خانه / تدوین / تجربه آموزش مجازی تدوین در دانشگاه Ravensbourne

تجربه آموزش مجازی تدوین در دانشگاه Ravensbourne

نویسنده:روح‌الله امیرتیمور

 

فراگیری ویروس کرونا باعث فراگیری آموزش‌های مجازی در جهان شد!

من در دانشگاه صداوسیما تدوین درس می‌دادم که تصمیم بر آن شد تا با توجه به شرایط پیش‌ آمده کلاس‌ها به شکل غیر حضوری برگزار شوند، آموزش تدوین آن هم به شیوه غیر حضوری! به نظرم بسیار عجیب بود. هم من و هم دانشجویان بر این عقیده بودیم که امکان ندارد و منجر به بازدهی بسیار پائینی می‌شود. کلاس‌ها یک ترم به تعویق افتاد اما در نهایت ناگزیر از پذیرفتن شرایط ویژه شدیم.

در همین اثنا بود که با مطالعه‌ی تـجربه‌هایی که در دنیا در این زمینه انـجام شده بود با سایت Inside The Edit آشنا شدم که در آن Paddy Bird و مجموعه همکارانش تدوین را بصورت ویدیویی آموزش می‌دهند. شیوه کار سایت به این شکل است که بخش‌های محدودی از آموزش‌ها به طور رایگان باز می‌شوند اما با شروع تدریس اصلی، نیاز به پرداخت پول به شرح زیر است:

می‌خواستم از مطالب سایت و شیوه تدریس استاد کاملا مطلع شوم اما متأسفانه به دلیل قیمت بالا به ریال و همچنین عدم امکان انتقال پول به انگلستان میسر نبود.

جوینده یابنده است !

در همین روزهایی که با سایت سر و کار داشتم  اتفاق جالبی افتاد! دانشگاه Ravensbourne که یکی از ده دانشگاه برتر انگلیس در زمینه آموزش هنر است. میخواست در همکاری با سایت INSIDE THE EDIT اولین دوره‌ی فوق لیسانس غیرحضوری جهان در زمینه پسا تولید را – با عنوان (تدوین خلاق) راه اندازی کند. 

قرار شد دوره‌ کوتاه مدت دو هفته‌ای به شکل آزمایشی برگزار شود تا هم علاقه‌‌مندان از امکان برگزاری فوق لیسانس (تدوین خلاق) به شکل مجازی مطلع شوند و  بودن در کلاس آنلاین را امتحان کنند و هم امکانات دانشگاه و شیوه تدریس مورد سنجش قرار گیرد. (جهت اطلاع شما می‌نویسم که  این دوره به مدت یک‌سال و هر هفته بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت و همچنین با قیمت  ۹۵۰۰ پوند برگزار می‌شود)

با ثبت نام منتظر ماندم تا برای شروع دوره به من اطلاع داده شود – سیستم آموزشی پشتیبان برگزاری کلاس‌ها کارش را به دقت انـجام  می‌دهد – ایمیل ‌های متعددی که به شما شروع کلاس و نرم‌افزارهای مورد نیاز را گوشزد می‌کند توسط کارمندان آموزش دانشگاه فرستاده می‌شود، در واقع آنها بستر مناسب برای برگزاری کلاس‌ها را فراهم می‌کنند و با تک تک دانشجویان به شکل مداوم در ارتباط هستند. ایمیل‌ها اگر جواب داده نمی‌شد دوباره به شکل اتوماتیک ارسال می‌شد تا مطمئن شوند شما از روز شروع کلاس و ساعت مطلع شده‌اید و نرم‌افزارهای لازم را در اختیار دارید! – این مراحل کاملا توسط آموزش انـجام می‌پذیرد و استاد دخالتی در آن‌ها ندارد.

Learning Management System (LMS)

LMS ها هم اکنون در دانشگاه‌های ایران و همچنین اداراتی که قصد آموزش مجازی کارکنان خود را دارند بکار می‌روند – سیستم بر این اساس طراحی شده‌  تا کارآموز با مراجعه به محتوای بارگذاری شده در آن‌ مطالب را به شکل خود‌آموز یاد بگیرد و بتواند از دانش کسب شده در محیط کار خود استفاده کند. البته امکاناتی برای پیام‌دهی به استاد وجود دارد اما تعامل مؤثری در آن شکل نمی‌گیرد.

تجربه استفاده از این سیستم تقریبا به شکست مواجه شده است و درگیری لازم بین دانشجو و مباحث ارائه شده برقرار نمی‌شود. در آمار ثابت شده که ۶۳٪  دانشجویان در هیچ مبحثی شرکت نمی‌کنند. چون با استاد خود رودررو نیستند و فقط با یک ماشین و مطالب بار گذاری شده سروکار دارند!

دانشگاه Ravensebourn با تجربیات قبلی خود در مقاطع تحصیلی پائین‌تر متوجه این موضوع شده بود و  برای همین از نرم افزار دیگری برای به اشتراک گذاری  فایل‌ها و برنامه درسی و مبادله پیام بین شرکت کنندگان استفاده می‌کرد و با ایمیل‌های فرآوان مطمئن می‌شد که شما این نرم‌افزار را نصب کرده‌اید و هم‌اکنون در لیست دانشجویان کلاس قرار دارید. این نرم افزار AULA نام دارد. AULAشبیه یک نرم‌افزار پیام رسان است با این تفاوت که فقط شرکت کنندگان در یک کلاس و همچنین استاد در آن عضو هستند.

شما در پیام‌رسان‌های مختلف با این مشکل مواجه‌ می‌شوید که پیام‌های شخصی، کاری و همچنین پیغام‌های خصوصی دانشجویان با هم تداخل دارند و گاهی به دلیل فرآوانی گم می‌شوند و انگیزه‌ی لازم برای استاد وجود ندارد تا تک تک آنها را پاسخ دهد – اما در اینجا فقط بچه‌های کلاس توسط آموزش دانشگاه به محیط کار اضافه‌ شده‌اند و همه پیغام‌های مربوط به یک کلاس نمایش داده می‌شود. همچنین استاد در این پیام‌رسان عضو است و علاوه بر اینکه دانشجویان سوالات و مشکلات خود را پاسخ می‌دهند در صورت لزوم استاد هم می‌تواند وارد بحث شود و نکاتی را اضافه کند. ضمنا این پیام رسان به شکلی‌ست که دانشجویان می‌توانند با هم و یا با استاد گفتگوی خصوصی داشته باشند.

در این ویدیو نحوه عملکرد آن را ببینید:

برای دیدن کلیلک کنید.

پس این پیام رسانی است فقط برای تعدادی از اعضاء که در یک کلاس هستند و فقط مسئولین دانشگاه می‌توانند کسی را به آن اضافه کنند.  (نرم افزار شاد در ایران تا حدودی شبیه AULA است)

در این شیوه ارتباط مستقیم بین دانشجو و استاد برقرار می‌شود. استاد تمرین‌ها را یادآوری می‌کند و شرکت کنندگان را در مباحث مورد نظرش درگیر می‌کند. آنها سوالاتی که دارند در پنجره اصلی نرم‌افزار می‌پرسند و دیگر دانشجویان پاسخ می‌دهند.

مرکز آموزش پیغام‌های مربوط به کلاس‌ را اطلاع می‌دهد. همچنین امکان آن هست که هر پیغامی علاوه بر این نرم‌افزار در تلفن همراه و ایمیل هم دریافت میشود.

همچنین در بخشی از این نرم افزار منابع و ویدیوهای مورد نیاز کلاس بارگذاری شده و قابل دانلود است.

علاوه بر AULA از دو نرم‌افزار دیگر نیز برای برگزاری کلاس‌ها استفاده می‌شد. ZOOM که یکی از مشهورترین نرم افزارهای گفتگوی ویدیویی در دنیاست و دیگری Google Drive  برای بارگذاری فایل‌های سنگین ویدیویی مربوط به تمرین‌های تدوین.

بالاخره با ارسال لینک نرم‌افزار Zoom اولین کلاس برگزار شد.

نکته بسیار خوب کلاس ارتباط ویدیویی همه شرکت کنندگان بود به نحوی که استاد آنها را می‌دید و ری‌اکشن آنها نسبت به مطالب گفته شده را متوجه می‌شد. البته دانشجویان می‌توانستند تصویر خود را خاموش کنند اما عموماً همه دیده می‌شدند حتی بعضی غذا می‌خوردند و یا بچه‌داری می‌کردند! و کاملا در کلاس راحت بودند. گویا تلفیقی از خانه و دانشگاه بود.

دانشگاه فهمیده بود با توجه به اینکه دانشجویان از سراسر دنیا بودند بهترین ساعت ۱۹ به وقت لندن است. با این وجود کلاس در ایران نزدیک نیمه شب و در هند و چین نیمه‌های شب برگزار می‌شد.

جلسه اول بود که متوجه شدم کل محتوای سایت Inside the Edit برای مدت دو هفته به شکل مجانی در اختیار ما قرار داده شده! واقعاً خبر خوبی بود. درواقع همان چیزی بود که می‌خواستم! و باعث شد که تمام دو هفته را صرف مطالعه محتوا و شیوه آموزش سایت کنم! سایت بسیار پر محتوایی است و به ادعای صاحبان آن تنها منبعی است که در زمینه آموزش هنر تدوین، بدون توجه به نرم‌افزارهای تدوین فعالیت می‌‌کند. (این سایت حدود ۵۰ ساعت ویدیوی آموزش تدوین با رویکرد مستند مشاهده‌گر را در خود دارد).

علاوه بر این برنامه مدون کاملی برای دو هفته پیش‌ رو ارائه شد. همچنین تصاویر مورد نیاز برای تمرین تدوین در Google Drive بارگذاری شده بود و همینطور توضیحات مربوط به تصاویر هم به همراه برنامه کلاسی در Aula ارائه شده بود.

علاوه بر دانش و تسلط استاد – پیگیری بخش آموزش – فرهنگ مکتوب و شفاف – نظام‌مندی برگزاری کلاس‌ها – ‌ارائه تمرین مناسب به هنرجویان – از نکات جذاب این دوره بودند.

تصاویر ارائه شده برای تمرین دانشجویان در این دو هفته حدود ۱۷ دقیقه بود و شامل دو تصویر مصاحبه و شش تصویر اصطلاحاً اینسرت می‌شد.

در واقع تمرین ارائه شده بیشتر کیفی بود تا کمی و به شرکت کنندگان فرصت می‌داد تا روی همین یک صحنه کاملا فکر کنند و برای تدوین آن زمان کافی در اختیار داشته باشند تا به کمال مطلوب برسند. راش‌ها در Google Drive بارگذاری شده بود و همچنین تمرین‌های انـجام شده هم در آدرس دیگری در Google Drive توسط دانشجویان بارگذاری می‌شد و همه می‌توانستند کار همکلاسی‌هایشان را ببینند و این خود باعث رقابت بین شرکت کنندگان شده بود.

سه جلسه آنلاین با حضور استاد و همه دانشجویان برگزار شد مدت کلاس‌ها یک ساعت و نیم بود و گاهی بدلیل سوال و جواب، بیش از دو ساعت طول می‌کشید. همه جلسات ضبط می‌شدند و فایل کامل در نرم‌افزار AULA بارگذاری می‌شد، تا در صورتی که بچه‌ها نتوانسته‌اند در کلاس شرکت کنند و یا به دلیل قطع ارتباط بخشی از کلاس را از دست داده‌اند بتوانند آن بخش را ببینند.

جلسه اول: معرفی و اعلام اینکه سایت INSIDE THE EDIT به مدت دو هفته برای دانشجویان مجانی است و به هر کدام از آنها دسترسی داده می‌شود – نمایش تصاویر و صحبت درباره ‌ی تمرین.

جلسه دوم: بررسی کارها و صحبت‌های استاد درباره شیوه صحیح راف کات در مستندهای مشاهده‌ای.

جلسه سوم: صحبت و نمایش نسخه نهایی تدوین مورد نظر استاد.

جلسه چهارم:  این دوره نیم ساعت کلاس خصوصی هنرجویان با استاد بود که در آن استاد تمرین نهایی را ارزیابی می‌کرد معایب و محاسن را بازگو می‌کرد و به نکات اختصاصی کار هر هنرجو پرداخته می‌شد. همچنین به سوالاتی که در ذهن دانشجویان مانده بود پاسخ داده می‌شد. آموزش دانشگاه  ساعت‌های مناسب استاد را در نرم‌افزار Calendly ایمیل کرده بود و دانشجویان تاریخ و ساعت را انتخاب می‌کردند –  البته این بخش برای استاد بسیار زمان‌بر است مثلا اگر ۳۰ نفر در یک کلاس آنلاین باشند استاد باید برای صحبت کردن با تک تک آنها ۱۵ ساعت زمان صرف کند اما حقیقتاً این جلسه خصوصی پایان مناسبی برای دوره بود.

تجربه شرکت در این دوره آموزشی برای من بسیار مفید بود و کمک شایانی به درک شیوه ارتباطی مؤثر با دانشجویان در دوره‌های آنلاین کرد. امیدوارم این تجربه برای تصمیم‌گیران حوزه‌های آموزشی در ایران مفید باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *