خانه / فن آوری / نـوآوری در پخش تلویزیونی لالیگا با ارائه آیین‌نامه پخش تلویزیونی (بخش اول)

نـوآوری در پخش تلویزیونی لالیگا با ارائه آیین‌نامه پخش تلویزیونی (بخش اول)

نویسنده : حـامـد سـوری

 

بخش اوّل

نوآوری‌هایِ پخش تلویزیونی در مسابقه‌های فوتبال لالیگا، تجربه خوشایندِ شنیداری/ دیداری مخاطب را افزایش داده است. برای تیم رسانه‌ای، کارمندانِ باشگاه و مسئولان برگزاری مسابقه، ورزشگاه نئوکمپ بدون حضور ۹۰ هزار تماشاگرِ معمولِ خود، در دیدار ال‌کلاسیکو مقابل رئال مادرید در فصل جدید به‌کابوسی تـرسنـاک می‌مـانـد. با این که محدودیت‌های مداوم برای حضور هواداران در بازی‌های فوتبال همچنان ادامه دارد و مردم قادر به حضور در ورزشگاه و تماشای مشهورترین رقابت فوتبال در جهان نبودند، اهمیت کار تیم رسانه‌ای و پوششِ تلویزیونی مسابقات لالیگا دو چندان می‌شود. تلاش‌هایی برای ارائه شگرف‌تر مسابقه، برای مخاطبانِ تلویزیونی که شامل هواداران دو آتشه همیشه حاضـر در ورزشگاه نیز می‌شود. افرادی که حس حضور در ورزشگاه را همواره تجربه کرده‌اند. صدای مسابقه، صدای هم سکویی‌ها و فریادهای هماهنگِ هواداران و…

با وجود کووید ۱۹ از این صداهای بسیار جذاب و اثرگذار خبری نیست و حس و حالِ مسابقه با همه‌یِ ترفندها، حسی فراگیر و واقعی نیست. به مددِ تکنولوژی و بعضی نـوآوری‌های تصویری، گرافیک و صـداهـای گـذشته (که نشان می‌دهد وزن صدا در تلویزیون چقدر افزون‌تر است) تلاش برآن است که به‌توان همه‌یِ مخاطبان را راضی کـرد.

 

هـویـت

در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ مقررات پخش تلویزیونی لالیگا با هدفِ بهبود درک صوتی- تصویری (audiovisual) این مسابقات تدوین شد، تـا مخاطبان، مسابقه ها را با کیفیت بهتری از صفحه تلویزیون مشاهده کنند. این مقررات در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ مورد بازنگری قرار گرفت. در حدود صد صفحه تدوین و اجرای آن در تمام مسابقه ها و ورزشگاه های اسپانیا برای پوشش تلویزیونی لالیگا اجباری شد.

این مقررات برای باشگاه‌ها، تولیدکنندگان رسانه‌ای و پخش‌کنندگان آن و هر کسی که در پخش پوشش مسابقه‌ها مشارکت دارد، لازم‌الاجـراء است. این مقررات به لالیگا این امکان را می‌دهد تا الگویی برای تولید و جـهـت‌دهـیِ ذهـنـی مخاطب ایجاد کند. ایجادِ “سبکِ لالیگا” (LaLiga Style) بـه ارائه هویت منحصر به‌فرد لالیگا کمک شایانی کرده است. الگویی که اکنون، دیگر لیگ‌های معتبر دنیا به فکر گرته‌برداری و تهیه آن مقررات و ایین نامه‌ها هستند.

 تاثیر این مقررات و آیین نامه‌ها شـگـرف بوده است. فقط در سال ۲۰۱۸ و قبل از به‌روز رسانیِ مقررات، هیچ مسابقه فوتبالی در هیچ جای جهان به اندازه لالیگا در محیطِ دیجیتال رشـد نـکرده است.

در این زمانِ عجیب و غریب و البته غیرمعمولِ کووید ۱۹، با صندلی های خالی در ورزشگاه‌ها، تلاش‌های طولانی مدت تیم‌های رسانه‌ای و اجـرایی لالیگا مثمر ثمر بوده است. نوآوری در ارائه صدا و تصویر، فضاسازی، پوشش صندلی ورزشگاه‌ها، تمرکز بر افزایشِ تجربه خوشایندی مخاطب و… با کمک و سرمایه‌گذاری فن‌آوری‌های پیشرفته، بیش از پیش بروز و ظهور کرده است.

 

چمن، سبزتر (چمن‌تر) است:

 هر جزئیات احتمالی که می‌تواند درک و حس حضور در مسابقه‌های لالیگا را افزایش دهد، در مقررات و آینن‌نامه ۱۰۰ صفحه‌ای پخش تلویزیونی ارائه شده است. این سند، مشخصاتِ مختلف زیرساخت‌های استادیوم، تلویزیون و نیز دیگر الزامات مرتبط با فرم و محتوا، موقعیت میکروفن و دوربین، گرافیک محیطی و تلویزیونی، فرآیند مسابقه و ارائه آن، عناصر تبلیغی، نور و نورافکن‌هـا را بیان می‌کند. حتی دستورالعمل‌های (Guidelines) خاصی برای ظاهر و کیفیتِ زمین چمن مسابقه وجود دارد که نشان دهنده‌یِ استانداردهایی است که از لالیگا انتظار می‌رود.

برای مثال، به باشگاه‌ها گفته شده است که چمن زمین باید در عرض زمین و عمود بر خط کنار زمین به‌صورتِ مستقیم تراشیده شود و دو روز قبل از مسابقه خطوط میان چمن‌ها باید، یک در میان در جهت مخالف بُـریده شوند. در مجموع باید ۹ نوار در هر نیمه زمین وجود داشته باشد. عرض چهار نوار اول در هر نیمه زمین باید ۵/۵ متر و عـرض پنج نوار دیگر باید ۵ مــتـر باشـد (شکل ۱).

شکل (۱)

باشگاه‌ها باید اطمینان یابند که توپ به‌راحتی در زمین غلت می‌خورد. ارتفاع چمن بین ۲۰ تا ۳۰ میلی‌مـتـر برای روز مسابقه بریده می‌شود. زمین چمن باید حالت تیره/ روشنِ رنگ سبز چمنی را داشته باشد.

شرایط استاندارد و اجباری زمین، متاسفانه چالش‌های متفاوتی برای باشگاه‌ها، بسته به موقعیت جغرافیایی ورزشگاه ایجاد می‌کند. به‌عنوان مثال، در شمال اسپانیا باشگاه اتلتیکو بیلبائـو از نور مصنوعی و هوشمند و سیستم آبرسانی و زه‌کشی خاص زمین چمن، برای حفظ شرایط ایده‌آل ورزشگاه سَـن‌مـامِـز بهره می‌برد.

در مرکز اسپانیا _ در مادرید و اطراف آن_ که مرتفع‌ترین پایتخت اروپاست، مواد مغذی برای مقابله با زمستان‌های سخت در زمین چمن استادیوم‌های آن منطقه استفاده می‌شود. در همین حال، در جنوب اسپانیا، با توجه به دمای بالای هـوا در تابستان، به کود دهی و زراعتِ زمین در ورزشگاه اختصاصی “سِویا” نیاز است.

 

۴K-HDR

در مقررات و آیین‌نامه جدید، الزاماتِ تولید بر پایه ۴K-HDR ارائه شده و نشان از تمایل به استفاده از فن‌آوری‌های جدید در میان تهیه‌ و پخش‌کنندگان مسابقه‌ها است. به‌عنوان بخشی از الزامات، نیازهای نورافکن‌ها، جزیئات خاص مانند شدت نور عمودی و افقی، دمای رنگ، تابش (Glare (GR)) و سوسوزدنِ نـور (Flicker (FF)) مشخص شده است.

 

حداقل نیازهـا

نورافشانی استادیوم تاثیر مستقیمی بر کیفیت تصویر تلویزیونی و درکِ سمعی و بصری (Audio-Visual) دارد.  هدف از ارائه آیین‌نامه تولید تلویزیونی در مسابقه‌های لالیگا، تولید سیگنال تلویزیونی با کیفیت عـالی است.  نورافشانیِ (floodlighting) استادیوم باید به‌گونه‌ای باشد که رویداد در کیفیت بالای دیجیتال، تولید مناسب و ساختاری متعادل پخش شود. این الزامات باید از ابتدای فصل فوتبالی ۲۰۱۸/۲۰۱۷ توسط تمامی باشگاه‌ها به‌جز باشگاه‌هایی که برای اولین‌بار به لالیگا یک صعود می‌کنند، رعایت می‌شـد. این باشگاه‌ها نیز موظف هستند ظرف یک‌سال، این الزامات را در ورزشگاه‌های خانگی‌شان برآورده کنند.

 

جدول ۱) الـزاماتِ HD

روشنایی عمودی

(Vertical illumination)

در راستای دوربین‌های ثابت

نور عمودی در فاصله یک و نیم متری از لنز دوربین میانگین میزان در معرض

(exposure value)

  EV

۱۵۰۰ لوکس
 

یکنواختی در دوربین‌ها

نسبت کمترین به میانگین
۶۵/۰
نسبت کمترین به بیشترین
۴/۰
روشنایی اُفقی

(Horizontal illumination)

اندازه گیری شده در  کنار زمین

(pitch level)

روشنایی افقی میانگین میزان در معرض

(exposure value)

  EV

۲۰۰۰ لوکس
 

یکسانی

نسبت کمترین به میانگین
۷/۰
نسبت کمترین به بیشترین
۶/۰
دمای رنگ   ۵۰۰۰ تا ۶۲۰۰ کلوین
ارائه رنگ

(Color rendering (RA/RC))

استاندارد قبلی CRI ≥ ۹۰

   CR I≥ ۸۰  براساس استاندارد IEC/TR 62732

تابش خیره‌کننده   (Glare) ۵۰ ≥
سوسو  (Flicker) متوسط < 20%

ماکزیمم   < 30%

 

توضیح: دمای رنگ در تمامی پروژکتورها باید یکسان و ثابت باشد.

نکته: در مورد هر یک از پارامترهای این جداول (پارامترهای مربوط به نورافشانی مسابقه‌های ورزشی برای پخش در تلویزیون) در آتی مقاله‌ای مجزا ارائه خواهد شد.

لالیگا همچنین شرایط مورد نیاز برای تولیداتِ بالقوه‌یِ۴K-HDR را در نظر گرفته است. فن‌آوریِ ۴K-HDR ما را ملزم می‌کند که شرایط را برای رساندنِ نتایج سمعی و بصری به حداکثر کیفیت، سخت‌تر و دقیق‌تر کنیم. لالیگا برآن شد تا از فصل ۲۰۱۷ در هر هفته تعدادی از بازی‌ها را به‌صورتِ ۴K-HDR نـیـز ارائه نماید. به تمامی باشگاه‌ها نیز تاکید شد که این نیازها را برای تولید استاندارد در تلویزیون‌های نسل آتی در نظر بگیرند.

 

جـدول ۲) پیشنهادها برای پخش۴K-HDR

روشنایی عمودی

(Vertical illumination)

در راستای دوربین‌های ثابت

نور عمودی در فاصله یک و نیم متری از لنز دوربین میانگین میزان در معرض

(exposure value)EV

۲۲۰۰ لوکس
 

یکنواختی در دوربین‌ها

نسبت کمترین به میانگین
۷/۰
نسبت کمترین به بیشترین
۶/۰
روشنایی اُفقی

(Horizontal illumination)

اندازه گیری شده در  کنار زمین

(pitch level)

روشنایی افقی میانگین میزان در معرض

(exposure value)EV

۳۰۰۰ لوکس
 

یکسانی

نسبت کمترین به میانگین
۸/۰
نسبت کمترین به بیشترین
۷/۰
دمای رنگ ۵۰۰۰ تا ۶۲۰۰ کلوین
ارائه رنگ

(Color rendering (RA/RC))

استاندارد قبلی CRI ≥ ۹۰

CR I≥ ۸۰  براساس استاندارد IEC/TR 62732

تابش خیره‌کننده   (Glare) ۵۰ ≥
سوسو  (Flicker) کمتر از  ۵%

 

توضیح: دمای رنگ در تمامی پروژکتورها باید یکسان و ثابت باشد.

نکته: در مورد هر یک از پارامترهای این جداول (پارامترهای مربوط به نورافشانی مسابقه‌های ورزشی برای پخش در تلویزیون) در آتی مقاله‌ای مجزا ارائه خواهد شد.

 

روشنایی اضطراری برای پخش تـلـویزیونی

پروژکتورهای استفاده شده در ورزشگاه‌ها می‌بایست به ساختار روشن/ خاموش شدنِ آنی، مانندِ hot restrike/ hot restart  یـا LED مجهز باشند به گونه‌ای که حداکثر زمان برای سیستم روشنایی اضطراری بازی بیش از ۲ ثانیه نباشد. تعداد و لوکس نورهای اضطراری باید به اندازه کافی باشد تا موجب وقفه در پخش تلویزیونی نـــگـردد. حداقل لوکس تضمینیِ این نورها برای دوربین اصلی (دوربین یک) باید ۸۰۰ لـوکـس باشد.

علاوه بر این، تاسیسات نورپردازی باید تمام نیازهای فضاهای عمومی مورد استفاده در مسابقه‌های فوتبال را تامین کند. از سال ۲۰۱۷، این موارد می‌بایست از سوی تمامی تیم‌های حاضر در لالیگا به‌جز تیم‌های تازه وارد رعایت می‌شد.

 

امور کارشناسی و ارزیابی، بازرسی و نظارت

قبل از شروع هر فصل مسابقه‌ها، اندازه‌گیرهای صدا، نور و تصویر توسط کارشناسان امور کارشناسی و ارزیابی حوزه برودکست لالیگا انجام می‌گیرد. این افراد وظیفه بازرسی و نظارت بر این استانداردها در طول مسابقه‌ها را نیز بر عهده دارند. این نتایج به‌طور دقیق به نهاد برگزار کننده و شرکت اصلی تولید و پخش تلویزیونی اطلاع داده می‌شود. هر سه ماه یکبار نیز کارشناسان امور کارشناسی و ارزیابی، فرآیند تست و ارزیابی را انجام می دهند.

برای تیم های تازه وارد نیز، نقشه، تصمیم‌ها و فرآیند کار باید به تایید کارشناسان این امور برسد. در پایان هر بازی نیز مهندسان فنی تیم پخش‌کننده بازی، گزارشی از وضعیت صدا، نور، سیستم صدارسانی و نورپردازی ورزشگاه را به امور کارشناسی و ارزیابی ارسال می کنند. در صورت هر گونه نقصی باشگاه موظف به برطرف کردن آن تا بازی بعدی است.

هرگونه حادثه لحظه‌ای در ورزشگاه مانند قطع برق، تغییر در یکنواختی نـور و… بایستی بعد از هر بازی توسط مهندسان فنی تیم پخش‌کننده بازی به‌سرعت گزارش گردد.

 

زمان نـوردهی

نورردهی باید برای بهینه‌ترین حالت پخش تلویزیونی تنظیم شود. همچنین، باید این امکان فراهم باشد تا نورهای ورزشگاه در هنگام برگزاری بازی در نور روز نیز روشن شوند و نقش جبران‌کننده‌یِ کـنـتراست میان نور خورشید و سایه‌های ایجاد شده روی زمین را ایفاء کنند. به همین دلیل، آیین‌نامه لالیگا برای نوردهی بدین قرار تنظیم شد:

۱) مسابقه‌هایی که در نور طبیعیِ روز، آغاز می شوند، نور ورزشگاه باید چهل و پنج دقیقه قبل از شروع مسابقه روشن شوند. برای مسابقه‌های با تولیدِ ۴K نورها باید یـک ساعت قبل ازشروع مسابقه روشن شوند.

۲) مسابقه‌هایی که در نور طبیعیِ روز، آغاز نـمی شوند، نور ورزشگاه باید هفتاد و پنج دقیقه قبل از شروع مسابقه روشن شوند. برای مسابقه‌های با تولیدِ ۴K نورها باید یـک و نیم ساعت قبل ازشروع مسابقه روشن شوند.

 

*) زمان خاموش کردن نور پروژکتورها:

کل نورهای ورزشگاه باید تا پانزده دقیقه پس از سوت پایان بازی در بهینه‌ترین شرایط نوری تنظیم شده برای پخش تلویزیونی همچنان روشن بماند. برای تیم‌های پخش تلویزیونی که حق پخش مسابقه را خریداری کرده‌اند و قصد استفاده از فضای ورزشگاه و اطراف زمین را دارند، نور ورشگاه باید در سطح مناسب برای تولید تلویزیونیِ با کیفیت تا پایان تولید برنامه حفظ گردد. این سطوح مناسب باید قبلاً توسط تیم تولید تلویزیونی و مسئولان ورزشگاه تست و هماهنگ شود. تمام هماهنگی‌ها با مسئولین ورزشگاه باید ۷۲ ساعت قبل انجام پذیرد.

پایان بخش اول

 

حتما ببینید

تغییر ساختار در تراز جهانی

تغییر ساختار در تراز جهانی برنامه های تلویزیونی انتخابات ۱۴۰۰ فرصتی بود برای ظهور نسل …

یک نظر

  1. کاش فایل اصلی یا لینک به آن ضمیمه می شد!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *