خانه / کنتراست / کنتراست: داریوش آشوری (تدوینگر بازنشسته )

کنتراست: داریوش آشوری (تدوینگر بازنشسته )

نویسنده: مریم خوش چهره

داریوش آشوری

  • متولد 5 بهمن 1335
  • فارغ التحصیل رشته تدوین از مدرسه عالی تلویزیون و سینما در سال 1365 و مدیریت تولید فیلم در سال1365 از سازمان مدیریت صنعتی و وزارت ارشاد
  • 37 سال تدریس در رشته‌های سینما، تلویزیون و تدوین فیلم در دانشکده‌های هنری تهران و شهرستان‌ها
  • عضو کمیته تخصصی تدوین صدا و سیما(به مدت 13 سال)
  • تدوینگر، تهیه‌کننده، مدیر تولید و مشاور کارگردان بیش از50 فیلم کوتاه و بلند و مجموعه‌تلویزیونی

داریوش آشوری نخستین کسی است که بعد از انقلاب اسلامی، کلاس‌های آزاد سینما را در کارگاه تجربی فیلم و بعدها در مجتمع آموزشی سینما راه‌اندازی کرد و دانش آموختگان بنامی را به سینما و تلویزیون معرفی کرد.

خاطره

این خاطره به تدوین فیلم کوتاه »ننه خدیجه« به کارگردانی آقای ابراهیم مختاری، از تولیدات شبکه دوم مربوط است.

در قالب برنامه‌ای به نام »کودکان سرزمین ایران«، در هر شهر فیلمی داستانی و مستند ساخته شده بود. تدوین فیلم آقای مختاری حدود یک ماه طی جلسات چند ساعته انجام شد. فیلم شسته رفته‌ای شده بود و زمانش حدود ۳۰ دقیقه بود. همکاری با کارگردان خوب، دقیق و نکته‌سنج و کاربلد تجربه خوبی برای من بود.

داستان فیلم درباره کودکان خردسالی بود که قبل از رفتن به مدرسه برای یادگیری قرآن نزد ننه خدیجه ‌می‌رفتند و بعد از یادگیری برایشان جشنی گرفته می‌شد. مادران به جبران زحمت معلم، برایش تخم مرغ ونان و غذا و نقل و شیرینی ‌می‌آوردند. این فیلم در جشنواره‌ها نشان داده شد و از جشنواره‌ای در فرانسه جایزه نیز گرفت. این را داشته باشید.

یادم هست در سفر حج وقتی به مسجد قبا رفتم صدایی توجه مرا به خود جلب کرد. در گوشه‌ای از مسجد تعدادی کودک- با همان شیوه‌ای که در فیلم ننه خدیجه شنیده بودم-  مشغول آموزش و خواندن قرآن بودند. بچه‌ها مشغول حفظ کردن آیات بودند و با صدای بلند همخوانی می‌کردند و بدنشان را جلو وعقب می‌بردند و ریتم حرکتشان درست شبیه بچه‌های مکتب ننه خدیجه در استان فارس بود.(یادش بخیر و خدا ننه خدیجه را بیامرزد) بنظرم این حج بابت تدوین این فیلم درشبکه دوم به اینجانب هبه شده بود. که از این بابت خدا را شکر می‌کنم.

خاطره دوم به سریال پهلوانان نمی‌میرند، به کارگردانی جناب حسن فتحی مربوط می‌شود. تدوین این کار درسال ۷۵ به بنده واگذارشد.  مجموعه‌ای که در زمان خودش کار تازه و جذابی به حساب می‌آمد. یکی از نقاط قوت این سریال آن بود که هیچ کس نمی‌توانست حدس بزند، قاتل پهلوانان کیست. جالب است بدانید خود ما هم تا زمانی که راش‌های دو قسمت آخر را در زمان تدوین  ندیدیم، نتوانستیم حدس بزنیم که قاتل کیست و این برای خود ما هم هیجان‌انگیز و جالب بود.

جالب ترین قضیه برآورد راش‌ها و موجودی تصاویر ضبط شده بود. به نظر منشی صحنه راش‌ها بالای ۱۵۰۰ دقیقه و به نظر بنده کمتر از هزار دقیقه بود. برای رفع ابهام جلسه‌ای با حضور من و تهیه‌کننده( آقای بشکوفه) ومدیر وقت شبکه دو(آقای جعفری جلوه) در دفتر مدیر شبکه ساعت ۸ شب برگزار شد. آقای جلوه من را  از بنیاد فارابی می‌شناختند و آقای بشکوفه را من به ایشان معرفی کرده بودم و همین آشنایی سبب شد تا بعد‌ها سریال کیف انگلیسی را تهیه کنند. در آن جلسه من اعلام کردم تدوین این کار بیشتر از هزار دقیقه نمی‌شود که با تیتراژ کمی بیشتر می‌شود و قول گرفتم تا بقیه بودجه را به تهیه‌کننده بدهند. چون همه هزینه‌ها بر اساس ۱۵۰۰ دقیقه انجام شده بود و با داشتن هزار دقیقه راش، یک سوم از برآورد کم می‌شد که آقای جعفری جلوه قول مساعد دادند و به قولشان عمل کردند و این سریال کار خوبی هم از آب درآمد و من برای تدوین این سریال به عنوان کارمند نمونه انتخاب شدم و هدیه  گرفتم و به حج مشرف شدم. یادش بخیر.

 البته باید یادی کنم از سرکارخانم مژده قاجاریه که در تدوین این کار، همکار من بودند و برای این کار زحمت زیادی کشیدند.

 

حتما ببینید

کنتراست: مجید نائیجیان (مهندس فنی بازنشسته )

سال 1349 در آمل به دنیا آمدم و تا مقطع دبیرستان و گرفتن دیپلم در …

4 نظر

  1. بسیار سایت خوب و منحصر به فردی دارید. عالیه. مطالب بسیارمفید هستند. شبیه این سایت به زبان فارسی تابه حال ندیده بودم. خصوصا بخش صدا که مطالب بسیار بسیار عالی و کاربردی هستند. سپاسگزارم

  2. خدا آقای آشوری و تمام دلسوزان ایران رو برامون حفظ کنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *