خانه / شبکه داده / سیستم‌های انتقال پرسرعت (SONET / SDH) (شبکه داده 36)

سیستم‌های انتقال پرسرعت (SONET / SDH) (شبکه داده 36)

نویسنده: احد رجایی

  در چند شمارة گذشته، به تفصیل درخصوص استانداردهای سیستم انتقال پرسرعت در شبکه‌های داده مطالبی آوردیم. در این شماره با بیان چند نکتة باقیمانده، این مبحث را به پایان می بریم.

1- در شمارة قبل آوردیم که نرخ پایة تبادل داده در SDH برابر  155Mbps است و نرخ های بالاتر مضارب 4، از نرخ پایه خواهند بود. به عنوان نمونه STM4  چهار STM1  را در همان مدت زمانی که داده‌های STM1 ارسال می‌شوند را منتقل می‌کند. بنابراین سرعت انتقال آن 4 برابر STM1  است. در کشور ما استانداردهای STM-64)10G)  و  STM-256)40G)  به کار می‌روند.

2- Node های SDH  چند پیکربندی به نسبت استاندارد دارند. یکی از آنها این است که این Nodeها توان باز تولید (regeneration) پالس‌های داده را دارند. زیرا در یک لینک طولانی که ده‌ها کیلومتر طول دارد، دامنة پالس‌های در حال انتقال، کاهش می‌یابد و اصطلاحاً گفته می‌شود: »سیگنال ضعیف می‌شود.«

مدار باز تولیدکننده، سیگنال را (برای مثال STM1 ) می‌گیرد و سپس یک سیگنال جدید پرتوان را ایجاد می‌کند تا بتواند مسافت طولانی دیگری را بپیماید.(شکل1)

شکل 1)

 پیکربندی دیگر Nodeهای SDH  که قبلاً نیز توضیح دادیم ADD/Drop multiplexer و به این معنا است که هر Node  می‌تواند بدون بازکردن کل داده‌ها، بخشی از آن را به صورت پورت‌های PDH  یا SDH  خارج کند و یا بایت‌های جدیدی را بگیرد و پس از ادغام با دیگر داده‌ها در شبکه منتقل کند.(شکل2)

شکل 2)

کارکرد دیگری که Nodeهای SDH دارند Terminal multiplexer است که حالت خاصی از ADD/Drop mux است. زیرا یک پورت کمتر ازADD/Drop mux دارد.(شکل3)

شکل 3)

 Terminal mux  قابلیتی است که از یک طرف نرخ‌های پایین تر را می‌گیرد و در طرف دیگر استریم مالتی پلکس شدة رده بالاتر تحویل می‌دهد. برای مثال 40 استریم E1 و 3 استریم STM1  را به یک استریم STM4 تبدیل می‌کند. اما پیکربندی دیگری به نام Cross Connect  نیز در Nodeهای SDH وجود دارد که بسیار پیچیده‌تر از Terminal mux عمل می‌کند و آن این است که می‌تواند ورودی‌های مختلف را بگیرد و خروجی‌های مختلفی را تحویل دهد.

به عبارت دیگر قادر است هر ترکیب از ورودی‌ها را به هر ترکیب از خروجی‌ها تبدیل کند. برای مثال می‌تواند از کانال STM4  وارد ‌شده، 10 کانال E1  را استخراج کند و در استریم STM-16 که از Node  خارج می‌شود قرار دهد.(شکل4)

شکل 4)

3- در معماری SDH، توپولوژی خطی به کار می‌رود که در آن Nodeهای SDH  پشت سرهم قرار می‌گیرند. برای این منظور باید Nodeهای مسیر، پیکربندی شوند. برای مثال وقتی در شبکة مخابراتی باید یک کانال E1 از مشهد به بندرعباس برود، لازم است کل Nodeهای سرراه به نحوی تنظیم شوند که این کانالE1 از مشهد وارد شبکه شود و در بندر عباس از شبکه خارج شود. بخشی از توپولوژی هم حلقوی است. خاصیت این حلقه‌ها این است که داده در آنها مسیرهای متنوعی پیش رو دارد. بنابراین اگر یک Node  خراب شود، داده می‌تواند در مسیر برعکس در حلقه به Node مورد نظر برسد.(شکل5)

شکل 5)

 

حتما ببینید

VOICE BAND MODEM (شبکه داده 27)

Modem    (که اسم دقیق تر آن voice band modem است) وسیله‌ای است که از رایانه،‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *