خانه / آموزش / قواعد قاب‌بندی و کارگردانی مسابقات تیر و کمان(بخش ۲)

قواعد قاب‌بندی و کارگردانی مسابقات تیر و کمان(بخش ۲)

سعید آتشین

در ادامه مطلب پیشین به دوربین‌های حاشیه‌ای می‌رسیم. این دوربین‌ها ( همانطور که از اسم شان پیداست ) حواشی مسابقه را قاب بندی می‌کنند. البته در برخی مواقع باتوجه به شرایط مسابقه و سلیقه کارگردان ممکن است به عنوان دوربین معرف استفاده شوند. این دوربین‌ها ممکن است در جایگاه های مختلفی در زمین مسابقه نصب شوند و هر کدام وظیفه خاصی را به عهده بگیرند یا اینکه وظایف مشترک داشته باشند. دوربین‌های حاشیه‌ای می توانند شامل موارد زیر باشند :

– دوربین‌های تماشاگران

– دوربین‌های داوران

– دوربین‌های مربیان

– دوربین‌های حرکت آهسته

– دوربین‌های کناری

دوربین پشت B ( Back )

این دوربین در فضایی پشت سر کمانگیران و مربیان نصب می‌شود و نماهای پشت شانه و معرفی(در مسابقات تیمی) ارائه می‌کند. دوربین پشت می تواند با جاجایی در فضای پشت سر ورزشکاران و در یک مسیر خطی زوایا و اندازه نماهای متنوعی ارائه کند. تصاویر شکل ۱ و ۲ زیر نماهای مختلفی است که توسط دوربین پشت در یک مسابقه تیمی گرفته شده است. (شکل ۱ و ۲)

شکل۱

شکل۲

دوربین داوران Rf ( Referee )

 پس از پایان هر مرحله از مسابقه، محل دقیق برخورد تیر به هدف‌ها، بررسی و امتیاز شرکت‌کنندگان به طور کامل‌محاسبه و همچنین تیرها بیرون کشیده می‌شوند تا هدف‌ها برای مرحلة بعدی آماده شوند. این دوربین به طور معمول در محلی نزدیک به هدف‌ها نصب‌شده و مرحله امتیاز دادن و بیرون کشیدن تیرها از هدف را به تصویر می‌کشد.(شکل ۳)

دوربین تماشاگران  Sp(spectators)

با توجه به موقعیت و مکان سکوها برای دسترسی بهتر به نماهای متنوع و کامل از تماشاگران، این دوربین براساس نظر کارگردان در مناسب ترین نقاط نصب می‌شوند. به طور معمول از دوربین کرین نیز برای به تصویر کشیدن تماشاگران استفاده می‌شود. در این تصویر جایگاه دوربین تماشاگران در ارتفاعی بالا و هم راستا با دوربین‌های پشت در نظر گرفته می‌شود(شکل ۴)

 دوربین حرکت آهسته

     این دوربین‌ها در نقاط مختلفی از زمین مسابقه قرار می گیرند. وظیفه آنها ارائه تاکیدات بصری با قاب‌بندی نماهای بسته از جزئیات لحظة پرتاب تیر، لحظة برخورد تیر به هدف، عکس العمل ورزشکاران و مربیان است.(شکل۵)

شکل۵-تاکیدات مختلف بر لحظه پرتاب تیر با حرکت آهسته

دوربین کناریS ( Side )

     این دوربین در موقعیتی موازی با خط پرتاب نصب می‌شود و نماهایی در اندازه های مختلف  و با زاویه نیمرخ از کمانگیران و مربیان ارائه می دهد. همچنین از آن به عنوان دوربین حرکت آهسته نیز استفاده می‌شود. در تصویر زیر جایگاه دوربین‌های کناری نسبت به خط پرتاب مشخص شده است.(شکل ۶)

شکل۶

گاهی چینش دوربین‌ها به شکلی انجام می‌شود که فقط یک دوربین وظایف هر دو دوربین کناری و پرتاب را به عهده دارد. شاید به ظاهر این طور به نظر برسد که اگر دوربین پرتاب در جایگاه دوربین کناری قرار گیرد تفاوتی در شکل نمای پرتاب ایجاد نخواهد شد. اما مقایسه قاب‌های این دو دوربین به خوبی مشخص می‌کند که دوربین پرتاب بایستی در زاویه‌ای موازی با مسیر حرکت تیر نصب شود. دوربین پرتاب می تواند نمای کمانگیر را در حالتی ارائه کند که زهِ کمان روی چشم قرار نگیرد.  در شکل ۶  می‌توانید تفاوت نماهای گرفته شده با دوربین پرتاب و دوربین کناری را ببینید.

دوربین مربیان

     وظیفه این دوربین به تصویر کشیدن مربیان و عکس‌العمل‌های آنها همچنین تعامل مربیان با ورزشکاران (در زمان استراحت) است. به طور معمول از دوربین‌های کناری برای این منظور استفاده می‌شود. تصویر تعامل مربی – ورزشکار را دوربین‌های دیگر نیز می توانند ارائه کنند. بدین معنی که در زمان استراحت بین ست‌ها دوربین پشت و حتی دوربین پرتاب می توانند قاب خوبی ارائه کنند. زیرا هم زاویه مناسبی دارند و هم در حدفاصل بین ست ها آزاد هستند. در المپیک ریو ۲۰۱۶ یک دوربین در پشت هدف‌ها نصب شده بود و از آن برای ارائه تصویر مربیان استفاده می شد. شکل ۷ نمونه قاب هایی هستند که توسط دوربین‌های مختلف از مربیان گرفته شده اند.

شکل۷ : محل نصب دوربین پشت هدف BT  و نمونه قابی که از آن گرفته می شود.

کارگردانی :

الف) مرحله ورود:

 روال معمول مسابقات تیر و کمان ( انفرادی و تیمی ) بدین صورت است که در ابتدا یکی از تیم‌ها ( یا نفر ) وارد محوطه مسابقه می‌شود و سپس تیم ( یا نفر ) بعدی وارد می‌شود. برای پوشش تصویری ورود ورزشکاران از دوربین‌های معرف ( به طور معمول کرین) استفاده می‌شود.(شکل۸)

شکل۸

ب ) مرحله معرفی

     پس از ورود هر نفر یا تیم ( قبل از ورود تیم  یا نفر بعدی ) ورزشکاران بوسیله بلندگو به حضار معرفی می شوند. هنگام معرفی تیم ها ( یا نفرات ) از قاب متوسط تک نفره یا قاب بالای زانو سه نفره همراه با حک اسامی و مشخصات ورزشکاران استفاده می‌شود. در این مرحله اگر ورزشکاران پشت به هدف بایستند دوربین پشت بهترین گزینه است و اگر روی به هدفها بایستند دوربین پرتاب برای قاب معرفی در موقعیت مناسب تری خواهد بود.

شکل۹

ج ) مرحله مسابقه

      در این بخش رقابت اصلی تیر و کمان آغاز می‌شود. ورزشکاران روی خط پرتاب می‌ایستند و برای پرتاب تیر آماده می‌شوند. در مسابقات انفرادی پرتاب تیر به صورت یکی در میان انجام می‌شود و در مسابقات تیمی اعضای هر تیم تیرهای خود را پرتاب می کنند و سپس نوبت به تیم بعدی خواهد رسید. بنابراین در پوشش تصویری مسابقات تیمی کارگردان ( به دلیل عدم نیاز به تعویض مداوم دوربین پرتاب ) فرصت بیشتری برای انتخاب و تغییر نماها دارد. اما در مسابقه انفرادی باتوجه به اینکه موقعیت پرتاب تیر به صورت متوالی عوض می‌شود، کارگردان زمان کمتری برای ایجاد تنوع بصری در اختیار دارد، زیرا باید تمرکز بیشتری روی تعویض متوالی دوربین پرتاب داشته باشد. دکوپاژ معمول در مرحله اصلی مسابقه به شرح زیر است :

  • آمادگی و کمان کشی( دوربین‌های معرف : ریلی / کرین / کناری )
  • نشانه روی و پرتاب ( دوربین پرتاب )
  • اصابت تیر ( دوربین هدف )
  • عکس العمل ( دوربین پرتاب / دوربین کناری / دوربین پشت )

نکته ۱ : ممکن است کارگردان به هر دلیلی برخی از مراحل دکوپاژ فوق را اجرا نکند مثلا مرحله ۱ و ۲ را در یک نما برگزار کند یا سرعت مسابقه به شکلی باشد که فرصت ارائه نمای عکس العملی ( مرحله ۴ ) وجود نداشته باشد.

نکته ۲ : در هر شرایطی بعد از پرتاب شدن تیر بایستی بلافاصله به دوربین هدف بُرش انجام شود. 

نکته ۳ : دکوپاژ فوق یا چیزی شبیه به آن برای هر پرتاب قابل تکرار است ( با رعایت نکته شماره ۲ ) هرچند در پوشش تلویزیونی مسابقات تیر و کمان سلیقه کارگردان جهت ایجاد تنوع بوسیله تعویض دوربین‌ها در خلق جذابیت بصری بسیار موثر است.

 

 

حتما ببینید

تغییر ساختار در تراز جهانی

تغییر ساختار در تراز جهانی برنامه های تلویزیونی انتخابات ۱۴۰۰ فرصتی بود برای ظهور نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *