خانه / آموزش / مودم ADSL (شبکة داده 30)

مودم ADSL (شبکة داده 30)

    در ادامة شماره‌های گذشته، در این نوبت با چند نکته، بحث مودم‌های ADSL  را به پایان می‌بریم.

در ابتدای بحث شبکة داده، زمانی که درمورد twisted pair (زوج به هم تابیده) صحبت می‌کردیم گفتیم که هر چه طول کابل و فرکانس سیگنال، افزایش یابد، افت سیگنال بیشتر می‌شود. (شکل 1)

شکل 1)

با توجه به رابطة طول کابل و افت سیگنال، می‌توان براساس فاصلة خانه تا مرکز مخابراتی، بیتریت قابل استفادة کاربر در اتصال ADSL  را تعیین کرد. (شکل 2)

شکل 2)

در شکل 2 محور افقی، فاصلة مرکز تلفن با خانه بر حسب متراست و محور عمودی نرخ داده‌ای  نمایش داده می‌شود که می‌توان روی آن خط Download  کرد. در منحنی، دیده می‌شود هرچه فاصلة خانه تا مرکز تلفن بیشتر شود نرخ داده کمتر خواهد شد. (آنچه در این منحنی نمایش داده شده با فرض نبود نویز و cross talk  است. در غیر این صورت منحنی، افت بدتری را نشان خواهد داد.) برای مثال خانه‌ای  که در هزار متری مرکز تلفن قرار دارد حدود 24mbps، ولی خانه‌ای  که در فاصلة 3هزار متری قرار دارد، حدود 5mbps   داده دریافت می‌کند. از ویژگی‌های ADSL  این است که چون کاربران خانگی به طور طبیعی نیاز بیشتری به دانلود دارند، نرخ Downstream بسیار بیشتری نسبت به Upstream  دارد، از این روی رضایت مشتریان را بیشتر فراهم می‌کند. (به همین دلیل نام آن را Asymetric DSL یا DSL  نامتقارن گذاشته‌اند.) لذا در دریافت داده زودتر با محدودیت مواجه می‌شویم، به همین دلیل است که منحنی شکل2،  Downstream   را نشان می‌دهد و با این نرخ دانلود، برای آپلود -که کمتر از این است- مشکلی نخواهیم داشت. اپراتورهای شبکه در اغلب مواقع، نرخی را که بیشتر کاربران به آن دسترسی دارند، تثبیت می‌کنند.( برای مثال به همة کاربران  8mbps پهنای باند می‌دهند) و به طول خط نگاه نمی‌کنند تا براساس آن -متناسب با فاصله- به هر کاربر پهنای باند اختصاص دهند.(تخصیصadaptive)  البته اگر به کاربرانی بتوان نرخ تبادل بالاتری اختصاص داد، چنین سرویسی را ارائه می‌کنند.

پشت سرویس ADSL ، فناوری بسیار پیچیدة مخابراتی قرار گرفته که حاصل سال‌ها تحقیق و کار است و این فن‌آوری به ارائة نسخه‌های متنوعی از ADSL  با قابلیت‌های گوناگون منجر شده است. ارسال،24mbps  داده برای کاربر از طریق خط تلفن با عرض باند2Mhz  که حدود 1/6 Mhz آن در اختیار Downstream  است، مستلزم فناوری بسیار پیشرفته‌ای  است که بتواند با وجود نویز و cross talk چنین نرخ داده‌ای را جابجا کند. همانگونه که دریافته‌اید، ADSL  دارای سیستمی جدا از شبکة سوییچ مخابراتی است که وجه مشترک آن‌ها استفادة مشترک از سیم مسی خانه تا مرکز مخابراتی است. عملکرد فناوری ADSL  هیچ تداخلی با عملکرد مرکز مخابراتی ندارد و باری بر آن تحمیل نمی‌کند و این موضوع نیز مزیت دیگری برای آن است. نکتة شایان ذکر دیگر، این است که اگر خط تلفن را مستقیم به مودم ADSL  وصل کنیم، اختلالی در ارتباط با اینترنت پیش نمی‌آید. زیرا در ورودی مودم فیلتری بالاگذر قرار دارد که باند7Khz  به بالا را جدا می‌کند. با این اوصاف چرا در شمارة قبل گفتیم باید سر راه خط تلفن، قبل از اتصال به گوشی Splitter  قرار گیرد؟ دلیلش این است که سیگنال داده، در مرتبة مگابیت در ثانیه است و وقتی چنین سیگنال فرکانس بالایی، در خط تلفن جابجا می‌شود، هارمونیک‌هایی تولید می‌کند که بر سیگنال صدا (voice band)  اثرات مخربی می‌گذارد. پس همان گونه که فیلتر بالاگذر در ورودی مودم، مانع از ورود داده‌های مکالمة تلفنی به آن می‌شود، باید از Splitter (فیلتر پایین گذر) نیز استفاده کرد تا داده‌های مربوط به شبکه (High band)  نیز وارد گوشی تلفن نشود و با تولید هارمونیک در مکالمة تلفنی اختلال ایجاد نکند.  بالاخره اینکه وقتی مرکز مخابراتی به کاربری، سرویس ADSL  می‌دهد برای اولین بار، تنظیماتی را انجام می‌دهد و آن خط را به Dslam  مخصوص آن کاربر وصل می‌کند. از آن به بعد این مسیر همیشه برقرار است و حتی اگر کاربر از رایانه‌اش برای ارتباط با شبکه استفاده نکند، فریم‌های ساختگی (Dummy frame)  بین دو طرف مبادله می‌شود و زمانی که از خط برای اینترنت استفاده می‌کند به جای فریم‌های ساختگی، فریم‌های حاوی دادة واقعی رد و بدل می‌شود. پس وقتی تقاضای سرویس ADSL  می‌کنیم، مخابرات سیم تلفن ما را که به سوییچ مخابراتی رفته قطع می‌کند و به یک splitter  می‌دهد.

بخش پایینی باند فرکانسی (voice band)  را  دوباره به سوییچ مخابراتی می‌دهد و بخش بالایی باند    (High band)   را به Dslam  وصل می‌کند و بعد از تنظیمات دیگر همواره مسیر فیزیکی تبادل داده، برقرار است و اینگونه نیست که در هر بار اتصال به شبکه نیازمند set-up  خط باشیم.

 

حتما ببینید

شبکه ارتباطات سیار : مؤلفة Core در استاندارد GSM (شبکه داده 44)

در شماره‌های قبل برخی از مؤلفه‌های تشکیل دهنده Core  در GSM را توضیح دادیم . …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *