خانه / آموزش / طول موج رنگ ارغوانی (MAGENTA)

طول موج رنگ ارغوانی (MAGENTA)

آمنه میرزاخانلو

شکل۱

    سؤالی که تا به حال به آن کمتر پرداخته شده این است که  طول موجMagenta  یا رنگ ارغوانی چیست؟(شکل۱)در مدل های رنگ RGB و CMYK  رنگ ارغوانی (Magenta)در نیمة بین قرمز و بنفش قرار دارد. نکتة عجیب در مورد Magenta (ارغوانی) این است که این رنگ برخلاف سایر رنگ‌های مکمل، در طیف مرئی وجود ندارد. طیف مرئی نور از طول موج‌های مختلفی از انتشار الکترومغناطیس تشکیل شده است. قرمز بیشترین طول موج و بنفش کمترین تولید موج را دارد. مغز انسان با ورود نور تابیده شده از هر شی به چشم، طول موج‌های مختلف آن را به رنگ‌های معادل آن ها تبدیل می‌کند. مسئله زمانی است که طول موج‌ها از هر دو انتهای طیف -یعنی قرمز و بنفش – ترکیب شوند. هنگامی که این طول موج‌ها جمع شوند، انتظار می‌رود که رنگ سبز- که بین این دو قرار دارد- حاصل شود. (شکل۲)

شکل۲

ولی این  اتفاق رخ نمی‌دهد و ما رنگ ارغوانی را می‌بینیم.

شاید علت، این باشد که ما به سبب سهولت، طیف رنگ‌ها را در یک خط به ترتیب طول موج قرار می‌دهیم. این شیوة نمایش، یک ابزار مناسب برای به خاطرسپاری رنگ‌ها در طیف مرئی نور است. چشمان ما دارای سلول‌های گیرندة نوری به اسم هایrod  و  cone است. Rod ها عموما نور را حتی در شدت کوچک تشخیص می‌دهند، اما نمی‌توانند رنگ‌ها را تشخیص دهند. Cone ها- که برای به کار افتادن به نور بیشتری نیاز دارند- برای تشخیص رنگ‌ها به ما  کمک می‌کنند. (به این سبب است که در مناطق تاریک، غالبا نمی‌توانیم بگوییم اشیا چه رنگی هستند.)

 انسان‌ها سه دسته سلول حساس به رنگ (Cone) دارند: قرمز، آبی و سبز. هرچیزی که سلول‌های cone  تشخیص می‌دهند، در واقع یکی از این رنگ‌هاست و مغز ماست که فواصل را پر می‌کند و ما می‌توانیم سایر رنگ‌های طیف رنگ را نیز ببینیم.

برای مثال هنگامی که یک طول موج زرد می‌آید،cone های قرمز و سبز تحریک می‌شوند. مغز ما تفسیر می‌کند که برای مثال موز، اتوبوس مدارس و لیمو ، زرد رنگ هستند. این امر منطقی است، با نگاه کردن به طیف رنگ حدس می زنید جای رنگ زرد کجاست و مشاهده می‌کنید زرد دقیقاَ در آنجا قرار گرفته است. ارغوانی زمانی رخ می دهد که cone های قرمز و آبی تحریک شوند. مشکل آنجاست که اگر به طیف رنگ نگاه کنید، چیزی مابین قرمز و آبی وجود ندارد، چرا که در دو سوی انتهایی طیف قرار دارند. ( همانطور که شکل۳ نشان می دهد، طیف یک خط است نه یک دایره)

در اینجاست که مغز رنگ ارغوانی را  می‌سازد. بعضی از دانشمندان معتقدند، رنگ به تمامی حاصل درک مغز و  احساسی است که در آن به وجود می‌آید. نمایش طیف رنگ‌ها به صورت نوار رنگی، تنها مدل ساده‌ای از نمایش آن است و به هیچ وجه بیانگر نحوه تشکیل آن‌ها نیست. شاید بتوان این گونه توضیح داد که رنگ قرمز و بنفش در دو سر طیف قرار دارند و گویی رنگ ارغوانی که از ترکیب این دو حاصل می‌شود در بی نهایت (و نه در بین این دو رنگ در طیف) تشکیل می‌شود و از نظر فیزیکی طول موج ندارد.

 

حتما ببینید

راهنمای تنظیمات مانیتور صدا (بخش ا)

سارا محمودان مانیتور چیست؟      پیش از تعریف مانیتورینگ صدا، بهتر است به تفاوت دو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *