خانه / کنتراست / کنتراست: داود اسماعیلی (مهندس فنی بازنشسته )

کنتراست: داود اسماعیلی (مهندس فنی بازنشسته )

نویسنده: مریم خوش چهره

مهندس داود اسماعیلی

متولد سال 1348 هستم، بهمن سال 1368 در کنکور سراسری، گرایش کاردانی فنی دانشکده صدا وسیما پذیرفته شدم و سال 1371از رشته ویدئو فارغ التحصیل شدم و کارم در سازمان در قالب طرح خدمت سربازی در بهمن ماه همان سال با اعزام به مرکز زنجان به عنوان کمک مهندس صدا و تصویر شروع شد و تا پایان بهمن ماه 1373 ادامه یافت.

تهرانی‌هایی که به مراکز اعزام می‌شدند از همان روز نخست اعزام به مراکز در پی راهی برای انتقال به تهران بودند و اتفاق خوشایندی که سال 1373 برای بنده و تعدادی از دوستان دیگر مراکز افتاد، افزایش ساعات پخش شبکه های سیما بود که باعث شد، معاونت فنی وقت به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز واحد فنی پخش، نامه درخواست نیروی فنی به مراکز استان ها ارسال کند که ما از این فرصت استفاده کردیم و به تهران بازگشتیم.

از سال 1373 تا 1378 به مدت 5 سال در واحد فنی پخش در بخش تعمیرات ویدئو کاست مشغول و همزمان (از سال های 1375 الی 1378) مشغول ادامه تحصیل در رشتة کارشناسی مخابرات دانشکده صدا و سیما بودم.

بعد از اتمام تحصیل به معاونت سیما منتقل و مدیر فنی شبکه 4 سیما شدم که مدت 8 ساله در این حوزه خدمت کردم و همزنان به مدت حدود 4 سال، مدیر فنی شبکه جام جم نیز بودم. از سال 1386 به معاونت سیاسی منتقل شدم و تا زمان بازنشستگی (اسفند سال 1393)، مسئول اداره کل فنی معاونت سیاسی بودم.

از مدت زمان خدمت در واحدهای مختلف سازمان خاطرات شیرین فراوانی در ذهن دارم که همگی آنها به لطف خداوند و برکت همراهی دوستان و همکاران بزرگوار محقق شدند و خوشبختانه این ارتباط دوستانه همچنان ادامه دارد.   

قدر متخصصان خودمان را بدانیم

ذکر این خاطره برای من به مثابه ادای دین به آن دسته از همکارانی است که طی سال‌های خدمت، از نزدیک شاهد تلاش صمیمانه و صادقانه آنها بودم و ارزش کارشان را بسیار فراتر از مناسبات اداری می‌دانم که با ذکر یکی از این تجربیات – ضمن قدردانی از ایشان- امیدوارم بتوانم نکته آموزنده‌ای به همکاران جوان سازمان تقدیم کنم.

مشغول ارتقاء سامانة اتوماسیونِ معاونت سیاسی بودیم که بخشی از کار را شرکت‌های داخلی برعهده گرفته  بودند و قرار بود یکی از ماژول‌های نرم افزاری اصلی را که بودجة 140 هزار یورویی برای آن برآورد کرده بودیم، از شرکتی خارجی خریداری کنیم که در لحظات آخر باخبر شدیم یکی از مهندسان خُبره در جلسه شورای فنی اداره کل اعلام کرده، مدتی است بر سامانه‌ای مشابه کار کرده و در حال نتیجه گیری است و اگر سه ماه به او فرصت داده شود، سیستم را عملیاتی خواهد کرد. تصمیم سختی بود، اگر ما خرید خارجی را -باوجود تشریفات طولانی و پیچیده اداری و مالی- لغو می‌کردیم و سامانه پیشنهادی داخلی جواب نمی‌داد، گرفتن مجدد مجوزهای لازم برای خرید خارجی، بسیار دشوار بود. اما از آنجایی که این همکار، کارهای درخشان بسیاری انجام داده بودند، به ایشان اعتماد کردیم و شرایطی را برایشان طوری  فراهم کردیم که بتواند طرح خود را با تمرکز تکمیل کند.

 یک ماه بعد، سیستم برای تست اولیه آماده شد. نتیجه تست به واقع فراتر از انتظار ما بود. به فاصله چند روز سیستم با این ابتکار فنی زیر بار رفت و عملاً سازمان از خرید یک سامانه خارجی و صرف هزینه‌ای بالا بی نیاز شد. از آنجا که در آن مقطع زمانی، تلاش برای انعکاس این ابتکار فنی به دلیل مشغله های روز مره مدیران ارشد

نتیجه درخور توجهی نداشت، از این فرصت استفاده کردم تا تلاش یکی از متخصصان دلسوز و گمنام سازمان را منعکس کنم.

 

حتما ببینید

کنتراست: داریوش آشوری (تدوینگر بازنشسته )

داریوش آشوری متولد 5 بهمن 1335 فارغ التحصیل رشته تدوین از مدرسه عالی تلویزیون و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *