خانه / کارگردانی / دوربین‌گذاری و دکوپاژ در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا

دوربین‌گذاری و دکوپاژ در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا

نویسنده: سعید آتشین

کلینیک شهر کلیولند(Cleveland) در ایالت اوهایو(Ohio) به این دلیل برای اجرای اولین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا در سال 2020  انتخاب شد که یکی از موضوعات اصلی مناظره در مورد پیشرفت سلامت و کووید19 بود. کلینیک کلیولند با دانشگاه«کیس وسترن رزرو» (Case Western Reserve)  همکاری آموزشی دارند و ساختمان پردیس مشترک آموزش بهداشت در این کلینیک برای اجرای مناظره انتخاب شد. مدیرعامل کلینیک کلیولند و رئیس دانشگاه کیس وسترن رزرو در بیانیه‌‌ای مشترک اعلام کردند: «ما افتخار میزبانی مناظره ریاست جمهوری را داریم. این همه‌‌گیری بطور بی‌‌سابقه‌‌ای اهمیت حیاتی مراقبت‌‌های بهداشتی و دستاوردهای علمی را برجسته کرده است. اینکه نامزدهای ریاست جمهوری در مورد این مسائل در فضای آموزشی نوآورانة ما بحث می‌‌کنند، فرصتی فوق‌‌العاده برای ما و کل این منطقه است.»

لازم به ذکر است که این کلینیک به عنوان مشاور امنیت سلامت در اجرای هر چهار مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری 2020 فعالیت می‌‌کند. در اجرای اولین مناظره طیف وسیعی از استراتژی‌‌های کاهش خطر ابتلا برای همه افراد حاضر در محل اعمال شد. این پردیس که در سال 2019 افتتاح شده است یک ساختمان آموزشی بزرگ (یازده هکتاری) دارد که پاویون سامسون(Samson Pavilion) نام دارد. دهلیز ورودی این ساختمان، فضایی است وسیع (2500 مترمربع) با سقف شیشه‌ایِ مرتفع و بدون ستون که مکان مناسبی برای برپا کردن صحنه مناظره است. محوطه ورودی این ساختمان، فضایی مسقف، وسیع، مرتفع و بدون ستون است که مکان مناسبی برای برپا کردن صحنه مناظره است.(شکل1)

شکل 1) محوطه داخلی پاویون سامسون

در این نوشتار سعی خواهم کرد نوع چینش دوربین‌‌ها و نمابندی این مناظره را که ساعت 21 شامگاه 29 سپتامبر  به مدت 100 دقیقه برگزار شد، تشریح کنم. به دلیل اینکه دکور و صحنه این برنامه عیناً شبیه مناظره‌‌های رسمی سال 2016 است و در شماره‌‌های قبلی نشریه بسامد به تفصیل در مورد آنها نوشته‌‌ام، فقط به دوربین‌‌گذاری و دکوپاژ این برنامه خواهم پرداخت. (شکل2)

شکل2) نقشه چینش عناصر انسانی و دکوراتیو در صحنه اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا

 این مناظره با 7 دوربین پوشش تصویری داده شده است. سه دوربین در بین تماشاگران قرار داشتند و چهار دوربین در زوایای دکور پنهان بودند. یک دوربین هم در خارج از صحنه اصلی قرار داشت(دوربین 8) که در ارتفاع بالا نصب شده بود و نمای معرف ابتدایی و پایانی برنامه را ارائه می‌‌کرد و در طول برنامه کارگردان به ندرت از این دوربین استفاده کرد. (شکل3)   

شکل 3)

دوربین 5 پشت سر مجری قرار داشت و نمای مستقیم دکور را با زوایای باز و بسته ارائه می‌کرد. تنها دوربینی که برای آن حرکت تعریف شده، دوربین 5 بود که گاهی در طول برنامه از نمای باز به نمای سه‌‌نفرة بسته حرکت اُپتیکال zoom in  انجام می‌‌داد. (شکل4)

شکل 4)

دوربین6  که همراه با دوربین 7 در دریچه دیواره مرکزی دکور پنهان بوده است، نمای متوسط از کریس والاس(Chris wallace)  مجری برنامه ارائه می‌کرد و در طول برنامه تغییر اندازه قاب نداشت.

فضای نگاه برای مجری در نظر گرفته نشده بود و فقط با تغییر جهت نگاه خط فرضی در موقعیت جدید تعریف می‌‌‌شود. مجری در ابتدای برنامه متن مقدماتی را در همین قاب(با استفاده از دستگاه متن‌‌‌رسان تعبیه شده در دیواره دکور) می‌‌‌خواند.(شکل5)  

شکل 5)

دوربین 1 و 2 نمای متوسط از نامزدها ارائه می‌‌‌دادند و تا انتهای برنامه اندازه قاب آنها بدون تغییر باقی می‌‌‌ماند. پس زمینة قاب این دو دوربین متن بیانیة استقلال آمریکا بود که علاوه بر کارکرد هویت بخشی، به عنوان نوعی نقش و الگوی پُرکننده(کاغذ دیواری) مانع از سادگی و یکنواخت بودن پس‌‌‌زمینه نامزدها می‌‌‌شد. (شکل 7و6) 

شکل 6) نمای دوربین 1
شکل 7) نمای دوربین 2

دو نکته در مورد قاب این دو دوربین وجود دارد:

الف) حرکات جزئی دوربین‌‌‌ها با هدف حفظ نامزدها در مرکز قاب انجام می‌‌‌گرفت، که وجود نوشته در پس‌‌‌زمینه، این حرکات جزئی را بیشتر آشکار می‌‌‌کرد. در حالی که وجود تریبون مانع از جابجا شدن زیاد نامزدها می‌‌‌شد و نیازی به تصحیح های کوچک و دائمی نبود.

ب) بهتر بود تمهیداتی برای کاهش عمق میدان در این دو دوربین انجام می‌‌‌گرفت تا بخشی از متن که در پس‌‌‌زمینه نامزدها قرار داشت از وضوح خارج می‌‌‌شد و تمرکز بصری مخاطب بر عناصر انسانی افزایش می‌‌‌یافت. بطور مثال در مناظره سال 2008 عمق میدان کمتر باعث برجسته‌‌‌تر شدن کاندیدا شده بود. (شکل8) 

شکل 8)

 دوربین 3 و 4 که در پشت دیواره‌‌‌های قرمز رنگ چپ و راست صحنه پنهان شده‌‌‌ بودند و نمای پشت شانه(OTS) از نامزدها ارائه می‌‌‌کردند و در طول برنامه تغییر اندازه قاب نداشتند. (شکل9و10)

شکل 9) نمای دوربین 4
شکل 10) نمای دوربین 3

دوربین 7 که همراه با دوربین 6 در تاریکی دریچه دیواره مرکزی دکور پنهان شده بود، قاب‌های متنوعی از زوایه مخالف دوربین 5 ارائه می‌‌‌داد.(دیوار چهارم) هرچند که زمان استفاده از این قاب‌ها طولانی نبود اما زوایای متفاوتی را به بیننده نشان می‌‌‌دادند و تنوع بصری خوشایندی ایجاد می‌‌‌کردند.

دوربین 7 با تغییر اندازه قاب با توجه به جهت خطاب مجری نماهای پشت شانه از نامزدها ارائه می‌داد. برای لو نرفتن تجهیزات و حواشی موجود در دیوار چهارم، در طول اجرای برنامه، نور این بخش از صحنه خاموش بود.(شکل11)

شکل 11) نماهای دوربین7

دوربین 8 که در ارتفاعی مشرف به صحنه نصب شده بود وظیفه ارائه نمای معرف را برعهده داشت  و گاهی در طول برنامه نیز استفاده می‌شد. (شکل12)

شکل 12) نماهای دوربین 8

 مناظره‌‌‌های انتخاباتی یکی از پر مخاطب‌‌‌ترین برنامه‌ها در ساختار گفتگومحور هستند. تلویزیون ما در زمینه ساخت این برنامه‌‌‌ها هنوز هم با ضعف‌‌‌هایی مانند چینش عناصر انسانی، طراحی دکور ، کارگردانی و … روبرو است. باید بپذیریم که تلویزیون و قواعد حاکم بر فرم آن یک کالای وارداتی است و صادرکنندگان آن بیش از 30 سال از ما جلوترند و آنچه را که ما امروز، با آزمون و خطا نتیجه می‌‌‌گیریم آنها سال‌ها قبل تجربه کرده‌‌‌اند و از ماحصل آن در تولیدات خود بهره برده‌اند. چه بهتر که راه رفته را دوباره نرویم و با الگو برداری مثبت از دستاوردهای فنی– هنری آنها و ترکیب آن با فرهنگ  بومی، همراه با رشد و ارتقای کیفی لازم، به فرم تلویزیونی مطلوب دست یابیم.

چند نکته :

     این تصاویر نشان‌دهنده تغییراتی است که طی یک هفته، محوطه پاویون سامسون را به صحنه برگزاری مناظره انتخاباتی تبدیل کرد.

     دانشکده علوم پزشکی فقط سه روز قبل از اجرای مناظره فعالیت‌های آموزشی خود را تعطیل کرد. کلینیک کلیولند بدون تعطیل کردن فعالیت‌های خود در پذیرش بیماران، فقط محدودیت‌هایی در دسترسی به برخی ورودی‌ها و پارکینگ‌ها اعمال کرد. بخش‌های اصلی دکور این برنامه (دیواره‌ها و تزئینات آن)  عناصری هستند که عیناً در دکور مناظره‌های سال 2016 استفاده شده است. این قطعات دکوراتیو به خوبی نگهداری و پس از انتقال به این مکان دوباره مونتاژ شده‌اند.(شکل13)

شکل 13)

         

 

 

حتما ببینید

جایگاه دوربین سه و قوانین جدید داوری فوتبال

در شماره‌های قبلی نشریه بسامد مهندس حامد سوری، طی مقاله‌ای چند بخشی، حذف تدریجی دوربین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *