی‌های کاربردی رمزینه پاسخ سریع به قرار زیر است:

 • بی‌نیازی مخاطب از به خاطرسپاری لینک‌ها یا تایپ نشانی‌های فضای مجازی و شماره درگاه پیامک
 • امکان ذخیره رمزینه به صورت عکس در گالری گوشی
 • امکان درج بر روی محصولات چاپی با وضوح بالا
 • امکان حکاکی بر روی چوب ، فلز و چرم
 • امکان نصب استیکر بر روی انواع متریال

 یکی از کاربردی‌ترین ویژگی‌های آن امکان درج کدهای UTM  (کد ردیابی اثر بخشی کمپین‌های بازاریابی آنلاین )در لینک قرار گرفته در رمزینه است که باعث دستیابی به اطلاعات رفتاری مخاطب و سنجش میزان توجه و نفوذ رمزینه در بین مخاطبان ‌می‌شود. ضمن اینکه ‌می‌توان با کدهای متفاوت شرایط تست A/B  را برای حالت‌های متفاوت به وجود آورد و علاقمندی مخاطب را سنجید و از داده‌های خروجی این سنجش در کارهای آتی استفاده کرد.

در حال حاضر بسیاری از سایت‌ها امکان ایجاد QR-Code   را به صورت رایگان مهیا کرده اند. برای پیدا کردن آنها ‌می‌توانید
 QR-Code Generator  را در اینترنت جستجو کنید. یکی از سایت‌هایی که ابزارهایی بسیاری در اختیار کاربر قرار ‌می‌دهد سایت www.qrcode-monkey.com  است. با توجه به قابلیت‌های این سایت کاربر ‌می‌تواند  علاوه بر تعیین  مدل و محدوده رنگی مورد دلخواه نقوش بکار رفته در رمزینه را نیز تعیین کند. اگرچه فقط یک لینک را ‌می‌توان در رمزینه‌های نوع یک تا پنج قرار داد اما در رمزینه نوع 6 علاوه بر مزایای گرافیکی امکان درج بیش از یک لینک نیز وجود دارد. در برخی منابع این نوع رمزینه راIPSP (Identity of Products,  Services & Person) می‌نامند که علاوه بر ویژگی‌های نوع 5 یعنی داشتن ناحیه آزاد برای قرارگیری متن، تصویر یا لوگو به صورت رنگی، نیز مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد. این ویژگی باعث ‌می‌شود تا کاربر با دیدن تصویر به راحتی متوجه شود که این رمزینه چه هویتی دارد. در حالی که در دیگر انواع رمزینه فقط از نقاط سیاه و سفید منحصر به فرد استفاده ‌می‌شد. از جمله کارایی‌های IPSP  قابلیت تجمیع تمام صفحات اجتماعی از جمله لینک وب سایت، شبکه‌های اجتماعی  و پیام‌رسان‌های مختلف در یک IPSP  است.در حال حاضر چند شرکت در ایران خدمات مربوط به IPSP  را ارائه ‌می‌دهند. برای نمونه یکی از شرکت‌ها قابلیت ارائه هر گونه توضیحات متنی به همراه 7 لینک مختلف مانند لینک وب سایت، شبکه‌های اجتماعی  و پیام رسان‌های مختلف را فقط با یکبار اسکن برای کاربر مهیا ‌می‌کند. همچنین امکان ارسال پیامک و رایانامه بدون نیاز به درج شماره و نشانی رایانامه توسط مخاطب از دیگر ویژگی‌های آن است. از دیگر خدمات ارائه شده توسط این شرکت‌ها ‌می‌توان به وجود پنل مدیریت برای هر درگاه اشاره کرد که استفاده کنندگان را قادر ‌می‌سازد تا با آمارهای روزانه و ماهانه، تحلیل مناسبی از رفتارکاربران خود بدست آورند. استفاده از این پنل در شرایطی توصیه ‌می‌شود که اطلاعات محرمانه نباشد. چون تمامی برنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی از طرح هویت بصری و لوگو استفاده ‌می‌کنند، استفاده از این فناوری علاوه بر  افزایش زیبایی بصری به برقراری  ارتباط سریع مخاطبان  با برنامه کمک شایانی ‌می‌کند. از طرفی برنامه سازان  به کمک بررسی آماری مراجعات ‌می‌توانند تحلیل مناسبی در خصوص رفتار مخاطبان  و سنجش علاقمندی آنها بدست آورند. این مدل در 2 برنامه از برنامه‌های شبکه قرآن و معارف سیما آزموده شده است. مخاطبان با اسکن IPSP ‌ می‌توانند علاوه بر دریافت اطلاعات مختصری از برنامه و معرفی متنی آن، به  نشانی اینترنتی صفحه برنامه ، نشانی کانال پیام رسان، نشانی شبکه‌های اجتماعی، کانال آپارات، اینستاگرام و … برنامه هدایت شوند. در صورتی که برنامه از سامانه پیامکی و رایانامه  نیز استفاده ‌می‌کند امکان ارسال پیامک و رایانامه به صورت مستقیم فراهم است. به نظر می‌رسد استفاده از فناوری‌هایی که باعث دسترسی سریعتر مخاطب به اطلاعات و درگاه‌های ارتباطی برنامه‌ها و شبکه‌ها می‌شوند و موجب جذب و تعامل  بیشتر مخاطب خواهد شد، همچنین شرایط سنجش علاقمندی آنها را برای رسانه به سریعترین روش فراهم می‌کند.

در پایان جا دارد از آقای مهندس مازندرانی- مدیر تولید و فنی سیمای قرآن-که در تحقق پروژه QR-Code    در سیمای قرآن و تهیه این مقاله تلاش‌های شایانی کردند، تشکر کنیم.

 

حتما ببینید

نـوآوری در پخش تلویزیونی لالیگا با ارائه آیین‌نامه پخش تلویزیونی (بخش اول)

نویسنده : حـامـد سـوری   بخش اوّل نوآوری‌هایِ پخش تلویزیونی در مسابقه‌های فوتبال لالیگا، تجربه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *