خانه / شماره‌های بسامد / بسامد104و105 / جایگاه تولید محتوا از راه دور (Remote Production) در دوره کرونا(قسمت اول)

جایگاه تولید محتوا از راه دور (Remote Production) در دوره کرونا(قسمت اول)

نویسنده: زهره مقیمی

 

 

 

 

1 . مقدمه

همه‌گیری بیماری کرونا همزمان با جامعه، تمامی کارکنان برودکسترها را تحت تأثیر خود قرار داده است. با لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تا حد ممکن، فرآیند تولید محتوا که قلب سازمان برودکست است نیز تحت تأثیر قرار گرفته و با تداوم همه‌گیری، اثر آن بر کارکنان سازمان برودکست، عوامل تولید برنامه‌ها و فرآیند تولید به‌تدریج خود را بیشتر نشان خواهد داد.

بر اساس آمار موجود، از میان آثار محتوایی که بر اساس فیلمنامه تولید می‌شوند[i] و قرار بوده در سال 2020 به نمایش در بیایند، پروژه تولیدِ تا 60 درصد آنها به تأخیر افتاده است و تا 10 درصد از آنها احتمال حذف داشته‌اند. (1) بر اساس پژوهش‌ها، اثرات ویروس کرونا نه‌تنها چشم‌انداز رویدادهای صنعت رسانه و سرگرمی را به‌طور بنیادین تغییر می‌دهد، بلکه شکل نقشه راه فناوری‌ها و نحوه سرمایه‌گذاری بر زنجیره تأمین[ii] را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. با وجود آثار منفی همه‌گیری ویروس کرونا، این پدیده به عاملی شتاب‌دهنده در حوزه برودکست و رسانه نیز تبدیل شده است. با توجه به توقف یا کند شدن بسیاری از پروژه‌های دارای اولویت، فناوری‌هایی که امکان کار از راه دور[iii] و تولید از راه دور[iv] را فراهم می‌کنند مورد توجه قرار گرفته‌اند. (2)

در مطلب حاضر طی چهار قسمت تولید از راه دور که پیش از این هم وجود داشته اما در دوران کرونا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، بررسی می‌شود. در قسمت اول که پیش رو دارید مفهوم تولید از راه دور توصیف شده، به چالش‌ها و فرصت‌های ناشی از کرونا در صنعت رسانه اشاره می‌شود و برخی از الزامات تولید از راه دور در صنعت رسانه مطرح خواهد شد.

در قسمت‌های بعد نگاهی به زیرساخت‌های لازم در فرآیند تولید از راه دور خواهیم داشت و همچنین برخی محصولات و راهکارهای تولید از راه دور معرفی می‌شوند؛ و در انتها به نمونه تولید یک برنامه از راه دور اشاره می‌شود و در نهایت جمع‌بندی نکات قابل استفاده برای سازمان صدا و سیما ارائه خواهد شد.

 

2 . تولید از راه دور – معرفی

پیش از اینکه به این مفاهیم، از جمله تولید از راه دور بپردازیم، لازم است به تفاوت کار از راه دور و تولید از راه دور توجه کنیم، کار از راه دور مفهومی است که پیش از کرونا نیز مطرح بوده و به این مفهوم است کارکنان در خانه یا جای دیگری کار می‌کنند که مکان معمول سازمان یا کسب و کارشان نیست؛ مواردی همچون ارتباطات، ارائه محتوا و جلسات، کار گروهی، شرکت در رویدادهای مجازی و مدیریت پروژه نیازهایی است که در کار از راه دور مطرح می‌شوند و در قالب بسترهای الکترونیکی به آنها پرداخته می‌شود.

در صنعت برودکست، عملیات تولید محتوا متأثر از این شرایط دستخوش چالش‌هایی شده است، به‌همین دلیل مفهوم تولید از راه دور با گستره جدید نیز بیشتر مورد توجه قرار گرفته که در مطلب حاضر به آن می‌پردازیم، اما لازم به ذکر است که تولید از راه دور مختص شرایط کرونایی نیست و پیش از این نیز مطرح بوده؛ اما در شرایط جدید، شتاب رشد آن بیشتر شده است.

تولید از راه دور جزو مفاهیم عام و مبهمی است که موسوم به «واژگان باز»[v] هستند. هنگامی که فرآیندهای پیچیده و به‌هم پیوسته تولید در مکان‌های جغرافیایی متفاوتی اتفاق می‌افتند، مصداقی از تولید از راه دور اتفاق افتاده است. مصادیق این مفهوم در مدت طولانی رشد کرده و سال‌هاست که نیاز نیست نسخه‌های وی‌اچ‌اس[vi] یا دی‌وی‌دی[vii] تدوین‌های انجام شده با موتورسیکلت یا خودرو برای تأیید به محل برودکستر رسانده شوند و این کار با استفاده از رایانه‌ها و شبکه اتفاق می‌افتد؛ مدت‌هاست که خبرنگاران از هتل گزارش‌های خود را آماده و ارسال می‌کنند.

اما آنچه در مدت طولانی ذیل این مفهوم رایج بوده این است که بتوان با تولید از راه دور، رویدادهای زنده از جمله خبر، رویدادهای ورزشی و موسیقی را پوشش داد. یعنی بتوان در مکانی دور از مکان برودکستر و به‌عبارتی خارج از استودیو، محتوا را برداشت[viii] و به مکان برودکستر ارسال کرد. اولین نمونه تولید از راه دور در حدود 80 سال پیش در سال 1937، برای پوشش مراسم تاجگذاری ملکه انگلستان از سوی بی‌بی‌سی اتفاق افتاده است.

آنچه امروزه ذیل مفهوم تولید محتوا از راه دور مطرح می‌شود این است علاوه بر پوشش رویدادهای زنده، برخی فعالیت‌های مربوط به عملیات تولید محتوای غیرزنده (ضبطی) شامل مرحله تولید و پس‌تولید بتواند از راه دور انجام شود که در مطلب حاضر به آن پرداخته می‌شود.

در خصوص پوشش رویدادهای زنده دو رویکرد اصلی برای تولید از راه دور وجود دارد که در ادامه مطرح می‌شوند.

 

رویکرد اول عملیات تولید در محل رویداد

رویکرد اول این است که با استفاده از تجهیزات اتاق فرمان[ix] در خودروهای وَن یا کامیون‌های موسوم به اُبی(OB)[x] که با عنوان واحد سیار نیز شناخته می‌شود، محتوا در محل رویداد تدوین و آماده شده، خروجی نهایی با استفاده از لینک مایکروویو، آپلینک ماهواره یا حتی آی‌پی(IP)[xi] و اینترنت عمومی به محل برودکستر ارسال می‌شود. در سال‌های اخیر گرایش به استفاده از زیرساخت آی‌پی برای استریم (جریان)[xii] محتوا زیادتر شده است که هم هزینه و هم تأخیر کمتری را نسبت به ارسال ماهواره‌ای در بر دارد.

شکل 1 . تولید از راه دور، رویکرد اول- «پردازش در محل رویداد» (3)

در این رویکرد، علاوه بر تجهیزات گرانقیمت واحدهای سیار، نیاز است تیم تولید در محل رویداد مستقر باشند که در صورت دور بودن مکان ضبط از برودکستر، هزینه‌های زیادی در بر دارد. در این حالت محصول نهایی در محل رویداد تولید و حداقل تعداد سیگنال‌های صدا و تصویر به برودکستر ارسال می‌شوند. نیاز به پهنای باند متوسط است و ویدیوی ترکیب شده با نمای چندگانه[i] به مرکز تولید ارسال می‌شود. سیگنال‌های کنترل و خط برگشت وجود دارند. تأخیر به فاصله محل ضبط از مرکز تولید بستگی دارد و هرچه این فاصله بیشتر باشد تأخیر بیشتر است.

 

رویکرد دوم عملیات تولید در مکان برودکستر

رویکرد دوم که به رِمی(REMI) [ii]یا تولید در خانه[iii] شهرت دارد، این است که محتوا در محل دور از برودکستر برداشت می‌شود، اما عملیات تولید در خصوص بسته‌بندی محتوا از جمله میکس تصویر، گرافیک و میکس صدا در استودیوی اصلی در مکان برودکستر انجام می‌شود. در این رویکرد همه سیگنال‌ها مستقیم به برودکستر ارسال می‌شوند، در آن تعداد متغیرهایی که باید در محل مدیریت شود محدود شده، زمان واکنش برای عوامل تولید به حداکثر می‌رسد. در این حالت سیگنال‌ها شامل محتوای اصلی، خط برگشت و سیگنال‌های کنترل برای نظارت و مانیتورینگ هستند. نمایی از این رویکرد در حالتی که ارسال از مسیر اینترنت صورت می‌گیرد در شکل 2 نشان داده شده است.

شکل 2 . تولید از راه دور، رویکرد دوم- «پردازش در محل برودکستر» (نمونه ارسال سیگنال‌ها از مسیر اینترنت) (4)

دو حالت برای این رویکرد متصور است که در یکی سیگنال‌ها به‌همان صورت خامی که برداشت شده به مکان برودکستر ارسال می‌شوند و در دیگری سیگنال‌ها ابتدا فشرده‌سازی و سپس ارسال می‌شوند.

شکل 3-الف) تولید از راه دور، رویکرد دوم – «پردازش در محل برودکستر» (3)(ارسال سیگنال پس از فشرده‌سازی )
شکل 3-ب) تولید از راه دور، رویکرد دوم – «پردازش در محل برودکستر» (3)(ارسال سیگنال بدون فشرده‌سازی)

در حالت ارسال سیگنال بدون فشرده‌سازی، همه پردازش‌ها در محل برودکستر انجام می‌شود و تنها تصویربرداری در محل صورت می‌گیرد، بنابراین حداقل تجهیزات با کمترین تعداد اعضای تیم در محل مستقر می‌شوند اما پهنای باند مورد نیاز برای ارسال بالاست و تأخیر حداقل است. تصمیم به فشرده‌سازی پیش از ارسال به عواملی همچون شرایط بستر ارسال سیگنال و کیفیت مورد نظر در مکان برودکستر بستگی دارد.

انتخاب هر یک از این دو رویکرد به هزینه و کیفیت مورد انتظار بستگی دارد، اگر هزینه اتصال کمتر از هزینه تیم تولید باشد، به‌صرفه‌تر است که تیم تولید در مکان برودکستر مستقر بمانند! ارتباط امن، مطمئن و پایدار، دغدغه انتخاب روش‌های تولید است. فناوری آی‌پی با اتصال اینترنتی امن و مطمئن یکی از عوامل گرایش از رویکرد استفاده از واحدهای سیار چند میلیون دلاری، آپلینک پرهزینه و تیم بزرگ اعزامی برای تولید، به رویکرد چرخه‌های کاری تولید از راه دوری شده است که انعطاف‌پذیرتر و کارآمدتر باشند.

یکی از پیشران‌های مهم توسعه این مدل‌ها رویدادهای ورزشی و از جمله المپیک است. برای مثال در المپیک 2012 لندن برودکسترهای کانادا و سوئد از اتاق‌های فرمان مستقر در برودکستر برای عملیات تولید استفاده کردند. (3)، (5) و (6)

 

3 . نگاهی به چالش‌ها و فرصت‌های ناشی از کرونا در صنعت رسانه

بررسی‌های مؤسسه آی‌اِی‌بی‌ام[i] نشان می‌دهد پیامدهای منفی ناشی از کرونا در صنعت برودکست و رسانه کم نیست، هرچند فرصت‌هایی نیز وجود دارد. در این شرایط آمار مشاهده خبر از سوی مخاطبان 67 درصد افزایش یافته، در مقابل انتظار می‌رود آمار تبلیغات تلویزیونی در رسانه‌های مرسوم[ii] 12 درصد کاهش داشته باشد. ویروس کرونا بر اقتصاد کلان کشورها نیز آسیب‌ بسیاری وارد کرده است. ماندن مردم در خانه روی آوردن آنها به مصرف مواد ضروری، کاهش تقاضا بسیاری از کالاها و متعاقب آن کاهش عرضه به سبب نداشتن اطمینان به سلامت محصولات و کالاها را موجب شده است. در صنعت رسانه این به معنی کاهش جدی در هزینه‌کرد بابت تبلیغات است. (7) در سطح جهان بیش از 450 رویداد ورزشی و تنها در کشور آمریکا 150 پروژه با فیلمنامه نوشته شده لغو شده است؛ درآمد ناشی از تجهیزات سخت‌افزاری نیز با توجه به لغو رویدادهای ورزشی و تولید فیلم کاهش چشمگیری پیدا کرده است. (2)

شکل 4 . چشم‌انداز درآمدها، منبع: ردیاب ویروس کرونا در آی‌اِی‌بی‌ام (7)

 

روندهای مطرح در حوزه رسانه به‌همراه فضای کلی بی‌اطمینانی و اختلال تأثیر منفی بر سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری رسانه دارد. طبق بررسی‌ها، سرمایه‌گذاری در بیشتر حوزه‌ها در زنجیره ارزش محتوا با افت مواجه شده است.

از سوی دیگر انتظار می‌رود استفاده‌کنندگان محتوا به‌دلیل بیشتر ماندن در خانه، بسیار بیشتر به‌سوی تماشای برنامه‌های سرگرمی روی آورند. با لغو برگزاری رویدادهای ورزشی، خدمات متکی بر این محتوا دچار مشکل شده‌اند. با اعلام شرایط تعطیلی در بسیاری از کشورها، استفاده از محتوای استریم سر به فلک گذاشته است، به‌طوری که بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات ویدیوی اینترنتی (OTT)[i] همچون نت‌فلیکس مجبور به کاهش کیفیت فنی استریم‌های خود شده‌اند. (7)

 

4 . برخی الزامات تولید از راه دور در صنعت رسانه

صنعت رسانه با توجه به ویژگی‌های آن ملاحظات کلیدی برای دسترسی به دارایی‌های رسانه‌ای حجیم دارد. واقعیت این است که به‌همراه بردن کار برای کارکنان امر ساده‌ای نیست. کسب و کار رسانه‌ای کسب و کاریست با فایل‌های با اندازه بسیار بزرگ، دارایی‌های بسیار باارزش و پروژه‌های مشارکتی که نسبت به زمان حساس‌اند؛ بنابراین بسترسازی و ارتقای قابلیت‌های سازمان برودکست برای تأمین نیازهای مرتبط ضرورت دارد.

1) سرعت انتقال فایل‌ها: صنعت رسانه شرایط پرفشاری دارد که در آن تیم‌ها باید حجم عظیمی از محتوا را با سرعت هر چه بیشتر جابجا کنند تا بتوانند سرعت مدنظر در کار خود را محقق کنند. هرچه نیروهای کاری که یک زنجیره ارزش را تشکیل می‌دهند پراکنده‌تر باشند، سرعت، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این شرایط ابزارهای استاندارد برای به ‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها مانند دراپ‌باکس[ii]، گوگل‌درایو[iii]، شِیرپوینت[iv] و اِسلک[v] که در بیشتر صنایع به‌خوبی عمل می‌کنند، نمی‌توانند این نیاز اساسی بیشتر پروژه‌های رسانه‌ای یعنی توانایی انتقال سریع و مطمئن فایل‌های بزرگ در اینترنت را تأمین کنند.

2) محدودیت نداشتن در اندازه فایل: در صنعت رسانه و سرگرمی اندازه فایل‌ها بسیار بزرگتر از سایر صنایع است. محدودیت‌هایی که در ابزارهای استاندارد به‌اشتراک‌گذاری فایل تعریف می‌شود، پاسخگوی نیاز صنعت رسانه و سرگرمی اعم از استودیوهای فیلم‌سازی، برودکسترها و ارائه‌دهندگان خدمات در اینترنت نیست و باید راهکارهای خاص این نیاز تمهید شود. با توجه به اینکه قدرت کار از راه دور در نهایت متکی به انعطاف‌پذیری آن است، اگر این مشکل برطرف نشود تقریباً تمام کار شکست می‌خورد.

3) سهولت ادامه انتقال فایل: در صورتی که نیاز باشد در میانه جابجایی فایل‌ها میان اعضای تیم، کار بارگذاری یا بارگیری به فولدر مشترک به مشکل برخورد کند و انتقال فایل متوقف شود، اگر کار بخواهد دوباره از سر گرفته شود زمان زیادی به‌هدر خواهد رفت. بنابراین راهکارهایی مناسب هستند که کار را از آنجایی که قطع شده از سر بگیرند.

4) مدیریت آسان مبتنی بر وب: با توجه به اینکه مسئولان سامانه‌ها، نیروهای عملیاتی و متخصصان فناوری اطلاعات، چرخه کاری نیروی انسانی را که در سطح یک شهر، کشور یا حتی جهان پراکنده هستند نظارت (مانیتور) می‌کنند، نیاز دارند محیط تحت وبی را برای مدیریت متمرکز قابلیت‌های مورد نیاز خود همچون تفویض اختیار، پیکربندی فضای ذخیره‌سازی، مدیریت حقوق و مجوزها، احراز هویت کاربران و مدیریت هشدارها و پیام‌های ارسالی به کاربران در اختیار داشته باشند.

5) گزینه‌های فضای ذخیره‌سازی: محتوایی که کاربران در صنعت رسانه و سرگرمی با آن کار می‌کنند بی‌نهایت ارزشمند است، آنها باید کنترل خوبی بر جایی که محتوا را ذخیره می‌کنند، داشته باشند و این موضوع یکی از جنبه‌های مهم موفقیت راهبرد کار از راه دور است.

6) امکان استفاده از فضای ابری: برای بسیاری از کسانی که به‌فکر تمهید زیرساخت پشتیبان کار از راه دور هستند، گزینه فضای ذخیره‌سازی بر روی ابر منبعی بی‌نهایت ارزشمند است، سرعت و سهولت در دسترسی به فضای ابری انعطاف خوبی ایجاد می‌کند. در قسمت بعدی این مقاله (شماره بعدی نشریه) به این موضوع بیشتر پرداخته خواهد شد.

7) امنیت در سطح سازمانی: در راهکارهای کار از راه دور، اطمینان از دسترسی نداشتن افراد ناشناخته به محتوا، امکان نظارت بر فرآیند گردش محتوا و همچنین اطمینان از اینکه در صورت بروز مشکل امنیتی، بتوان پاسخی سریع و قاطع داشت اهمیت بسیاری دارد. (8)

در قسمت بعدی این مقاله انشاءالله نگاهی به زیرساخت‌های لازم در فرآیند تولید از راه دور خواهیم داشت.

——————————–

فهرست منابع

  1. Coronavirus Shutdown Will Delay 60% Of U.S. & Global Drama As Scripted Hangover Set To Extend Well In 2021, Data Shows. DEADLINE. [درون خطي] May 2020. https://deadline.com/tag/ampere-analysis/.
  2. M+E INVESTS IN VIRTUALISATION AND REMOTE PRODUCTION DURING COVID-19. IBC. [درون خطي] April 2020. https://www.ibc.org/trends/me-invests-in-virtualisation-and-remote-production-during-covid-19/5786.article.
  3. REMOTE PRODUCTION. Grass Valley. [درون خطي] https://www.grassvalley.com/applications/remote-production/.
  4. REMOTE PRODUCTION & IP CONTRIBUTION. VITEC. [درون خطي] https://www.vitec.com/solutions/contribution-remote-production.
  5. BLOG: IS IT TIME TO SELL THE OB TRUCK? IBC. [درون خطي] November 2017. https://www.ibc.org/trends/remote-production-is-it-time-to-sell-the-ob-truck/2548.article.
  6. Remote Production (REMI). Haivision. [درون خطي] https://www.haivision.com/.
  7. HOW THE CORONAVIRUS OUTBREAK IS AFFECTING THE BROADCAST AND MEDIA INDUSTRY. IBC. [درون خطي] March 2020. https://www.ibc.org/thought-leadership/how-the-coronavirus-outbreak-is-affecting-the-broadcast-and-media-industry/5638.article.
  8. SEVEN MUST-HAVES FOR REMOTE WORK IN M&E. IBC. [درون خطي] July 2020. https://www.ibc.org/ibc-showcase/seven-must-haves-for-remote-work-in-mande/6281.article?adredir=1.

——————————

[i] Over The Top providers

[ii] Dropbox

[iii] Google Drive

[iv] SharePoint

[v] Slack

[i] IABM

[ii] Traditional media

[i] Composited multi-viewer video

[ii] Remote Integration Model

[iii] At-home production

[i] Scripted

[ii] Supply chain

[iii] Remote working, teleworking or telecommuting

[iv] Remote production

[v] Buzz words

[vi] VHS

[vii] DVD

[viii] Capture

[ix] Control room

[x] OB: Outside Broadcast

[xi] IP (Internet Protocol)

[xii] Stream

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *