خانه / نور و تصویر / تصویربرداری / مقایسه سیستم دوربین‌های سوپر اسلوموشن تریپل اسپید با سیستم دوربین‌های اولترا اسلوموشن

مقایسه سیستم دوربین‌های سوپر اسلوموشن تریپل اسپید با سیستم دوربین‌های اولترا اسلوموشن

تمام مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه توسط ۳۳ دوربین پوشش داده شد که هشت تا از آن‌ها سوپر اسلوموشن و چهارتایشان اولترا اسلوموشن بود. تیم داوری ویدیویی به تصاویر همة  دوربین‌ها دسترسی داشت. دو دوربین مخصوص خط آفساید نیز وجود داشت که تصاویرشان فقط در دسترس تیم داوری ویدیویی بود. برای مراحل حذفی ۲ دوربین اولترا اسلوموشن اضافی نیز پشت دروازه دو تیم نصب شده بود که تصاویر آن‌ها نیز در اختیار تیم داوری بود. بازپخش‌های اسلوموشن با هدف تشخیص دقیق رخدادها استفاده می‌شد ( برای مثال تشخیص اینکه آیا برخوردی رخ داده یا نه؟) و تصاویر دوربین‌های سرعت عادی برای قضاوت‌های ذهنی استفاده می‌شد (برای مثال برای اینکه داور تشخیص دهد شدت خطا مستوجب کارت بوده یا نه یا  برخورد توپ با دست مصداق خطای دست(Hand) بوده یا نه) .تیم VARبه دوربین‌های مخصوص فیفا به جز چندتایشان هم دسترسی داشت. از جمله دوربین‌هایی که VAR به آن‌ها دسترسی نداشت تصاویر دوربین هلی‌کوپتری بود. فیفا در بیانیه‌ای گفته بود:

»برای اولین بار در تاریخ قصد داریم به منظور باقی ماندن در جمع پیشروان این صنعت، تمامی ۶۴ مسابقة فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ را با وضوح UHD  و با بهره گیری از قابلیت HDR  ضبط و پخش کنیم. به لطف سیستم ضبط ویدیویی که داریم، این ویدیوها با چندین فرمت مختلف ۱۰۸۰i یا ۱۰۸۰Pیا  UHD HDR در دسترس بینندگان قرارخواهند گرفت.” طبق اعلام فیفا در تمامی مسابقات، از ۸ دوربین  ۴k HDR و ۸ دوربین ۱۰۸۰ P HDR  استفاده شد. اما همه چیز به این ۱۶ دوربین ختم نمی‌شد زیرا در مسابقات جام جهانی روسیه علاوه بر دوربین‌های یاد شده از ۸ دوربین سوپر اسلوموشن و ۲ دوربین اولترا موشن به همراه یک دوربین کابلی و یک دوربین هلی کم نیز استفاده شد. با این دوربین‌ها، مسابقات از تمامی زاویه‌ها قابل دیدن  بود و در عمل هیچ نقطه کوری برای دوربین‌ها وجود نداشت. شاید برای خیلی ها سوال باشد که دوربین‌های سوپراسلوموشن و اولترا اسلوموشن چه فرقی با هم دارند؟                                                                                                                            

سیستم‌های دوربین با سرعت سه برابر و سرعت اولترا با یکدیگر رقابت نمی‌کنند. هر دو سیستم به الزامات تولید متفاوتی می‌پردازند و در بسیاری از موارد، هر دو طی پروسه تولید، یکسان به کار برده می‌شوند. در ادامه تفاوت‌های بین دو نوع سیستم اسلوموشن را بررسی می‌کنیم.

مقدمه

سیستم‌های دوربین با سرعت سه برابر و سرعت اولترا، تکنیک‌های تولید بسیار متفاوتی را به تولیدکنندگان و کارگردانان ارائه می‌کنند. در حالی که دوربین تریپل اسپید در ۱۸۰/۱۵۰ فریم در ثانیه کار می‌کند، دوربین اولترا اسپید(با سرعت فوق‌العاده) می‌تواند در صدها یا هزاران فریم در ثانیه کار کند. دوربین تریپل اسپید دوربین LDK 8300 1X/2X/3X  شرکت Grass Valley، موارد ذیل را ارائه
می‌کند:

* خروجی زنده و تک سرعته که می‌تواند به عنوان منبع دوربین معمولی در طول پروسه تولید به کار برده شود و هر دو نوع ویدئوی تک سرعته و تریپل اسپید ازهمان دوربین با موقعیت مکانی یکسان حاصل می‌شود.
* کیفیت تصویر از کیفیت تک سرعته    Grass Valley  با همان ماتریس، گاما، جزئیات، تصویرگر، و …، تقریباً غیر قابل تشخیص است.

* عملکرد سیستم کنترل اپراتور مشابه دوربین‌های تک سرعته Grass Valley  است.

* در هر شرایط روشنایی و در هر سرعت، با فن‌آوری AnyLight™، تصاویر بدون لرزش و فلیکر ارائه می‌شود.

workflow * و گردش کار پیوسته‌ای ارائه می‌کند، زیرا تمام تصاویر همیشه برای پلی بک در دسترس هستند.

* حساسیت(sensitivity ) سه برابر کمتر از دوربین‌های تک سرعته است.

سیستم دوربین اولترا اسلوموشن، این قابلیت‌ها را داراست:

* بازپخش‌های اسلوموشن بسیار زیاد در مورد اشیائی که به سرعت در حال حرکت هستند، مانند دارتی که به صفحه دارت برخورد می‌کند.

* برای انتخاب سرعت اولترا اسلوموشن گزینه‌های زیادی موجود است.

با این حال، دوربین‌های اولترا اسلوموشن، به دلیل ماهیت خود، مزیت‌هایی دارند که فراتر از  انوع مزایای تولید معمولی در دوربین‌های تریپل اسپید است که عبارتند از:

* خروجی زنده

* ضبط ثابت اسلوموشن بر روی یک سیستم اسلوموشن (سیستم‌های اولترا اسلوموشن، سیستم ”بنا به تقاضا“ یا on-demand هستند)

* حساسیت قابل قبول در سرعت بالا (سرعت ۱۰ برابر به نور ۱۰ برابر بیشتر نیاز دارد، سرعت ۲۰ برابر به نور ۲۰ برابر بیشتر نیاز دارد، و غیره)

* کیفیت تصویر که با دوربین تک سرعته، قابل مقایسه نیست (به دلیل بکارگیری تصویرگرهای مختلف، پردازش سیگنال و در بعضی موارد، اندازه تصویر و انتخاب لنز)

* تصاویر بدون لرزش و فلیکر در اکثر شرایط نورپردازی مصنوعی

به دلیل حساسیت پایین و مشکلات فلیکرها، سازندگان توصیه می‌کنند از دوربین‌های اولترا اسلوموشن در محیط‌های پرنور استفاده کنند.

چرا سرعت سه برابر؟

سرعت سه برابر برای سوپر اسلوموشن، به طور هدفمند و بنا به دو دلیل اصلی انتخاب شده است:

*سرعت یک سوم برای اسلوموشن (۳ برابر آهسته‌تر از زمان واقعی)، بهترین انتخاب برای دوربین‌هایی است که قرار است فقط یک سرعت آهسته را نمایش دهند زیرا با این سرعت زمان نمایش اسلوموشن سه برابر خواهد شد که همچنان نسبت به زمان واقعی در رویدادهای زنده زمان قابل قبولی است.

* البته برای رویدادهای بسیار سریع، سرعت دو برابر هم به کار برده می‌شود، زیرا زمان پلی بک کوتاه‌تر است.  اگر رویدادی سه ثانیه طول بکشد، پلی بک این رویداد با استفاده از یک سیستم دوربین اسلوموشن تریپل اسپید، ۹ ثانیه طول خواهد کشید. با این حال، اگر یک سیستم دوربین اولترا اسلوموشن ۱۲ برابر (سرعت آن ۱۲ برابر آهسته‌تر است) به کار برده شود، زمان پلی بک آن رویداد، ۳۶ ثانیه طول خواهد کشید و این مدت زمان برای نمایش صحنة آهستة یک رویداد زنده زمان زیادی است زیرا کارگردان  صحنه‌های بعدی را از دست می‌دهد. بنابراین بعضی از محصولات از هر دو سیستم – سرعت سه برابر برای حرکت آهسته معمولی و اولترا اسلوموشن برای تجزیه و تحلیل  دقیق‌تر در هنگامی که زمان کمتر اهمیت دارد (برای مثال ‌ در زمان break  یا time out ) استفاده می‌کنند. اما در بیشتر موارد، زمانی که حرکت آهسته مدنظر است، از دوربین اسلوموشن تریپل اسپید استفاده می‌شود. در موارد اندکی از دوربین اولترا اسلوموشن فقط برای  حرکت آهسته  استفاده می‌شود. با توجه به اینکه دوربین اسلوموشن تریپل اسپید می‌تواند در هر جایی برای پوشش عمل به کار برده شود (در حالی که یک خروجی همزمان تک سرعته ارائه می‌کند)، دوربین‌های اولترا اسلوموشن به طور معمول در جایی به کار برده می‌شوند که مشخص است رویداد در یک زمان خاص اتفاق می‌افتد ( مانند پرش‌ اسکی باز در هنگام آغاز پرش یا خط پایان یک مسابقه).

خلاصه

سیستم‌های دوربین اسلوموشن تریپل اسپید (یا سوپر اسلوموشن)، تا آینده قابل پیش‌بینی گزینه‌ای مطلوب استفاده در بسیاری از برنامه‌های کاربردی ورزشی پیشرفته است.عملکرد تصویری  این دوربین‌ها،  بسیار نزدیک به دوربین‌های تک سرعته است که به راحتی در یک محصول قابل ادغام است. سیستم‌های دوربین اولترا اسلوموشن، دستگاه‌هایی تخصصی هستند که در کاربردهای خاص و به طور معمول درمکان‌های خاص به کار برده می‌شوند. عملکرد محدود و یکپارچگی گردش کار ضعیف تولیدات، عوامل شناخته شده‌ای هستند و در هنگام استفاده از این سیستم‌ها پذیرفته می‌شوند.

 

حتما ببینید

قواعد قاب‌بندی و کارگردانی مسابقات تیر و کمان(بخش ۲)

سعید آتشین در ادامه مطلب پیشین به دوربین‌های حاشیه‌ای می‌رسیم. این دوربین‌ها ( همانطور که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *