خانه / نور و تصویر / تصویربرداری / بهترین صندلی استادیوم در خانه

بهترین صندلی استادیوم در خانه

نویسنده: سعید آتشین

جیمی اوکفورد Jamie Oakford یکی از شش کارگردان حاضر در قطر

برای پوشش مسابقات جام جهانی بود.او کار خود را از سال  ۱۹۸۶ در ITV Sport آغاز کرد. در کارنامه اش کارگردانی رویدادهای زنده ورزشی از جمله فوتبال، بوکس، اسنوکر، دارت و مسابقات موتور سواری وجود دارد. اوکفورد از سال ۲۰۰۲ در تمامی جام های جهانی فوتبال (از جمله فینال جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل) و مسابقات قهرمانی اروپا (UEFA) ، لیگ برتر و حذفی انگلستان کارگردانی کرده است. در یورو ۲۰۲۰ او کارگردان تمامی مسابقاتی بود که در ورزشگاه ومبلی لندن برگزار شد (از جمله فینال این رقابت ها) و در نهایت جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مقصد بعدی اوکفورد بود. او در مصاحبه با SVG اروپا تجربیات خود را از جام جهانی قطر بیان کرده است. 

در دور آخر بازی های گروه H ، تیم کره جنوبی با نتیجه ۲ بر ۱ موفق شد تیم پرتغال را با گل دقیقه ۹۱ «هوانگ هی چان» شکست دهد اما درام در همینجا به پایان نرسید و آنها برای برپایی جشن صعود باید منتظر نتیجه بازی اروگوئه و غنا می ماندند. آن مسابقه در پایان ۹۰ دقیقه ۲ بر صفر به نفع اروگوئه بود اما به دلیل توقف ها، چک VAR و مصدومیت ها ۱۰ دقیقه زمان تلف شده داشت. اگر در لحظات پایانی، گل سومی به ثمر می رسید اروگوئه به لطف گل زده بیشتر راهی مرحله بعدی می شد و کره باید با جام وداع می کرد. بازیکنان و هواداران کره جنوبی لحظات پایانی آن مسابقه را با اضطراب تماشا کردند. بازیکنان کره در داخل زمین با گوشی همراه مشغول تماشای آن مسابقه بودند.

اوکفورد می‌گوید: «این موقعیت یک درام باورنکردنی ایجاد کرد که قبلاً تجربه نکرده بودیم. بازیکنان کره جنوبی همگی در وسط زمین جمع شده بودند و گوشی های خود را چک می کردند تا نتیجه را بفهمند. بنابراین ما بازیکنان و هواداران مضطرب را در سکوها انتخاب کردیم و روی آنها تمرکز کردیم. من صدها بازی فوتبال را کارگردانی کرده‌ام اما همیشه بازی‌ یی وجود خواهد داشت که چیزی شگفت‌انگیز داشته باشد. فکر نمی‌کنم تا به حال چیزی شبیه به آن ۱۰ دقیقه کارگردانی کرده باشم. فوتبالی در زمین بازی وجود نداشت، اما همچنان درام زیادی وجود داشت. این چیزی است که جام جهانی به شما می دهد.»

اوکفورد در دوحه با یک تیم اصلی متشکل تصویربرداران، اپراتورهای EVS (دستگاه های اسلوموشن) کارگردان فنی و دستیارانی کار می کرد که با آنها به طور مرتب در انگلستان برای پوشش های BT Sport از لیگ برتر، لیگ قهرمانان و لیگ اروپا همکاری می کند. بنابراین با شناخت کافی از شخصیت و عملکرد آنها، هماهنگی کامل با تیم پوشش دهنده داشت.

اوکفورد و ۵ کارگردان دیگر از HBS ، مسئول نظارت بر فید خروجی اصلی استادیوم ها بودند و از یک دستورالعمل اجرایی واحد پیروی می کردند که بر طبق آن پخش خروجی اصلی استادیوم ها ۷۰ دقیقه قبل از آغاز هر مسابقه شروع شده و برای صاحبان حقوق پخش مسابقات، ارسال می شد.   

اوکفورد می گوید: « ما خیلی خوش شانس هستیم. وقتی من شروع کردم فقط چند مسابقه زنده وجود داشت. اکنون ۲۰ بازی در هفته وجود دارد بنابراین کیفیت افراد متخصصی که در دسترس شما هستند بسیار بیشتر شده است. من با افرادی کار می کنم که کارشان را هر هفته بطور مستمر با استانداردی بسیار بالا انجام می دهند. ما مفتخریم که چنین تیم شگفت انگیزی داریم.»

کارگردان مسابقه فوتبال باید برای برخی دوربین های خاص ، وظایف چند گانه و چند لایه تعریف کند. اینکه مثلا تصویربردار دوربین ۱۸ بداند در هنگام ورود تیم ها به زمین چه وظیفه ای دارد و هنگام ضربه کرنر ، هنگام خطا یا تعویض و… در پایان مسابقه باید چه نماهایی ارائه کند. این باعث می شود که دست شما برای روایت هرچه بهتر مسابقه باز باشد و (با توجه به موقعیت بازی) تنوع بصری بیشتری برای بیننده تلویزیونی ایجاد کنید.

اوکفورد ادامه می دهد : « وقتی یک بازی فوتبال را پوشش می‌دهید، دوربین‌هایی وجود دارد که باید بدانید در شرایط خاص چه کاری انجام می‌دهند. یک گروه اصلی حداقل شامل ۱۰ تصویربردار می باشد که خوب است به طور منظم با آنها کار کنید تا همه آنها را بشناسید و درک کنید. آنها خیلی مهمتر از دوربین های شما هستند.»

نقشه استاندارد دوربین گذاری برای همه مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دارای ۴۲ دوربین است. ۸ دوربین فوق آهسته (Super Slo-mo)، ۲ دوربین روی بازوی کرین (Polecam) 2 دوربین استیدی کم (Steadicam) ، ۲ دوربین روی پروجیب(Projib) یک دوربین عنکبوتی (Spidercam) ، دوربین های هواداران (fan cam) ، دوربین های مربیان (manager cam) و… بدین ترتیب چیزی وجود ندارد که کارگردان نتواند به دست آورد. با این تعداد دوربین و البته با وجود تصویربرداران حرفه ای، نماهایی منحصر به فرد از گل‌ها، نما‌های فوق‌العاده از هواداران، واکنش‌های مربیان و همچنین جزئیات هر صحنه را در تصاویر آهسته دریافت خواهید کرد. چنان که اوکفورد می گوید ؛ «اینجا گنجینه ارزشمندی برای انتخاب وجود دارد.»   

در مقایسه با جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ، دو دوربین با کیفیت تصویر سبک سینمایی (cine-style camera) با عمق میدان کم به نقشه دوربین گذاری اضافه شده است. (دوربین شماره ۲۸ و ۲۹) این دوربین ها قبل از شروع مسابقه هواداران خارج از استادیوم پوشش می دهند، سپس به داخل استادیوم حرکت می کنند تا تصویر بازیکنان را در تونل ارائه نمایند و در جریان مسابقه ، تشویق هواداران و واکنش های آنان را به بازی به تصویر می کشند.

اوکفورد می گوید : « ما قبلا یک دوربین کابلی (cable camera) در داخل تونل داشتیم اما برای انجام کاری که می خواستیم محدودیت ایجاد می کرد. حتی دوربین استیدی کم نیز در داخل تونل قدرت مانور مناسبی نداشت اما با استفاده از این دوربین ها هم تحرک بیشتری در محیط تونل داریم و هم تصاویری با وضوح باور نکردنی در اختیارمان قرار گرفت. عمق میدان کم در این نوع دوربین ها باعث می شود که وضوح تصویر به سرعت از بین برود اما ما شجاعت به خرج دادیم و اکنون بهترین نماها از هواداران را که تا کنون دیده ام به تصویر کشیدیم.»

یک احساس مشترک در مدیران ارشد HBS و کارگردانان SVG وجود دارد و آن این است که

با استفاده از ۴۲ دوربین ، تعداد دوربین های مورد نیاز برای پوشش تلویزیونی مسابقه فوتبال به مرز استاندارد نزدیک شده است.

اوکفورد این پرسش را مطرح می کند که «شما می توانید دوربین های بیشتری اضافه کنید اما آیا دستاورد متفاوتی خواهید داشت؟ من فکر نمی کنم چیز بیشتری وجود داشته باشد که بخواهید به تصویر بکشید… نشان دادن چهره بازیکنان در تونل چند دقیقه قبل از اینکه به میدان بروند برای من ذره ای خاک طلا است زیرا بینش و منظره ای را به شما نشان می دهد که همیشه نمی توانید ببینید.»

سبک کارگردانی

اوکفورد می گوید : قصد او از کارگردانی یک مسابقه فوتبال این است که  بهترین صندلی استادیوم را در اختیار بینندگان در خانه قرار دهد.( The best seat in the house) «من کارگردانی بی ‌سروصدایی هستم، از کات زدن در مواقع غیرضروری خوشم نمی‌آید. خودم را در جایگاه یک هوادار تصور می کنم  و دوست دارم ببینم در بازی چه می گذرد بنابراین ترجیح می دهم زمانی که توپ از بازی خارج شده است، کات کنم. در طول بازی، زمانی که بازی در جریان است، من احتمالا فقط از ۶ دوربین (دوربین اصلی، ۳ دوربین نمای نزدیک و ۲ دوربین استیدی کم ) استفاده می کنم.

« من دوست ندارم سوالات بیننده را بی پاسخ بگذارم. بنابراین وقتی این سوال پیش می آید که آفساید بود یا خطای هند؟ سعی    می کنم خودم را در موقعیت طرفداران هر دو تیم قرار دهم. این بدان معناست که من نسبت به پخش تکرار (replay) صحنه ها  کاملاً سختگیر هستم و به محض اینکه اتفاقاتی از این دست بیفتد از کارگردان پخش مجدد (replay director) آنرا درخواست    می کنم.»

«یک کاری که من واقعاً در کارگردانی مسابقات جام جهانی سعی کردم انجام دهم این است که از ارائه تصویر بازیکنان از پشت سر خودداری کنم. معمولاً اکثر دوربین‌ها در یک طرف زمین قرار می‌گیرند، بنابراین وقتی بازیکنی دچار مصدومیت شود یا کارت زرد بگیرد ممکن است بهترین دید را به چهره او نداشته باشید. از آنجایی که ما در اینجا دوربین های زیادی داریم سعی کرده ایم این نقص را اصلاح کنیم.»

اوکفورد درباره بازی انگلیس و سنگال که حضور هواداران سنگالی با لباسهای رنگارنگ، طبل زدن و رقصیدن همراه بود می گوید : «ما سعی کردیم تضاد بین هواداران سنگال و هواداران انگلیس را برجسته کنیم تا نشان دهیم که روش متفاوتی برای تماشای فوتبال وجود دارد.

همچنین، با تمرکز روی مربیان دو تیم یعنی «آلیو سیسه»ی پر تحرک و «گرت ساوتگیت» محتاط و آرام، سبک متضاد آنها را به تصویر بکشیم. من بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا را کارگردانی کرده‌ام و هواداران ایتالیایی همیشه پر سر و صدا هستند، اما در بین هواداران سنگال با آن لباسهای رنگارنگ، سر و صدا، رقص، بالاوپایین پریدن و آواز خواندن بطور مدام وجود داشت که تضاد خوبی با طرفداران یکدست سفید پوش انگلیس داشتند و این چیزی نیست که در هیچ رقابت دیگری داشته باشید.»

صفحه ۴ نشریه تخصصی بسامد شماره ۱۲۵

درباره‌ی مازیار اسمعیلی

حتما ببینید

زاویه نور

«زاویه» قابلیتِ قدرتمندی است به شرطی که در خدمت زیبایی شناسی تصویر باشد. نورپردازی، در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *