خانه / آموزش / راهنمای تنظیمات مانیتور صدا (بخش ۲)

راهنمای تنظیمات مانیتور صدا (بخش ۲)

سارا محمودان

در شمارة پیشین در مورد محل بهینة قرارگیری بلندگوها نکاتی را بیان کردیم. در این بخش به محل مناسب قرارگیریِ بلندگوهای ساب‌ووفر (بلندگوهایی که محدوده‌ی فرکانس‌های پایین را پخش می‌کنند)، می‌پردازیم.

بلندگو به طور معمول با سطوحی که تولید بازتاب‌ می‌کنند؛ احاطه می‌شود (دیوارها، سقف و کف). بازتاب‌های سطوح، باتابش مستقیم صدا تداخل پیدا می‌کند و بنا بر تفاوت فاز بین بازتاب‌ها و صدای مستقیم در نقطه‌ی شنود،  باعث تقویت و یا حذف صدای مستقیم می‌شود. از آنجا که با افزایش فرکانس، جهت‌وری بلندگوهای معمولی افزایش می‌یابد، بازتاب‌های مرزی- اغلب در فرکانس‌های پایین که به‌صورت کروی منتشر می‌شوند- باعث بروز مشکل می‌شود.

شایع‌ترین مشکل در فرکانس‌های پایین، تداخل بین تابش مستقیم بلندگو و انعکاس از دیوارِ پشتی بلندگو است. این بازتاب حتی می‌تواند در بعض از بسامدها -تا اندازه‌ای که در فاز مخالف نسبت به صدای مستقیم قرار بگیرد- تاخیر داشته باشد. بطور مثال زمانی که بلندگو به فاصلة یک چهارم طول موجِ در حال تابش از دیوار بازتابنده فاصله داشته باشد، موج بازتابی در فاز مخالف به سوی بلندگو باز می‌گردد و بسته به دامنة نسبی بین صدای مستقیم و منعکس شده، در بخش‌هایی از پاسخ فرکانسی،  دامنه سیگنال اصلی، حذف  یا تضعیف  می‌شود(شکل ۱).

شکل۱

برای اجتناب از این پدیده، می‌بایست بلندگوی ساب‌ووفر به‌اندازة کافی به دیوار نزدیک باشد. بطور معمول فاصلة سطح جلویی بلندگو از دیوار پشتی باید کمتر از ۶۰ سانتی متر باشد (شکل ۲).

شکل۲

قرار دادن ساب ووفر در امتدا دیوار یا در یک کنج، خروجی فرکانس پایینِ بلندگو را افزایش می‌دهد. در فرکانس‌های پایین، تحریک یکسان آمودهای اصلی اتاق، ضروری‌ست.

صاف‌ترین پاسخ فرکانسیِ پایین، هنگامی رخ می‌دهد که رزونانس آمود‌های اتاق به طور یکسان  تحریک شوند. در صورتی که فقط از یک ساب ووفر استفاده می‌شود، توصیه آن است که آن را در امتداد دیوار جلویی، کمی خارج از محورِ مرکزی اتاق قرار دهید. (شکل ۳)

شکل۳- محدوده‌ی سایه روشن در امتدادر دیوار جلویی، محل مناسبی برای قرارگیریِ ساب‌ووفر است. 

هرچند استفاده از دو و یا چهار ساب ووفر در اطراف اتاق می‌تواند یک راه حل خوب برای تولید و تحریک یکسان آمودهای اتاق و تولید پاسخ فرکانسیِ هموارتر باشد.

حتما ببینید

تصویربردار تلویزیونی (شرایط ، ویژگی ها)

«تصویربرداری» دومین شغل مهم در تولید فرم تلویزیونی است. پس از کارگردان محوری ترین فرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *