خانه / آموزش / شبکه تلفن ثابت ( شبکه داده ۲۴)

شبکه تلفن ثابت ( شبکه داده ۲۴)

احد رجایی

     در ادامة بحث لایة  فیزیکی در شبکه‌ها‌ی داده، سیستم و شبکه تلفن را بررسی می‌کنیم. از یک منظر، شبکة  تلفن، شبکه‌‌ای بسیار پیچیده با مؤلفه‌های مختلف و کارکردهای گوناگون و حاوی همه هفت لایه پروتکل استک O.S.I  است. اما از دید کاربر شبکة تلفن، لایه‌ای فیزیکی است که داده‌‌هایی را بین دو نقطه جابه‌‌جا می‌کند.

از زمانی‌‌که گـراهام ‌‌بـِل موفق شد، صـدا را به سیگنال الکتریکی تبدیل و از طریق سیم از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کند‌‌، این ایده مطرح شد که سرویسی برقرار شود که مردم بتوانند در فواصل دور باهم  صحبت کنند. در ابتدا بین دو نقطه کابل‌‌کشی می‌شد. یعنی برای ارتباط بین هر دو نقطه سیم کشی مستقلی وجود داشت. ( شکل ۱)

در این‌‌صورت برایN  کـاربر، سیمِ ارتباطی لازم بود. این روش پرهزینه و غیر عملی بود و در نتیجه خیلی زود تصمیم گرفتند به‌‌جای این روش، مـرکـز تلفن ایجاد کنند و همة  کاربران به آن مرکز وصل شوند. ( شکل ۲)

یک اُپراتور در مرکز تلفن، ارتباط‌‌ها را بین مبداء و مقصد برقرار می‌کـرد. این اپراتور در ابتدا عامل انسانی بود و بعدها سوئیچینگ توسط دستگاه‌های مخصوص صورت می‌گرفت. سوئیچینگ یعنی اتصال دادن دو نقطه که به صورت دائمی به‌‌هم وصل نیستند و قرار است برای زمان‌های محدود ارتباط برقرار کنند. اصطلاحی که در این مورد استفاده می‌شود؛ Circuit Switching  است. یعنی به واقع یک مدارِ الکتریکیِ کـامل بین مبداء و مقصد تشکیل می‌شود و داده از طریق سیم مسی منتقل می‌شود. البته این مدار دائمی نیست. به‌‌تدریج که ساختارهای سوئیچینگ پیچیده‌‌تر شدند این موضوع مطرح شد که با افزایش کاربران، دیگر نـمی‌توان همه را از طریق یک مرکز به یکدیگر وصل کرد. در نتیجه سلسله مراتبی از سوئیچ‌‌ها به‌‌کار گرفته شدند تا داده‌‌هـا را منتقل کنند.( شکل ۳)

در این الگو هر دسته از کاربران به یکی از سوئیچ‌‌ها وصل می‌شوند و در سطحی بالاتر سوئیچ دیگر سوئیچ‌‌های سطح پایینِ ذکر شده را به‌‌هم وصل می‌کند.

سوئیچ سطح پایینی از دیدِ سوئیچ سطح بالاتر، کاربر تلفن تلقی می‌شود. بدین ترتیب، با افزایش کاربران و گسترش پوششِ جغرافیایی عمل سوئیچنگ توسط سلسله مراتبی از سوئیچ‌‌ها انجام می‌گـیـرد. این روش مقرون به صرفه‌تر و کاراتر است ولی در عین حال نیازمند روش‌های پیچیده‌تر برای برقراری ارتباطات است. از زمانی که مراکز تلفن دیجیتال شده‌اند، این مراکز فقط برای ارتباطات تلفنی به کار نمی‌روند بلکه به عنوان شبکه داده برای انتقال هر داده‌ای کاربرد دارند. در شمارة آینده نشریه با جزییات بیشتری فرآیند کاری را بررسی می‌کنیم.

حتما ببینید

مقدمه‌ای بر طراحی صحنه در تلویزیون

عبدالعباس برغشی    در اين مقال قصد داریم از هنری سخن برانیم که در میان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *