خانه / آموزش /  جایگاه تولید محتوا از راه دور(Remote Production) در دوره کرونا – قسمت سوم

 جایگاه تولید محتوا از راه دور(Remote Production) در دوره کرونا – قسمت سوم

نویسنده: زهره مقیمی

 نگاهی به محصولات و راهکارهای تولید محتوا از راه دور

مقدمه

در ادامه مطالب قبلی در مورد جایگاه تولید محتوا از راه دور در دوره کرونا ، که به مفهوم تولید محتوا از راه دور و برخی الزامات آن و همچنین زیرساخت‌های مورد نیاز برای فعال شدن تولید محتوا از راه دور در صنعت رسانه با ویژگی‌های خاص آن پرداختیم، ، در این قسمت محصولات و راهکارهایی را که  شرکت‌های فعال در صنعت رسانه برای این منظور ارائه کرده اند، معرفی می کنیم. این راهکارها با تکیه بر دانش و فناوری موجود در شرکت‌ها فراهم شده و با بُروز شرایط کرونا، برخی از آن ها به‌ویژه شرکت‌های نرم‌افزاری به سوی تکمیل خدمات خود در راستای پوشش نیازهای پدید آمده حرکت کرده‌اند.

در قسمت آینده و پایانی این مطلب نیز، به معرفی یک برنامه نمونه اشاره می‌شود که با استفاده از همین ظرفیت‌ها و راهکارها از راه دور تولید شده و نکاتی مطرح خواهد شد که توجه به آنها می‌تواند برای سازمان های برودکست مفید باشد.

با وضعیتی که همه‌گیری کرونا به‌وجود آورد، بسیاری از پروژه‌های تولید متوقف شد و افراد در دیگر پروژه‌ها به روش جدیدی از کار کردن روی آوردند.

در سال‌های اخیر چارچوب‌ها و ابزارهای همکاری و کار از راه دور برای هر چیز از مدیریت تولید و تیم‌های کاری گرفته تا اتاق خبر، خودِ تولید زنده و البته فعالیت سردبیری و پس‌تولید، در موقعیت نوآوری و توسعه قرار داشته‌اند. هر سال در نمایشگاه‌های مهم، محصولاتی مرتبط با نامتمرکزسازی، مجازی‌شدن، وب‌محور شدن و سامانه‌های دارای امکان مشارکت و مدیریت همه ابعاد تولید تیمی به نمایش در آمده و علاوه بر آن، برای کارکردن خود افراد تیم با یکدیگر و همچنین برای ارتباط با ذینفعان بیرونی و مشتریان نیز محصولاتی ارائه شده است. به‌نظر می‌رسد موقعیت فعلی که در حوزه سلامت برای همه پیش آمده است، این مبحث را داغ کرده و ابزارهایی را در کانون توجه قرار داده است که این امکانات را فراهم می‌کنند. (۱)

تصویری که در حال رخ دادن است این است که این فناوری‌ها و راهکارها برای مدیریت افراد، منابع و جریان‌های اطلاعات، به یکدیگر مرتبط و با هم یکپارچه می‌شوند و به شکل اجتناب‌ناپذیری به سوی آی‌پی (IP) حرکت کرده، از مجموعه‌های سخت‌افزاری موجود در یک مکان خاص به سوی ماشین‌های مجازی مبتنی بر ابر و تولید و زیرساخت‌های برودکستِ مبتنی بر آی‌پی تغییر پیدا می‌کنند.

در همه انواع استودیوهای تولید زنده، اعم از اخبار یا برنامه‌های گفتگومحور، تقریباً تغییر به سوی خودکار شدن همه چیز رخ داده است. شبکه‌های نورپردازی می‌توانند کاملا با موتور تجهیز شده و از راه دور کنترل شوند، دوربین‌های استودیویی تا حد زیادی می‌توانند بدون اپراتور کار کنند، سامانه‌های یادآور[۱] (اتوکیو) به‌طور فزاینده‌ای مبتنی بر آی‌پی‌ می‌شوند و البته مجری یا گوینده خودش هم برای اطمینان می‌تواند با استفاده از دستگاه کنترل دستی بی‌سیم، سرعت را در اختیار بگیرد. همانگونه که اتاق‌های فرمان مبتنی بر آی‌پی و از لحاظ سخت‌افزاری، نامتمرکز می‌شوند، حتی سوئیچ‌ها، روترها، دستگاه‌های CG[2] و کنترل‌های دوربین می‌توانند با تیمی که تقریباً می‌تواند هر جا مستقر باشد کار کنند. واحدهای سیار مبتنی بر آی‌پی می‌توانند حتی برای پوشش رویدادهای بزرگ ورزشی با حداقل تعداد افراد تیم در محل حاضر شوند؛ در حالی که واحد سیار به شبکه وصل است و اتصال اختصاصی با پهنای باند بالا دارد، یک رویداد کامل می‌تواند تولید شود و عملیات مربوط به آن از راه دور از هر نقطه‌ای در کشور بلکه از قاره‌‌ای دیگر انجام شود. (۱)

۱ . مجازی‌سازی تولید با راهکار «نکست‌ادیشن»[۳]

همان‌طور که اشاره شد، امکان تغییر سامانه‌های اتاق خبر، سامانه‌های تولید و مجازی‌سازیِ بسیاری از حلقه‌های فرآیند تولید، مبتنی بر ابر، تا حدود زیادی فراهم شده است. یکی از جالب‌ترین محصولات در این زمینه، «نکست‌ادیشن» است که بسیاری از «ابزارهای»[۴] تولید (سامانه‌های یادآور، سامانه‌های کنترل اتاق خبر، اتوماسیون، مدیریت دارایی‌های رسانه‌ای، تبدیل کدینگ[۵]، پخش/ضبط ویدیو[۶]، سامانه‌های گرافیکی و غیره) را مجازی می‌کند و ریزخدماتی[۷] تولید می‌کند تا نمونه مجازی این ابزارها را در اختیار قرار دهد. این ریزخدمات می‌توانند در فضای ابری اجرا شوند و کل سامانه از رابط کاربر مبتنی بر مرورگر بهره می‌برد که از هر جا می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

شکل ۱ . نمایی از محصول نکست‌ادیشن (۱) (دموی این محصول در همین منبع قابل مشاهده است

 

آینده زیرساخت چرخه کاری برودکست و رسانه بر اساس چنین نگرشی شکل می‌گیرد که حاصل تفکر خارج از محدوده فیزیکی است؛ هر چند در این صنعت گرایش‌های رایج قوی وجود دارد که می‌تواند مانع این امر شود. سخت‌افزارها جای خود را به نرم‌افزارها می‌دهند، سرمایه‌‌گذاری اولیه[۸] جای خود را به سرمایه‌گذاری عملیاتی[۹] می‌دهد. تغییرات مهمی در صنعت برودکست، هم برای استفاده‌کنندگان از فناوری و هم برای تأمین‌کنندگان در زنجیره برودکست، روی خواهد داد. (۱)

۲ . پس‌تولید[۱۰] با فناوری «بی‌باپ»[۱۱]

مرحله پس‌تولید در روش رایج و مرسوم، به‌ویژه در تولیدات تجاری، مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها یکی از مراحلی است که به‌دلیل اتکای زیاد به ابزارها، تجهیزات و فضای فیزیکی، نیاز به حضور فیزیکی تدوینگران و هنرمندان داشته است. حتی این مرحله نیز با ایجاد ایستگاه‌های کاری با قابلیت‌های بالا مبتنی بر ابر و فضای ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر یا دستکم با وجود امکان انجام کار از راه دور با کیفیت بالا با همان تجهیزات، از سایت‌های کاری دور از محل و با تکیه بر اتصال پهن باند، به‌سرعت در حال تغییر است و این تغییر با امکان نظارت و تنظیم از راه دور تکمیل شده است. (۱)

با فراهم شدن زیرساخت‌های مورد نیاز برای مرحله پس‌تولید، انجام این مرحله از راه دور می‌تواند به هنجار جدیدی برای کار از راه دور تبدیل و در آینده نیز ماندگار شود. با این فرض، امکان سپردن این کار به افرادی همچون والدین نیازمند حضور در کنار کودک، افرادی که وظیفه مراقبت از فرد دیگری را نیز به‌عهده دارند و افراد کم‌توان جسمی فراهم می‌شود که به‌نوبه خود تغییر مهمی در ایجاد شرایط کار انعطاف‌پذیر و امکان به‌کارگیری این گونه افراد محسوب می‌شود. (۲)

بی‌باپ، یک زیست‌بوم نرم‌افزاری است که بر امکانات پس‌تولید و متخصصان این حوزه تمرکز کرده تا آنها بتوانند ایستگاه کاری با قابلیت‌های بالا در فضای ابری داشته باشند؛ فضای ذخیره‌سازی پرسرعت با قابلیت به‌اشتراک‌گذاری، جی‌پی‌یو[۱۲] و هر چیز دیگری که برای تدوین، وی‌اف‌ایکس (VFX) ، سه بعدی[۱۳] کردن، اصلاح رنگ و نهایی‌کردن کار نیاز باشد این زیست‌بوم را تکمیل کرده است.

راکت بی‌باپ[۱۴] نیز خدمتی برای انتقال فایل است که امکان جابجایی فایل‌های رسانه‌ای به فضای ابری را بهینه کرده است. فایل‌ها برای انتقال، رمزنگاری[۱۵] می‌شوند و فضای ذخیره‌سازی نیز کاملاً امن است. حتی امکان بازیابی پس از حوادث غیرمترقبه نیز فراهم شده و از فایل‌ها و رسانه‌ها نسخه پشتیبان تهیه می‌شود. سخت‌افزار بی‌باپ مقیاس‌پذیر است، به‌این معنی که محدود به سخت‌افزار خریداری شده نیست. بی‌باپ یک خدمت اشتراکی[۱۶] است و با استفاده از آن راهکارهای کلید در دست[۱۷] با استفاده از میزبانی روی خدمت آژور[۱۸] مایکروسافت، خدمات وب آمازون[۱۹] و پلتفرم ابری گوگل[۲۰] فراهم می‌شود که همه ایستگاه‌های کاری مجازی بی‌باپ، فضای ذخیره‌سازی و زیرساخت‌های ابری مورد نیاز را هم پوشش می‌دهد. بنا بر این است که مشتری خود مجوزهای نرم‌افزارها را داشته باشد، بنابراین وی می‌تواند از هر نرم‌افزاری که تاکنون استفاده می‌کرده باز هم استفاده کند[۲۱]. بی‌پاپ قیمت‌گذاری را به‌صورت برخط ارائه نمی‌دهد، زیرا این کار برای هر شرکت یا سازمان متقاضی بر اساس نیازهای وی انجام می‌شود و بر مبنای امکانات ارائه شده هدفگذاری شده نه بر مبنای هر فردی که قرار است محتوا تولید کند، بنابراین قرار نیست جای لپ‌تاپ یا سامانه شخصی فرد را در خانه بگیرد.

مزایای این فناوری برای شرکت‌هایی که پس‌تولید انجام می‌دهند بسیار زیاد است، با یک لپ‌تاپ در سطح متوسط و یک اتصال پایدار اینترنت، تدوینگران و هنرمندان می‌توانند به ایستگاه کاری با قابلیت‌های بالا از هر نقطه‌ای از جهان دسترسی داشته باشند.

آینده برای بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده محصولات رسانه و سرگرمی، بر مبنای خرید سخت‌افزارهای کمتر، پشتیبانی از سخت‌افزارهای کمتر و در انتها تماشای منسوخ شدن آنها خواهد بود. در عوض آینده را مجازی شدن، مقیاس‌پذیر بودن و سرمایه عملیاتی‌بر بودن به‌جای سرمایه اولیه‌بر بودن و مخاطره‌پذیری بالا رقم خواهد زد. این به معنی آن است که تیم‌ها را می‌توان از افراد توانمندی که لزوماً نزدیک به هم نیستند و در مکان‌های جغرافیایی دور از یکدیگر قرار دارند انتخاب کرد. (۱)

۳ . پلی‌اوت[۲۲] مبتنی بر ابر با فناوری‌های «پلی‌باکس»[۲۳]

فناوری‌ پلی‌باکس ویژگی‌های قابل توجهی را در یک بسته فراهم کرده است. در این بسته، نیازهای یک ایستگاه تلویزیونی شامل پلی‌اوت، اتوماسیون، اینجست[۲۴]، گرافیک و کنترل کیفیت تجمیع شده است.

 راهکار «کاسموس»[۲۵] از مجموعه پلی‌باکس راهکار پلی‌اوت توزیع‌شده و مجازی است که برای انواع برودکسترهای بزرگ و کوچک قابل استفاده است. کاسموس امکان برپایی کانال‌های رایج تلویزیون و خدمات اُتی‌تی (OTT) را با ‌سادگی و سرعت فراهم می‌کند. میزبانی[۲۶] کانال‌ها را می‌توان از طریق ابر خصوصی یا عمومی در یک مرکز داده یا سایت قرار داد. از طریق این سامانه امکان پلی‌اوت هم به صورت فایلی و هم به صورت خدمات زنده با اطمینان از برقراری[۲۷] در ۲۴ ساعت/۷ روز هفته/۳۶۵ روز سال و عملکرد مناسب[۲۸] وجود دارد. رابط کاربری مبتنی بر وب آن به این معناست که با کمک وی‌پی‌اِن[۲۹] از هر جایی در دسترس است. (۱)

۴ . مدیریت تولید با راهکار «فریم‌آی‌اُ»[۳۰]

استفاده از ابزاری همچون ایمیل، صفحات اکسل و کاغذ و اخیراً استفاده از ابزارهایی مثل واتس‌اَپ[۳۱]، زوم و گوگل‌میت[۳۲] برای ارتباط ویدیویی و کاهش هزینه سفر و دیدارها استفاده می‌شود. گفته می‌شود کمتر از ۲ درصد از تولیدات رسانه‌ای از ابزارهای تولید دیجیتال برای سازماندهی تولید استفاده می‌کنند. اما راهکارهایی وجود دارد که با گرد هم آوردن نیازهای تولید یک برنامه یا فیلم، نیازهای مدیریت تولید را به‌صورت جامع پوشش می‌دهند. در شرایط کرونایی که کار از راه دور برای بسیاری از برودکسترها و شرکت‌های تولیدی به هنجاری جدید تبدیل شده، استفاده از این ابزارها می‌تواند تولید از راه دور را تسهیل کند. در ادامه به برخی از این ابزارها اشاره می‌شود. (۳)

راهکاری با عنوان «فریم‌آی‌اُ» به استانداردی برای همکاری از راه دور در تولید ویدیویی تبدیل شده است. این محصول، هابی برای همکاری بر مبنای فناوری ابری دارد که از آن برای تولید محتوا استفاده می‌شود و تیم‌ها را به‌شکل اثربخشی گرد هم می‌آورد، این تیم‌ها ممکن است در هر قاره و با هر منطقه زمانی باشند. با این راهکار، روش کار تیم‌ها که پیش از این محدود و متکی به فضای فیزیکی مشترک، سخت‌افزار و فضای ذخیره‌سازی رسانه بوده، می‌تواند به کار با استفاده از فضای ابری و چرخه کاری رسانه‌ای از راه دور تغییر پیدا کند. (۱)

شکل ۲ . چرخه کاری مدرن فریم‌آی‌اُ (۱)

۵ . مدیریت تولید با راهکار «دراماتیفای»[۳۳]

مدیریت تولید به‌صورت برخط نیازی است که امروزه در همه تولیدات حرفه‌ای تلویزیون و فیلم به چشم می‌خورد، خواه تولید برنامه‌های نمایشی مدنظر باشد خواه سرگرمی یا تبلیغات بازرگانی. زمان معنی هزینه می‌دهد و ابزار هوشمندی که بتواند به اعضای تیم تولید کمک کند تا به‌سرعت یکدیگر را پیدا کنند و دقیقاً همان اطلاعاتی را که می‌خواهند بیابند، به صرفه‌جویی در زمان و هزینه کمک می‌کند. نرم‌افزار «دراماتیفای» با همین هدف تولید شده تا نیازهایی همچون مطالب مربوط به وظایف هر یک از اعضای تیم تولید، مدیریت صحنه، زمان‌بندی وظایف روزانه اعضا، مدیریت بازیگران، تدارکات، ثبت ساعات کاری اعضا، به‌اشتراک‌گذاری منابع و اسناد میان اعضای تیم، تبادل پیام میان اعضا، متن بازیگران و … را تأمین کند. (۴)

۶ . تولید از راه دور با محصولات شرکت «نِویان»[۳۴]

 شرکت نویان با شعار تولید محتوای بیشتر با منابع کمتر، راهکارهایی برای برودکسترها در زمینه تولید مجازی محتوا دارد. این شرکت تلاش کرده با استفاده از ظرفیت آی‌پی، مجازی‌سازی و فناوری اطلاعات، فضایی خلق کند که در آن رسانه، تجهیزات و عملیات بتوانند به‌صورت بلادرنگ میان عوامل تولید به‌اشتراگ گذارده شوند تا بتوان محتوا را از هر مکانی خلق کرد. تولید محتوای بلادرنگ به‌تدریج در حال حرکت به‌سوی فضای ابری است که می‌تواند ابر اختصاصی (درون یا خارج از سازمان) یا ابر عمومی باشد. همچنین زیست‌بوم جدید از ظرفیت آی‌پی هم در سطح شبکه محلی[۳۵] و هم شبکه گسترده[۳۶] و هم فناوری‌‎های مجازی‌سازی بهره می‌برد. این شرکت نروژی محصولاتی از جمله در حوزه تولید از راه دور و همچنین پس‌تولید با استفاده از ظرفیت‌های یادشده دارد. (۵)

۷ . تولید از راه دور با محصولات شرکت «نت‌اینسایت»[۳۷]

با رشد گرایش بازار به زیرساخت مبتنی بر آی‌پی، فضای ابری، مجازی‌سازی و تولید از راه دور، شرکت سوئدی نت‌اینسایت نیز محصولاتی در زمینه توزیع محتوا، مجازی‌سازی و راهکارهای ابری با هدف تولید مقرون‌به‌صرفه محتوای زنده دارد. یکی از اهداف اصلی ارائه محصولات این شرکت، ارائه راهکار انتها‌به‌انتهای تولید از راه دور و تولید توزیع‌شده است که از چرخه کاری توزیع شده مبتنی بر زیرساخت آی‌پی پشتیبانی می‌کند و امکان مدیریت و کنترل چرخه کاری را با اعضای تیمی که می‌توانند از لحاظ جغرافیایی دور از یکدیگر باشند فراهم می‌کند. (۶)

مراجع

۱ .  Is Remote the New Normal for Broadcast, Production and Post? CineD. [درون خطي] May 2020. https://www.cined.com/remote-broadcast-production-and-post/.

۲ .  REMOTE POST PRODUCTION: A TOOL FOR CARERS, PARENTS AND WORKERS WITH DISABILITIES. IBC. [درون خطي] April 2020. https://www.ibc.org/remote-post-production-a-tool-for-carers-parents-and-workers-with-disabilities/5730.article.

 ۳ .  WILL LOCKDOWN BOOST ADOPTION OF DIGITAL PRODUCTION MANAGEMENT TOOLS? IBC. [درون خطي] April 2020. https://www.ibc.org/trends/will-lockdown-boost-adoption-of-digital-production-management-tools/5756.article.

۴ .  The easy way to produce smarter, faster & greener! Dramatify. [درون خطي] https://dramatify.com/.

۵ .  Nevion. [درون خطي] https://nevion.com/.

۶ .  Netinsight. [درون خطي] https://netinsight.net/.


پانویس‌ها

[۱] Prompter   به اتوکیو هم معروف هستند و متن سخنان در آنها با سرعت متناسب با گفتار گوینده یا سخنران به نمایش در می‌آید.

[۲] Character Generator

[۳] Nxtedition (https://nxtedition.com/)

[۴] Appliances

[۵] Transcoding

[۶] Video playback/record

[۷] Microservices

[۸] Capex (Capital Expenditure)

[۹] Opex (Operational Expenditure)

[۱۰] Post production

[۱۱] Bebop (https://beboptechnology.com/)

[۱۲] GPU: Graphics Processing Unit (پردازشگر با سرعت بسیار بالا)

[۱۳] ۳D

[۱۴] Bebop Rocket

[۱۵] Encrypt

[۱۶] Subscription based

[۱۷] Turnkey

[۱۸] Azure

[۱۹] AWS

[۲۰] GCP: Google Cloud Platform

[۲۱] . امکان استفاده از نرم‌افزارهایی مانند محصولات Adobe، Autodesk، Maxon و … فراهم است.

[۲۲] Playout

[۲۳] Playbox, (https://playboxtechnology.com/)

[۲۴] Injest

[۲۵] Cosmos

[۲۶] Host

[۲۷] Reliability

[۲۸] Performance

[۲۹] VPN (Virtual Private Network)

[۳۰] Frame.io (https://www.frame.io/)

[۳۱] WhatsApp

[۳۲] Google Meet

[۳۳] Dramatify (https://dramatify.com/)

[۳۴] Nevion (https://nevion.com/)

[۳۵] LAN (Local Area Network)

[۳۶] WAN (Wide Area Network)

[۳۷] Net Insight (https://netinsight.net)

حتما ببینید

وزنه برداری Weightlifting

– مسابقه‌ای که در آن ورزشکار هالتر (Barbell)ی را با بیشترین وزنه‌ای که می‌تواند، بالای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *